Нове дослідження ставить під сумнів ефективність масок проти коронавірусу

Науковці всього світу шукають способи уповільнити поширення COVID-19 і жваво обговорюють ефективність використання масок у громадських місцях, пише Жіночий світ з посиланням на Medical News Today.

І хоча спільної думки поки що не дійшли, уряди більшості країн, в тому числі й України, закликають громадян одягати маску при кожному виході на вулицю.

У той же час, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), яка також оновила свої вказівки щодо використання захисних масок, попереджає, що “ефективність використання масок здоровими людьми не підтверджена дослідами і несе в собі певні ризики”.

Нещодавно опубліковане в журналі Nature дослідження показало, що носіння масок може допомогти уповільнити поширення певних типів респіраторних інфекцій, але воно не враховувало SARS-CoV-2, оскільки почали проводити дослідження ще до початку пандемії. Нові ж результати, опубліковані в Annals of Internal Medicine показали, що ні хірургічні, ні тканинні маски не можуть зупинити SARS-CoV-2.

Дослідження, проведене науковцями з Університету Ульсанського медичного коледжу, Університетської лікарні Чунг-Анг та Університету Седжонг (всі ці установи знаходяться в Сеулі, Південна Корея), включало чотирьох учасників, які лікувалися від COVID-19.

Дослідники попросили учасників кашляти над чашками Петрі без маски, в одноразовій хірургічній масці та в багаторазовій масці з бавовняної тканини. Кожен учасник по 5 разів кашляв в кожній масці та без неї. Чашка Петрі, звісно ж, кожного разу змінювалась.

Після цього команда взяла зразок з внутрішньої та зовнішньої поверхні масок. Вони очікували, що на внутрішніх поверхнях знайдуть краплі, що містять SARS-CoV-2. Питання полягало в тому, чи змогли якісь заражені краплі проникнути через маски на їх зовнішні поверхні. Після проведення аналізу з’ясувалось, що на обох поверхнях масок обох типів були заражені частинки. Тобто жодна маска ефективно не відфільтрувала краплі, що містять коронавірус.

Рекомендації носити захисні маски були зроблені на основі досліду, що показав їхню ефективність у запобігання поширенню грипу.

“Зауважимо, ми виявили що зовнішні поверхні масок були забруднені більше, ніж внутрішні. Хоча можливо, що частинки вірусу можуть переходити з внутрішньої на зовнішню поверхню через фізичний тиск тампону, ми спочатку брали зразки з зовнішніх поверхонь. Послідовне виявлення вірусу на зовнішній поверхні маски навряд чи було викликане помилкою експерименту”, – кажуть вчені.

На основі своїх даних автори дослідження роблять висновок, що хірургічні маски та тканинні маски для багаторазового використання є “неефективними для запобігання поширенню SARS-CoV-2”.

Поділись


Новини партнерів