Що таке стійкий крохмаль і чому він для нас корисний

Фахівці часто радять скоротити споживання крохмалистих овочів людям, які борються із зайвою вагою або страждають на цукровий діабет. Однак, дослідження показують, що не увесь крохмаль впливає на організм однаково, пише Жіночий світ з посиланням на Insider.

Наприклад, стійкий крохмаль – це тип крохмалю, який повільно розпадається, як клітковина, і може мати позитивний вплив здоров’я. Тому, якщо ви хочете схуднути і зміцнити здоров’я травної системи, вам не обов’язково виключити з раціону крохмаль. Краще замініть простий крохмаль його стійкими різновидами.

Крохмаль – це тип вуглеводів, який при перетравлюванні розщеплюється до глюкози. Це забезпечує нас енергією, та якщо глюкоза всмоктується в кров надто швидко і часто, з часом це може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, включаючи розвиток діабету 2 типу та ожиріння.

Однак, стійкий крохмаль перетравлюється повільно через його молекулярну структуру.

“Стійкий крохмаль засвоюється так само, як і простий, тільки повільніше”, – каже Джошуа Ламберт, фахівець з питань харчування, професор Університету штату Пенсільванія.

Ви можете отримати стійкий крохмаль з бобових та цільних злаків, але також він утворюється в готових стравах з макаронів та картоплі, якщо дати їм трохи охолонути.

Якщо ж холодна їжа вас не приваблює, то знайте – давший їй охолонути, а потім розігрівши, ви також отримаєте стійкий крохмаль. Хоча дослідження дослідження 2016 року в журналі Food Chemistry показало, що в холодній картоплі крохмаль більш стійкий, ніж у розігрітій, в обох варіантах він був стійкішим, ніж у свіжоприготованій гарячій страві.

З їжі можна отримати декілька різновидів стійкого крохмалю:

  • Природний стійкий крохмаль. Його можна отримати з цільних злаків, насіння та бобових.
  • Крохмаль із сирих та недозрілих продуктів. Його можна отримати з незрілих бананів та сирої картоплі.
  • Стійкий крохмаль, що утворюється при охолоджені варених продуктів. Переважно він утворюється у багатих на вуглеводи продуктах, яки картопля, рис та макарони.
  • Хімічно модифікований крохмаль, що міститься в збагачених та спеціально оброблених продуктах.

Якщо ви хочете скинути зайві кілограми, заміна простого крохмалю на стійки вам у цьому допоможе. Оскільки він повільно перетравлюється, ви будете довше почуватись ситими, що дозволить зменшити кількість перекусів. Також продукти, що містять стійкий крохмаль, менш калорійні, ніж ті, у яких крохмаль простий.

Крім того, стійкий крохмаль практично не  руйнується до потрапляння у товсту кишку. Там, замість того, аби розпадатись на глюкозу, він починає бродити. Продукти цього бродіння стають поживою для кишкових бактерій, а тому сприяють здоровому травленню.

Зараз проводяться дослідження впливу стійких форм крохмалю на ризик виникнення раку товстої кишки, та всі вони поки знаходяться на ранніх стадіях.

Однак зосереджуватись лише на стійкому крохмалі не потрібно. Здорова людина повинна вживати різні вуглеводи, щоб забезпечити себе необхідною енергією. Ламберт також наголосив, що крохмаль – це важлива частина раціону, але не лікувальний засіб. Надлишок стійкого крохмаль не здатен компенсувати негативний вплив неякісного харчування в цілому.

Поділись


Новини партнерів