Відчуття слабкості, занепаду сил відоме кожному. Найчастіше достатньо добряче виспатися, відпочити – і все проходить. Щоправда, допомагають ці методи не завжди.
Звідки проблеми? У більшості випадків слабкість – результат банальної перевтоми. Вона розвивається після важкої розумової чи фізичної роботи.
Слабкість після перенесеного ГРВІ або, скажімо, харчового отруєння теж природна: всі сили були кинуті на боротьбу з вірусами та токсинами. А тепер організму потрібно відновитися.
Така слабкість зазвичай зникає сама по собі через кілька днів. Але якщо слабкість затягується і навіть прогресує, це може вказувати на певні проблеми зі здоров’ям.
Порушення в роботі серця
“Якщо у людини раптом з’являється безпричинна сильна слабкість, відчуття браку повітря, зниження витривалості, задишка при фізичній активності, це може бути симптомом серцево-судинного захворювання, – вважає лікар-кардіолог Марина Новикова.
Анемія, викликана браком заліза або вітаміну В
Її можна визначити за допомогою загального і біохімічного аналізу крові, а також з аналізу на вітамін В.
Гіповітаміноз
Людина може ослабнути не тільки через дефіцит вітаміну В, а й через інші вітаміни групи В. Адже вони відповідальні за нормальну роботу нервової системи. І, якщо цих вітамінів не вистачає, ми погано спимо, відчуваємо себе загнаними, втомленими. Якщо ж спостерігається нестача й інших вітамінів, наприклад D і Е, занепад сил може стати постійним супутником.
Знижена функція щитоподібної залози
У цьому випадку залоза виробляє недостатню кількість гормонів, і всі процеси в організмі сповільнюються: органи працюють упівсили, а людина немов “впадає в сплячку” – стає млявою, слабкою, апатичною, швидко втомлюється.
Виразкова хвороба, гастрит
Люди зі слабким шлунком часто відчувають болі в області пупка і вище, нудоту, блювоту, печію. На цьому тлі у багатьох виникає занепад сил і енергетичний застій – знову ворушитися людина почне лише після одужання. А в період загострення йому ні до чого.
Депресія
Слабкість і апатія – часті супутники депресії. Людині нічого не хочеться, у неї немає ні сил, ні бажання щось робити. Чим довше затягується цей стан, тим сильніше, як правило, виражена фізична слабкість.