5 продуктів, які ми помилково вважаємо корисними

Сьогодні вчені і дієтологи говорять одне, завтра інше. Те, що ще вчора вважалося корисним, стає шкідливим, і навпаки.

З одного боку, дані оновлюються, тому що постійно проводяться дослідження і виявляються нові властивості продуктів. Але з іншого, в справу вступають журналісти, блогери і різноманітні “гуру”, у тому числі з селебріті, які трактують все по-своєму і остаточно сплутують карти. Найгірше, коли це породжує живучі міфи і підштовхує нас до сумнівного і шкідливого вибору.

Спираючись на свіжі висновки і рекомендації вчених, Daypic розповідає, з якими “корисними” продуктами краще бути обережніше, а які краще зовсім обходити стороною.

1. Знежирені продукти

Якщо зі звичайної їжі видалити весь жир, то вона буде на смак як картон. Знаючи про це, виробники компенсують смак, додаючи інші не найздоровіші інгредієнти. Найчастіше це підсолоджувачі – цукор, глюкозний сироп або їх штучні замінники.

А тепер увага: саме цукор, а не жир робить вас “жирними”, підкреслює фахівець і наставниця зі здорового способу життя, колумністка Forbes Дженніфер Коен. Вона радить завчити як аксіому: знежирена їжа = нездорова їжа. Повноцінні версії продуктів завжди прийнятніші, а звичайне збалансоване харчування корисніше дієт для схуднення.

Більш того, не виключено, що рано чи пізно так звані жирні продукти будуть офіційно рекомендовані до вживання. Йдеться, звичайно, про натуральні продукти з природним вмістом насичених жирів, а не про ковбасу і кремові тістечка.

Цілий ряд новітніх наукових досліджень показали, що природні насичені жири багато в чому звинувачували даремно.

Вони не викликають серцево-судинних захворювань

У 2010 році за результатами двох десятків епідеміологічних досліджень, що охопили близько 350 тисяч пацієнтів, не було встановлено абсолютно ніякого зв’язку між вмістом насичених жирів і хворобами серця. Ідея зворотного, яку завзято пропагують ось вже півстоліття, грунтована на бездоказових домислах.

Вони не порушують обмін речовин
У 2015 році вчені з декількох норвезьких університетів провели дослідження групи чоловіків і жінок у віці за 40. Одні впродовж 8 тижнів щодня їли знежирений сир, інші – сир “Гауда” 27% жирності. У “жироїдів” рівень холестерину анітрохи не підвищився, і навіть більше: у тих з них, хто спочатку був з метаболічним синдромом, до кінця експерименту холестерин значно знизився.

Вони не сприяють ожирінню
Це було підтверджено в 2013 році за підсумками 11 різних досліджень, проведених спільно біохіміками із США і Данії. Проявилася навіть зворотна залежність: споживачі жирних молочних продуктів виявилися стрункіші за любителів знежиреного.

2. Продукти без глютену

Глютен, або клейковина – ця речовина у складі білку злакових, особливо пшениці, жита і ячменю, яке багате в чому визначає якість борошна. Саме завдяки ньому тісто виходить пружним, еластичним, пишним і зберігає форму. Для абсолютної більшості глютен абсолютно нешкідливий – досить згадати, що люди їдять пшеницю вже як мінімум 10 тисяч років.

Проте останніми роками мода на безглютенову дієту перетворила пшеницю на “зерно зла”. Чого тільки не почуєш від її істеричних прибічників: що пшениця токсична, викликає звикання, алергію, здуття, ожиріння, запальні процеси по усьому організму і нібито навіть впливає на мозок, провокуючи психічні розлади і недоумство! У результаті легко навіювані люди переходять на продукти без глютену, хоча толком не знають, що це таке.

Насправді непереносимість глютену, або, по-науковому, целіакія зустрічається у вкрай малого числа людей на планеті (0,5-1%). Це аутоіммунне захворювання, яке вражає генетично схильних до алергії на глютен. Продукти, що містять білки злаків, викликають у них серйозне порушення травлення і руйнують кишкову мікрофлору. Це проявляється у важких симптомах, позначається на фізичному розвитку і на психіці. Тільки таким людям потрібна безглютенова дієта.

Для більшості інших продукти з цільнозернового пшеничного борошна навіть краще за інші джерела енергії, наприклад, картоплі, тому що вивільнення цукрів при переварюванні пшениці відбувається повільніше.

А дослідження 2010 року, проведене мікробіологом з Інституту агрохімії і харчових технологій у Валенсії, показало, що при переході на безглютенову дієту без необхідності може спостерігатися падіння імунітету і зменшення кількості корисних бактерій в кишечнику зі збільшенням шкідливих.

3. Детокс-напої, смузі

Хтось колись придумав, що організм треба регулярно чистити від деяких токсинів, і на цьому створили чергову псевдонаукову “секту”, що просуває детокс-дієти і детокс-продукти. Їх агресивна реклама заглушає медиків і інших учених, що переконують, що штучна “детоксикація” – це міф. Якщо ви не наркоман зі стажем, то вам ніколи не знадобиться спеціальне чищення організму, тому що він прекрасно виводить все сам – через печінку і нирки.

Багато хто скаже: ну і нехай, все одно корисно хоча б деякий час посидіти на соках фруктів і овочів замість звичайної їжі, тому що вони насичують організм вітамінами і допомагають худнути. Але дієтологи і тут сперечаються: це нездоровий і недовговічний спосіб.

По-перше, дотримуючись детокс-дієти на основі соків, ви споживаєте близько 1000-1200 калорій в день – наполовину менше, ніж треба в середньому дорослій людині. Так, ви втрачаєте вагу, але, по суті, піддаєте себе голодуванню. А коли ви повернетеся до звичайної їжі, ваш організм, тимчасово позбавлений підживлення, почне жадібно заповнювати втрачене. Ви не лише швидко відновите колишню вагу, але і наростите її.

По-друге, коли ви вичавлюєте фрукти в сік, втрачається частина цінних харчових волокон, а концентрація цукру – фруктоза – зростає. У результаті навіть з невеликої склянки ви начебто отримуєте неабияк калорій, але практично без користі, тому що не відчуваєте насичення.

Окремо варто сказати про смузі. На відміну від просто соків вони поживніші, але їх теж не можна назвати здоровою їжею. У більшості магазинів і кафе у фруктово-ягідне пюре додають знежирене молоко або морозиво (див. пункт 1), а також додатковий цукор, сиропи. Враховуючи розміри великих склянок, ви отримуєте коктейль, який містить. до 1000 калорій і 12-16 ложок цукру!

4. Суші і роли

Ну ось чим можуть бути шкідливі риба, рис і водорості, запитаєте ви. Дженніфер Коен відповідає: шкідливі “західні” версії традиційних японських страв, доповнені нездоровими інгредієнтами.

Наприклад, популярні роли “Філадельфія”, “Каліфорнія” і подібні до них, з майонезом, яким-небудь іншим спайсі-соусом і вершковим сиром, всякі обжарювання у фритюрі – це все одно що замовити Біг-мак в “Макдональдсі”.

До того ж і в Америці, і в Україні звикли їсти багато, так що “здоровий японський обід” для багатьох перетворюється в гору нездорового американського фастфуду, чий шкідливий ефект навіть посилюється у поєднанні з чималою кількістю клейкого рису.

5. Суперфуди: “суперкорисна” екзотична їжа

Годжи, асаї, спіруліна, чіа, кіноа. Знайомі назви? Ще нещодавно ними красувалися автори на сторінках глянцю, і хіпстери, але тепер модні екзотичні ягоди, порошки і насіння можна знайти у будь-якому великому супермаркеті. Їм приписують масу чарівних властивостей, у тому числі омолоджування і мало не зцілення від раку.

Насправді ці ефекти у багатьох випадках науково не доведені, або проявилися в тестах, чиє значення невиправдано роздуте, а зміст перекручений. Наприклад, як вказують німецькі учені, ягоди годжи з Китаю поспішили назвати “протираковими”, хоча дослідження, на яких це грунтовано, проводилися не з ягодами і навіть не з соком, а з окремими полісахаридами.

А ось що точне є в ягодах годжи, так це фітинова кислота, яка не засвоюється в організмі людини і утворює нерозчинні з’єднання з мінеральними речовинами, перешкоджаючи їх всмоктуванню в кишківнику. Через це вступ корисних речовин значно зменшується.

“Чому суперфуди такі принадні, зрозуміти легко, – говорить лондонський дієтолог Петронелла Рейвеншир. – Усі мріють про чудодійний засіб, який збадьорює, молодить, лікує від хвороб. І ось вам підносять “їжу древніх цивілізацій” – інків, ацтеків, майя. Природно, хочеться вірити в мудрість древніх. Тільки ніхто не замислюється, що ті ж ацтеки доживали в середньому до 37 років і, ймовірно, з радістю проміняли б своє чиа і кіноа на курча з морквиною”.

Загалом, на думку чесних дієтологів, захоплюватися цією екзотикою не варто. Вона незвична нашому шлунку і може викликати як мінімум розлад. Невідомо, як вона взаємодіє з ліками. І ніхто не знає, як вона вирощувалася і зберігалася. Приміром, спіруліна (вид синьо-зелених водоростей), коли росте в “поганій” воді, поглинає токсичні речовини і важкі метали. Не впевнені у виробнику – краще не ризикуйте.

І ще підказка від харчових експертів: модні, але сумнівні суперфуди можна прекрасно замінити перевіреними продуктами з нашої смуги:

-всього у 1 червоному яблуці стільки ж антиоксидантів, скільки в 13 склянках соку годжи;
– у чорниці або смородині не менше вітаміну C, ніж в ягодах асаї;
– льняне насіння чинить доведений корисний ефект на шлунково-кишковий тракт, а коштує у декілька разів менше, ніж насіння чіа.

Джерело

Поділись


Новини партнерів