Більшість побутових очищувачів містять поверхнево-активні речовини, які зв’язують жир, бруд та мікроби і дозволяють воді їх змити.
Під час двадцятисекундного миття рук з милом видаляється 97% бактерій. Засоби для прибирання очищують поверхні краще. За словами доктора медицини Мері Шмідт, це пов’язано з тим, що мило потрібно терти і збивати піну, тоді як засоби для прибирання починають вбивати мікроби одразу ж при контакті, пише Жіночий світ.
Щоб впевнитись, що ви дійсно очистили свій будинок від збудників хвороб, потрібно підібрати правильні миючі засоби. Виробники пишуть на етикетках такі слова, як “антибактеріальний” та “дезінфікуючий”. Але що це насправді означає?
За словами Меліси Гомер, директора франшизи з прибирання будинків MaidPro, звичайний засіб для прибирання видаляє 99,9% мікробів, а дезінфікуючий – 99,999%, якщо правильно його використовувати. Антибактеріальні засоби містять інгредієнти, які можуть знищити бактерії або уповільнити їх розмноження.
“Якщо ви хочете вбити COVID-19, вам потрібен справжній дезінфікуючий засіб, а не просто миючий чи щось антибактеріальне”, – говорить Гомер.
При цьому, дезінфікуючий засіб не буде ефективним, якщо використовувати його на брудних поверхнях, тому що шар бруду та жиру захищатиме мікроби. Центри контролю та профілактики захворювань радять очистити поверхні милом перед тим, як їх дезінфікувати.
Американська Агенція з охорони навколишнього середовища склала список з дезінфікуючих засобів, які дійсно ефективні проти коронавірусу. До складу цих засобів повинен входити один з таких активних компонентів:
Ізопропанол або етанол (спирт) є ефективним дезінфікуючим засобом при застосуванні його у досить високій концентрації. Більшість засобів для чищення, що містять спирт, повинні містити принаймні 70% спирту, а дезінфікуючі засоби для рук повинні містити не менше, ніж 60% спирту.
Четвертинні амонієві сполуки широко використовуються як поверхневі дезінфікуючі засоби і їх можна знайти в багатьох побутових очищувачах, включаючи дезінфікуючі серветки та спреї. Дослідження показали, що четвертинні сполуки амонію ефективно знищують більшість бактерій, вірусів та грибків.
Гіпохлорит натрію. Діючою речовиною відбілювача з хором є гіпохлорит натрію, який може вбивати віруси, бактерії та грибки. Відбілювач можна застосовувати поверхнях, до яких часто торкаються руками таких як дверні ручки та стільниці, але його треба потримати на поверхні не менше 10 хвилин, перш ніж стерти, щоб знищити патогени. Оскільки відбілювач може подразнювати шкіру, то під час його використання слід носити рукавички.
Перекис водню не настільки ефективний, як відбілювач, але теж має дезінфікуючі властивості, які дозволяють знищувати віруси та бактерії . У дослідженні 2018 року, опублікованому в статті «Антимікробна стійкість та боротьба з інфекціями», було встановлено, що пероксид водню був більш ефективним для знищення деяких форм бактерій, ніж четвертинні сполуки амонію. Як дезінфікуючий засіб можна використовувати стандартний 3% розчин перекису водню.