Дослідники з університету Вандербільта в Нешвіллі, штат Техас, з’ясували, що не тільки кількість калорій, яку людина споживає, може впливати на збільшення ваги, але і час, коли вона їх споживає, пише Жіночий світ з посиланням на Medical News Today.
Отримані дані стосуються біологічного годинника, який вчені називають циркадними ритмами. Наш внутрішній годинник регулює сотні процесів – від сну та прийому їжі до температури тіла та рівня гормонів. Дослідження показали зв’язок порушеного циркадного ритму, що поширено, наприклад, серед людей, що працюють у зміну, з несприятливими наслідками для здоров’я, включаючи ожиріння. Скоріш за все це спричинено як раз порушенням режиму прийому їжі.
“Існує багато досліджень, що проводились як на тваринах, так і на людях, які дозволяють припустити, що вага залежить не тільки від того, що ви їсте та скільки ви їсте, а і від того, коли ви їсте”, – пояснює професор Карл Джонсон, старший автор дослідження та Корнеліус Вандербільт, професор біологічних наук.
Щоб перевірити цю гіпотезу, дослідники стежили за метаболізмом шести людей, які приймають їжу в різний час доби. Усі учасники були віком від 50 років, а отже вони входили до тієї групи людей, які найчастіше мають схильність до метаболічних проблем. Вони їли по три рази на день протягом двох окремих 56-годинних сеансів з однаковим періодом голодування протягом ночі.
На одному з сеансів учасники їли сніданок, обід та вечерю. На іншому сеансі учасники пропустили сніданок, але мали додатковий пізній перекус. І сніданок, який споживався о 8.00 ранку, і вечірній перекус, що споживався о 10.00 вечора, мали по 700 калорій. Дослідники постійно вимірювали швидкість метаболізму і розпаду вуглеводів та жирів.
Науковці виявили, що не зважаючи на однакове споживання калорій та активність, учасники спалювали різну кількість жиру. Коли вони їли пізно ввечері, то спалювали значно менше жиру, ніж тоді, коли вони споживали ту ж кількість калорій за сніданком.
Іншими словами, перекус на 10:00 вечора затримав здатність організму розщеплювати жир, внаслідок чого він розкладав вуглеводи. В середньому учасники, які снідали, спалювали на 15 грам більше ліпідів протягом 24 годин, ніж ті, хто їв пізньої ночі. З часом це може призвести до значного накопичення жиру.
Науковці зробили висновок, що циркадні ритми організму регулюють спалювання жиру, і це може мати важливі наслідки для формування харчових звичок.
Результати дослідження було опубліковано в журналі PLOS Biology.