Якщо вам здається, що новини про коронавірус з кожною годиною стають усе гіршими, то можливо настав час задуматись про те, скільки насправді вам треба знати. Психологи кажуть, що поки хвороба поширюється, людям потрібно бути в курсі ситуації. Але треба пам’ятати, що перевантаження засобами масової інформації цілком реальне і воно може призвести до значного підвищення рівня тривожності, пише Жіночий світ з посиланням на Health Day.
“Дослідження свідчать, що інформування в розумних дозах, скажімо ознайомлення з даними МОЗ зранку, не завдає шкоди”, – сказала Дана Роуз Гарфін з університету Каліфорнії. “І нормально, що під час пандемії ми відчуваємо занепокоєння. Воно допомагає нам усвідомлювати важливість виконання рекомендацій медиків, таких як миття рук та дотримання соціального дистанціювання”.
Але існує поняття передозування інформацією.
“Існує велика різниця між тим, щоб просто бути в курсі подій та переглядом новин цілий день”, – сказала Гарфін, співавтор коментаря про поширення коронавірусу, який нещодавно був опублікований у журналі Health Psychology.
Крім кількості має значення і зміст новин: інформація від МОЗ містить сухі цифри, тоді як сюжети на телебаченні та статті в газетах містять зображення переповнених лікарень, мішків для тіл та іншу візуальну інформацію.
Питання, за словами Гарфін, полягає в тому, чи справді ця інформація корисна для вас, чи просто підсилює тривогу.
На даний момент ніхто не знає, як саме висвітлення засобами масової інформації COVID-19 впливає на психічне здоров’я людей. Але можна провести аналогії з більш давніми подіями. Візьмемо, наприклад, одне дослідження, яке провели після терактів 9/11. Вчені виявили, що в американців, які по кілька годин на день переглядали репортажі про теракти по телевізору, частіше з’являлись посттравматичні симптоми стресу, ніж у тих, хто тоді дивився новини рідше.
Команда Гарфін також додає, що постійний пошук новин про пандемію може створити порочне коло – найчастіше інформацію шукають люди, які вже сильно стривожені. А інформація, яку вони знаходять, підсилює стрес ще більше. Найбільше це проявляється тоді, коли інформація постійно змінюється і наука не може дати швидких однозначних відповідей, як це відбувається зараз.
Крістофер Фагундес, доцент кафедри психології Університету Райсу в Х’юстоні, сказав, що шукати інформацію в тривожні часи природно.
“Людський мозок влаштовано саме так – намагатися зрозуміти незрозумілі речі, намагатись досягти певного почуття контролю”, – сказав він.
Але важливо вчасно зупинитись. Фагундес рекомендує встановити часові обмеження для перегляду новин. Скажімо, 30 хвилин вранці та 30 хвилин ввечері. Гарфін погоджується з такими рекомендаціями, а також додає, що не потрібно брати інформацію з усіх джерел під ряд, оскільки, приміром, повідомлення з соцмереж перевірити практично неможливо. Замість цього користуйтесь даними з перевіриних джерел, таких як сайт ВООЗ чи повідомлення МОЗ.