Депресія, деменція та загальна ослабленість організму підвищують ризик смерті людей похилого віку після серйозних операцій, пише Жіночий світ.
Дослідники проаналізували медичні дані понад 1300 пацієнтів із США у віці від 66 років, яким проводили одну з трьох операцій – відновлення аневризми черевної аорти, коронарне шунтування або колектомію.
До операції щонайменше 90% пацієнтів не потребували допомоги у повсякденному житті чи інструментальній діяльності, 6% мали деменцію, 23% мали порушення мислення («когнітивні») без деменції, а 25% мали депресію.
Повсякденні справи включають купання, перевдягання, харчування, використання ванної кімнати, підйом з ліжка та пересування по кімнаті. Інструментальна повсякденна діяльність включає обробку їжі, роботу з фінансами, використання телефону, здійснення покупок та прийом ліків.
Загалом, 17% пацієнтів померли протягом року після операції, показали результати.
Коефіцієнт смертності становив 29% серед тих, хто потребував допомоги принаймні у двох видах повсякденної діяльності, проти 13% серед тих, хто був незалежним від сторонньої допомоги.
За результатами дослідження, опублікованого 11 березня в журналі JAMA Surgery, ризик смерті зростав, коли зростала кількість факторів ризику: 10% для пацієнтів без факторів, 16% – для тих, в кого був один фактор і майже 28% – для тих, хто мав два фактори.
“Ці висновки показують необхідність досліджень, як включити ці фактори ризику до оцінок доцільності хірургічного втручання для людей похилого віку”,- заявила авторка дослідження доктор Вікторія Танг з Каліфорнійського університету.
“Покращення нашого розуміння функціональних, когнітивних та психологічних факторів ризику в цій групі, особливо при прогнозуванні ризику, що перевищує типові медичні фактори, має важливе значення для надання орієнтованої на пацієнта допомоги”,- підсумувала Танг.