Дослідження показали, що новий коронавірус може розмножуватись в клітинах кишечника людини. Саме цим можуть пояснюватись шлунково-кишечні симптоми у пацієнтів із COVID-19, такі як діарея, пише Жіночий світ
Вчені, в тому числі з Інституту Губрехта в Нідерландах, успішно застосували новий коронавірус, SARS-CoV-2, на моделях клітинної культури кишечника людини та спостерігали за реакцією клітин на нього.
Вони зазначають, що саме з цієї причини майже у третини пацієнтів з COVID-19 є нудота та діарея, а також цим можна пояснити той факт, що вірус знаходять у зразках калу.
У пацієнтів із COVID-19 проявляються різноманітні симптоми, пов’язані з дихальними органами, такі як кашель, чхання, задишка та лихоманка, а сама хвороба передається за допомогою крихітних крапельок, які розповсюджуються головним чином при кашлі та чханні. Однак у третини пацієнтів спостерігаються шлунково-кишкові симптоми, такі як нудота та діарея.
Ще досить довгий час після того, як респіраторні симптоми зникають, вірус можна виявити в калі людини, тому з’явилась версія, що SARS-CoV-2 також може поширюватися за допомогою так званої “фекально-оральної передачі”.
Хоча органи дихання та шлунково-кишкового тракту здаються дуже різними, у дослідженні було відзначено деякі спільні риси.
Одна з них – це наявність рецептора АСЕ2, через який вірус SARS-CoV-2 може потрапляти в клітини. Саме через ці рецептори, за словами вчених, вірус і потрапляє до клітин кишечника.
Досі було невідомо, чи дійсно вірус може проникати у клітини кишечника та розмножуватись там. Тому вчені спробували культивувати віруси в кишкових органоїдах людини, які є крихітними версіями кишечника людини, що можна вирощувати в лабораторії.
“Ці органоїди містять клітини кишкової оболонки людини, що робить їх переконливою моделлю для дослідження коронавірусної інфекції”, – заявив співавтор дослідження Інституту Ханса Кліверса. В дослідженні сказано, що коли вірус контактував з органоїдами, вони швидко інфікувалися.
“Спостереження, зроблені в цьому дослідженні, доводять, що SARS-CoV-2 може розмножуватися в клітинах шлунково-кишкового тракту. Однак ми ще не знаємо, чи SARS-CoV-2, присутній у кишечнику пацієнтів з COVID-19, відіграє значну роль у його розповсюдженні”, – сказав Барт Хагманс, інший співавтор дослідження.
У подальших дослідженнях вчені хочуть порівняти інфекції легенів та кишечника та знайти відмінності між ними.
Результати дослідження опубліковані в журналі Science.