Що відбувається, якщо ви споживаєте надто багато вітамінних добавок

Через пандемію люди у всьому світі перейнялися питаннями зміцнення здоров’я та імунітету. Окрім здорового харчування та регулярних фізичних вправ, багато людей почали приймати вітамінні та мінеральні добавки, щоб компенсувати те, чого їм не вистачає в раціоні, пише Жіночий світ з посиланням на News 18.

Однак, через брак знань, виникає ризик передозування вітамінними добавками. І хоча вітаміни необхідні для нормального функціонування організму, їх надлишок може призвести до виникнення побічних ефектів, деякі з яких навіть становлять загрозу для життя.

Вітаміни поділяються на дві категорії: жиророзчинні (вітаміни А, D, Е і К) та водорозчинні вітаміни (вітаміни групи В та вітамін С).

Варто зазначити, що хоча в більшості людей побічні ефекти з’являються тільки при споживанні великих доз вітамінів, у людей, що страждають на певні хвороби та стани можуть виникнути серйозні реакції навіть на малі дози, тому не варто вживати жодних добавок без консультації з лікарем.

Ось деякі побічні ефекти, пов’язані із передозуванням найпоширеніших вітамінів:

Вітамін А. Передозування вітаміну А може виникати не тільки через надмірне вживання добавок, але і при вживанні надлишку продуктів, багатих на вітамін А. Побічні ефекти можуть бути такими легкими, як нудота, а можуть бути дуже серйозними, як підвищений внутрішньочерепний тиск, кома і навіть смерть. Гіпервітаміноз А може виникнути, якщо прийняти за один раз 200 мг вітаміну А.

Вітамін D. Надмірне споживання (понад 50 000 міжнародних одиниць щодня) добавок вітаміну D може призвести до серйозних побічних ефектів, таких як втрата апетиту, різке зниження ваги, порушення серцебиття та навіть пошкодження внутрішніх органів.

Вітамін Е. Споживання добавок вітаміну Е під час вагітності пов’язують з болем у животі та передчасним розривом плодового міхура. Великі дози добавок вітаміну Е можуть заважати згортанню крові, що часто призводить до крововиливу.

Вітаміни групи В. До вітамінів групи В належать вітамін B1 (тіамін), вітамін B2 (рибофлавін), вітамін B3 (ніацин), вітамін B5 (пантотенова кислота), вітамін B6 (піридоксин), вітамін B9 (фолат), вітамін B7 (біотин) і вітамін B12 ( кобаламін). Вживання 1-3 грамів нікотинової кислоти (однієї з форм ніацину) на день може призвести до підвищення кров’яного тиску, болю у животі, порушення зору і навіть пошкодження печінки. Тривале споживання приблизно 1-6 грамів вітаміну B6 щодня може спричинити нудоту, печію, чутливість до світла та ураження шкіри. Надмірне споживання фолієвої кислоти або фолатів у вигляді добавок може вплинути на психічну функцію та імунну систему.

Вітамін С. В основному вітамін С безпечний, але у деяких людей його надлишок може викликати проблеми з травленням, як діарея, спазми в животі, нудота та блювота. Люди, які споживають близько 6 грамів вітаміну С на день, повідомляють про напади мігрені. Люди з порушеннями засвоєння заліза, такими як гемохроматоз, повинні вживати вітамін С в помірних кількостях, оскільки це може спричинити пошкодження тканин та летальні порушення в роботі серця.

Вітамін К. Надлишок вітаміну К зазвичай не має жодних побічних ефектів. Однак людям, які приймають певні ліки, такі як варфарин (розріджувач крові) або антибіотики, слід уникати прийому вітаміну К, оскільки він може перешкоджати дії цих ліків.

Поділись


Новини партнерів