Названі помилки гіпертоніків, які краще не робити

Ось сім типових помилок, які роблять люди з підвищеним артеріальним тиском.

Наступного тижня весь світ відзначатиме День боротьби з гіпертонією. І якщо ви не хочете зустріти своє свято з хворою головою і в товаристві фельдшера «швидкої допомоги», то давайте до нього заздалегідь підготуємося.

Буває, що ми живемо з якимось захворюванням, не відчуваючи його симптомів. Тоді хоча б зрозуміло, чому ми не робимо ефективних дій з порятунку себе від сумного результату. Але трапляється, що навіть знаючи про діагноз, ми поводимося … Дивно.

Помилка №1. Вони п’ють таблетки, тільки поки їм погано

При нормалізації тиску і поліпшенні самопочуття здається, що можна перестати приймати ліки. Ви робите паузу – і дійсно, протягом декількох днів, а іноді і тижнів, все стабільно добре. Навіщо себе «труїти»? Але повинна попередити: найчастіша причина ускладнених гіпертонічних кризів – самостійна відмова від гіпотензивних препаратів. Це помилка в рази підвищує ризик мозкового інсульту та крововилив у сітківку ока.

Помилка №2. Вони вважають, що лікар помилився

Такий варіант не можна повністю виключити. Але частіше справа в тому, що на першому етапі лікування при нормалізації артеріального тиску самопочуття погіршується – і це нормально. Справа в тому, що поки ви збиралися дійти до лікаря і дізнатися свій діагноз (іноді люди набираються рішучості місяцями), організм адаптувався до стабільно високого рівня артеріального тиску.

І при зниженні його до норми виникає слабкість, запаморочення, сонливість. На цьому етапі багато хто перестає приймати препарати – і настає уявне поліпшення самопочуття. Віра в те, що підвищений тиск ваша «норма», і не треба з ним боротися, проходить, як тільки з’являються ускладнення, пов’язані з ураженням органів-мішеней. Це той випадок, коли до хорошого звикати складно.

Неприємні симптоми, пов’язані з початком терапії, зазвичай зникають через п’ять-сім днів. Ви можете обговорити з лікарем можливість поступової адаптації, прийом половинних доз препаратів, часто в цьому випадку допомагає прийом протягом кілька днів цитрамона, чаю і кави помірної фортеці. Тут дуже важлива мотивація і націленість на результат.

Помилка №3. Вони схильні до ефекту ноцебо

Ноцебо – це протилежність плацебо. Коли ви вірите, що таблетка допоможе, вона часто допомагає, навіть якщо в ній немає діючої речовини – це плацебо. Коли ви зосередилися на побічних ефектах, то вони наступають, навіть якщо ви приймаєте «пустушку» – це ноцебо.

Дуже рідко розумна людина, яка прочитала повністю інструкцію до гіпотензивного препарату, знайде в собі сміливість його приймати. Якщо у одного з тисячі виник побічний ефект під час клінічного випробування препарату, фірма зобов’язана про нього згадати в інструкції.

Не читайте! Правда. Інструкція пишеться для лікаря: якщо препарат призначений, то зважені гіпотетичні ризики ускладнень і необхідна користь. Якщо вже прочитали і злякалися, не відкладайте лікування, краще поверніться до лікаря, висловіть свої сумніви.

Помилка №4. Вони приймають те, що комусь допомогло

Підбір терапії при артеріальній гіпертензії строго індивідуальний. Крім рівня АТ, треба враховувати ще багато нюансів: стан клапанного апарату, скоротливу здатність серця, серцевий ритм, супутні патології, вік, стать, ризики серцево-судинних ускладнень. Не вибирайте і не змінюйте терапію самостійно!

Помилка №5. Вони вибирають дженерики

Це взагалі найгарячіше питання сучасної медицини, особливо зараз, коли в рецептах вказується тільки діюча речовина, а не назва препарату. Часто продавець в аптеці пропонує аналог, якщо в наявності немає необхідних ліків. Діюча речовина одне, але допоміжні речовини в оригіналі і в дженериках можуть бути різними, як і реакція організму на них. На перший місяць лікування намагайтеся купити місячні упаковки саме тих препаратів, які написав лікар. При повторному візиті уточніть можливість альтернативи і покупки економічних упаковок більшого обсягу.

Помилка №6. Вони думають, що для здоров’я достатньо пити таблетки

Це помилкова думка. Ваш спосіб життя – невід’ємна частина терапії. Якщо ви хочете з часом почати приймати менші дози препаратів, відмовитися від медикаментів, то дотримуйтесь ЗСЖ: більше рухайтеся, менше їжте жирного, солодкого і солоного, не паліть, уникайте недосипу, стежте за вагою … Банально, так. Але існує доведена ефективність цих заходів, а побічні ефекти від них дорівнюють нулю.

Помилка №7. Вони переходять на ЗСЖ занадто різко

Вийшовши з кабінету лікаря, ви повні рішучості змінити свій спосіб життя. Відразу сідайте на жорстку дієту, починаєте ходити в спортзал майже кожен день … Результат є! Зниження ваги, зниження дози препаратів. Ось вона, довгоочікувана мить перемоги духу над тілом!

І в цей момент ви зриваєтеся. Занадто жорсткі обмеження важко витримувати все життя. Як тільки мета досягнута, мотивація знижується – і ви потрапляєте в замкнене коло, причому кожен перехід на жорсткий графік, а потім кожен зрив супроводжується стресом (який сам по собі підвищує всі ризики для гіпертоніка).

Так що міняйтеся поступово, ставте довгострокові цілі, налаштовуйтесь, що зміни назавжди, а не на кілька місяців. Збільшення фізичної активності, дотримання дієти, зниження ваги, припинення куріння – це в будь-якому віці обов’язкове доповнення до ефективного гіпотензивного лікування. А підтримати мотивацію допомагають регулярні візити до лікаря, якому ви довіряєте.

Джерело

Поділись


Магазин