Ожина — далека родичка малини, по-англійськи blackberry — чорна ягода.
Багатьом любителям поласувати дикою ягодою, ожина за формою плодів може нагадати лісову малину. І вони не сильно помиляться. Адже і та й інша відносяться до роду Rubus (рубус). І хоча плоди обох ягід дуже схожі за формою, як сестри‑близнюки, але смак і колір їх плодів різко відрізняються. У ожини, на відміну від малини, смак дуже приємний, кисло‑солодкий, трохи терпкий. А колір плодів може варіюватися від сизо‑чорного до синьо‑фіолетового.
Ожина: користь і шкода для організму
У науковій літературі ожина лісова згадується як пухнастий чагарник висотою 1-3 метри. Довгі стебла прямі або зігнуті, вільно звисають і унизані безліччю шипів і колючок. І, хоча ця рослина дуже урожайна, невибаглива і прекрасно адаптується в будь-яких погодних умовах, садівники не люблять розводити її з-за великої кількості шипів. А ось у Європі, навпаки, ландшафтні дизайнери спеціально висаджують ожинові кущі для прикраси арок і альтанок. Чагарник в будь-який час року гарний по-своєму: навесні — яскраво‑зеленим листям, влітку — біло‑рожевими квітами, восени — красиво звисаючими гронами плодів різноманітних колірних відтінків.
Чим корисна ожина?
Ще з давніх часів ожина була відома не тільки як смачна ягода, але і як корисна лікарська рослина. Давньогрецький лікар, “батько медицини” Гіппократ, використовував ожину, як лікарський засіб. Він вважав, що нею можна вилікувати артроз і подагру. Римський цілитель і фармаколог Діоскорид радив своїм пацієнтам використовувати листя ожини для зміцнення ясен, для виведення бородавок і при кровотечах. Так і в творах інших античних авторів можна зустріти захоплені згадки про цілющі властивості цього чудового плода.
Насправді завдяки великому вмісту калію і заліза, ця ягода не тільки володіє чудовими кольоровими відтінками, але і здатна допомогти організму при безлічі захворювань, в першу чергу, серцево‑судинних.
Її регулярне вживання в будь-яких видах дозволяє:
- знизити артеріальний тиск,
- зміцнити серцевий м’яз,
- очистити та зміцнити судини,
- цілюще впливає на нирки та органи сечостатевої системи.
Також чималу користь може принести вживання цієї чудотворної ягоди тим, хто страждає жовчнокам’яною хворобою або запаленням жовчного міхура — холециститом. Володіючи яскраво вираженими жовчогінними властивостями, вона добре сприяє моториці жовчовивідних шляхів, перешкоджаючи появі умов для утворення застоїв, запалень і каменів.
Відома ожина і своїми антиоксидантними якостями, допомагаючи організму в боротьбі зі старінням і навіть з онкологічними захворюваннями. Надаючи цілющий вплив на органи кровотворення, вона сприяє регенерації клітин крові, підвищуючи їх активність у боротьбі з найтяжчими хворобами.
При всіх своїх корисних властивостях ожина може бути шкідлива для тих, хто має на неї негативну алергічну реакцію. Крім того її вживання може викликати неприємні відчуття у хворих виразковою хворобою шлунка.
Взагалі ж її вживання тим, хто страждає шлунковими розладами, гастритом, наприклад, або хворим цукровою хворобою не тільки не протипоказане, але може навіть принести чималу користь завдяки наявності безлічі мікроелементів, корисних для організму при будь-яких захворюваннях, а також сприятливому впливу на стінки кишківника, створюючи проносний ефект, підвищуючи та покращуючи метаболізм і обмін речовин.
Ожина: калорійність
Харчовий склад ожини визначається вмістом у 100 г:
- клітковини — 5 г,
- білків — 0,7 г,
- жирів — 0,4 г,
- вуглеводів — 7,5 г
Загальний вміст фруктози, глюкози та сахарози близько 6%.
Які вітаміни містяться в ожині?
Також неможливо переоцінити та надзвичайно багатий зміст у ожині цілого комплексу вітамінів :
- A — 17 мкг,
- B1 — 20 мкг,
- B2 — 40 мкг,
- B5 — 240 мкг,
- B6 — 60 мкг,
- B9 — 4 мкг,
- C — 20 мг,
- E — 1 мг,
- PP — 400 мкг,
а також цілого набору з хімічної таблиці елементів:
- Калій — 208 мг,
- Натрій — 21 мг,
- Магній — 25 мг,
- Кальцій — 35 мг,
- Марганець — 1,3 мг,
- Залізо — 1 мг,
- Цинк — 320 мкг,
- Мідь — 140 мкг.
Як бачимо, навіть вживання 100 г цього чудового природного продукту здатне забезпечити організм денним запасом корисних речовин.