Що ви повинні знати про MODY-діабет

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, яке характеризується  високим рівнем цукру в крові, що може призвести до довгострокових ускладнень, пов’язаних із серцем, мозком, нирками, очима та ногами, якщо його не контролювати. Існують різні типи діабету, найпоширенішим є діабет 2 типу. Діабет 1 типу, також відомий як ювенільний діабет, в основному викликаний генетичними причинами, тоді як діабет 2 типу спричиняють нездоровий спосіб життя та інші зовнішні причини, пише Жіночий світ з посиланням на NDTV Doctor.

Діабет може бути наслідком багатьох факторів. При цукровому діабеті 1 типу бета-клітини підшлункової залози сильно пошкоджені , а отже, не здатні виробляти інсулін. Цей тип діабету діагностується, як правило, в перші десять років життя. Таким пацієнтам потрібні ін’єкції інсуліну для підтримки здорового рівня цукру в крові.

При діабеті 2 типу бета-клітини підшлункової залози функціонують, але не здатні виробляти достатньо інсуліну, щоб задовольнити потреби організму. Це може бути або через генетичну проблему, або через численні дефекти в різних системах органів організму. Одним з підтипів діабету 2 типу є діабет, називається MODY (Діабет дорослого типу у молоді).

MODY, як правило, є моногенною формою діабету і є результатом мутацій або змін в одному гені. На нього припадає 1-4% усіх випадків діабету. Це рідкісна форма діабету, спричинена генетичною мутацією, що успадковується від одного або обох батьків. Іноді мутація розвивається спонтанно, тобто не є спадковою. Мутації – це аномалії або дефекти генетичного матеріалу, що передаються одним поколінням наступному. Вони впливають на нормальне функціонування генів, що призводить до зменшення вироблення гормонів та пептидів, які життєво необхідні для підтримки нормальних функцій організму. При діабеті MODY мутації призводять до зменшення вироблення інсуліну, оскільки гени, що містять інформацію щодо створення білків у клітинах, не функціонують належним чином.

Дуже важливо діагностувати MODY, оскільки він впливає на організм не так, як звичайний діабет 2 типу. Зазвичай він починає розвиватись у підлітковому або молодому віці. Клінічні особливості залежать від генної мутації людини. Симптоми переважно бувають слабкими або помірними, у більшості людей ускладнення не з’являються досить довго. Однак, деякі типи MODY вимагають специфічного лікування інсуліном.

Діагноз MODY потрібно підтвердити шляхом генетичних тестів. Правильно поставлений діагноз допоможе скласти кращий план лікування і зробити більш точні прогнози.

Для пацієнтів з MODY-діабетом потрібні ті ж обмеження, що і для пацієнтів з діабетом 2 типу. Їм потрібне збалансоване харчування, постійний контроль рівня цукру в крові, здоровий сон та фізичні навантаження. Хоча причина хвороби криється у генетичній мутації, зміни способу життя мають велике значення для контролю її симптомів.

Поділись


Новини партнерів