Гіркота у роті: чому виникає та що робити

Гіркота в роті – це симптом, який перш за все вказує на порушення у системі шлунково-кишкового тракту. Виникає він із найрізноманітніших причин, проте, найчастішою є зміни у роботі жовчного міхура та печінки.

Також цей симптом може виникати при затримці їжі у ділянці дванадцятипалої кишки, внаслідок її виразкового ураження, запального процесу чи при слабкій моториці.

Застій жовчі може відбуватись і в прихованій формі – у печінці, що також викликатиме відчуття гіркоти в роті. Такий стан часто супроводжує різноманітні захворювання печінки.

Важливою причиною є недостатня моторика у ділянці дванадцятипалої кишки, оскільки цей орган безпосередньо приймає жовч із жовчного міхура і, у випадку запального процесу, може затримувати її. Навіть більше – ця патологія провокує додаткове виділення жовчі, оскільки їжа, яка не рухається по шлунково-кишковому тракту, викликає нове скорочення жовчного міхура, що призводить до погіршення симптомів.

Гіркота в роті може бути викликана закидом жовчі до шлунка з дванадцятипалої кишки при недостатності клапана між ними, сповільненні моторної функції та надміру жовчі, що викидається за один раз.

Важливою причиною є хронічне запалення жовчного міхура (холецистит), яке не дозволяє йому працювати повноцінно навіть у стані ремісії (період перебігу хронічної хвороби, що характеризується значним ослабленням або зникненням її ознак) і суттєво порушує його скоротливу функцію.

Ймовірними причинами також можуть бути різноманітні гельмінтози (паразити): лямбліоз, ехінококоз, опісторхоз. Також до появи гіркоти у роті призводить частий прийом токсичних для печінки препаратів. Проте у цьому випадку важливо зазначити, що ймовірнішим буде металевий присмак у ротовій порожнині, а не гіркий, що іноді викликає труднощі у розпізнаванні. Отруєння солями важких металів також може бути причиною гіркоти у роті, як і зміни гормонального статусу, що впливають на моторику шлунково-кишкового тракту.

Однією з достатньо частих причин є вагітність, коли здійснюється механічний тиск на жовчний міхур і він не здатен виконувати свою функцію з виділення жовчі у повному обсязі. І в результаті формується холестаз.

Іноді причиною цього симптому є стоматологічні маніпуляції (імплантація зуба) або глосит (запалення язика). Недостатність вітаміну В12 іноді відображається схожим з гіркотою в ротовій порожнині симптомом – печінням язика чи різноманітними присмаками.

При перших ознаках гіркоти в роті варто звернутись до лікаря-гастроентеролога, який скерує на необхідні обстеження. Вибір методу дослідження буде ґрунтуватись на підставі обстеження.

Перед походом до лікаря буде корисним простежити, що саме викликає відчуття гіркоти в ротовій порожнині:

  • їжа чи голод;
  • у який час доби її прояв є інтенсивнішим;
  • чи є продукти, що провокують виникнення гіркоти у роті;
  • яка тривалість симптому;
  • якщо він зникає, то за допомогою чого.

Необхідно детально проаналізувати, коли розпочались симптоми, що стало провокуючим фактором вперше (можливо, харчове отруєння чи інше захворювання).

Джерело

Поділись


Новини партнерів