З’їж овоч – і отримай захворювання щитовидної залози. Це не жарт. Живе собі людина – вегетаріанець, веде виключно здоровий спосіб життя, харчується лише рослинною їжею і раптом починає набирати вагу (це на овочах і фруктах!), Час від часу з’являється хронічна втома, часта набряклість, шкіра стає сухою, волосся випадає і, найстрашніше, втрачається здатність ясно мислити, погіршується пам’ять. Повідомляє Жіночий Світ
Випускниця університету Чикаго, доктор фармацевтичних наук Ізабелла Венц за даними симптомами безпомилково називає діагноз – гіпотиреоз. Це захворювання виникає, коли організму не вистачає йоду, без якого, як відомо, неможливе нормальне функціонування щитовидної залози, що і призводить до таких наслідків.
Але який ж зв’язок щитовидної залози і овочів? Виявляється, простий. Вчені вперше здогадалися про нього, коли в 1928 році, вивчаючи таке захворювання, як сифіліс, виявили у кроликів, що харчуються лише свіжою капустою, збільшену в розмірах щитовидну залозу. Тоді вчені припустили, що речовини, що містяться в деяких овочах, якимось чином впливають на щитовидну залозу. Зрозуміло, якщо вживати овочі у великих кількостях.
Наукові фахівці в своїх роботах докладно описали причини виникнення гіпотиреозу, однією з яких є наявність в деяких овочах (в основному сімейства хрестоцвітних), сої, зернових, що мають високий відсоток клейковини, речовини, які називаються гойтрогени. Накопичуючись в організмі людини, вони поступово починають придушувати здатність організму до переробки йоду. Виникає йододефіцит, який не дозволяє щитовидній залозі нормально функціонувати.
Розрізняють три основних види гойтрогенів: гойтріни, роданіди і флавоніди. Перші два виробляються в момент, коли рослини нарізають або пережовують, тобто ушкоджують. Мова про рослини, які ми вживаємо в їжу свіжими. Досить піддати броколі, листову або цвітну капусту тепловій обробці – і гойтріни і роданіди нам вже не загрожують. Але якщо названі овочі, а ще груші, полуницю, персики, кедрові горіхи, солодку картоплю, шпинат, ріпу, кольрабі, хрін, арахіс, кукурудзу, бамбукові горіхи і ще ряд екзотичних рослин вживати у великих кількостях, то, наприклад, гойтріни почнуть заважати щитовидній залозі виробляти необхідні гормони. Це означає, що щитовидка не зможе повноцінно виконувати одну з основних своїх функцій – регуляцію метаболізму. Організм, намагаючись замістити брак одних гормонів, починає посилено виробляти інші. А оскільки щитовидка вже нездатна реагувати на подібні дії адекватно, вона починає безконтрольно збільшувати кількість власних клітин. В результаті у людини починає рости зоб.
Американські ендокринологи в 1995 році обстежили понад 25 тис. Добровольців, які брали участь в ярмарку здоров’я в штаті Колорадо. Серед тих, хто не брав ліків, пов’язаних із захворюваннями щитовидної залози, майже 9% страждали від гіпотиреозу, а трохи більше 1% – від гіпертиреозу. Причиною стала дуже поширена в Сполучених Штатах Америки соя і не менш популярні поліненасичені олії.
Ще в 1968 році кандидат технічних наук, фізіолог Рей Піт писав, що сплеск виробництва і попиту на поліненасичені олії після Другої Світової війни привів до різних змін в гормональному фоні людей. Речовини, які містяться в оліях, блокують роботу щитовидної залози. А адже саме вона веде боротьбу з надлишками холестерину в організмі. В результаті рівень холестерину у американців став зашкалювати. Не випадково жителі США займають перші рядки світового рейтингу за кількістю товстунів. За приблизними підрахунками, їх у США до 65% населення. А масове поширення сої привело до того, що захворювання зоба стали діагностувати навіть у дітей. До речі, за свідченням американських вчених, флавоніди, що містяться в сої- самі по собі нешкідливі – стають шкідливими під впливом бактерій кишечника.
Ізабелла Венц пояснює, що зоб – це не просто збільшена щитовидка і роздуте горло. Це захворювання нерідко призводить до психічних розладів, збільшує ризик серцево-судинних патологій аж до летального результату і, звичайно, сильно позначається на вазі.
У всьому цьому для більшості населення є позитивний момент. Гойтрогени здатні негативно впливати в основному тільки на тих, хто вже має проблеми з щитовидною залозою. Здоровим людям, в переважній більшості випадків, ніщо не загрожує. Так що перевіряйте свою щитовидку і при сприятливому аналізі їжте будь-які овочі і фрукти на здоров’я.