Не щоденно: вчені розповіли, як часто треба приймати душ

Перед вченими гостро постало питання: як часто треба приймати душ? Так ось, дослідники вважають, що сучасні жителі великих міст, можливо, роблять це навіть занадто часто.

Відразу скажемо, що однозначної і вичерпної відповіді щодо частоти відвідування душової кабінки або ванни сучасна наука поки не знайшла. Принаймні, немає досліджень з такою назвою. Зате ряд вчених в унісон твердять, що наш ретельно вимитий шампунем і очищений гелем для душу організм позбавляється дуже важливого соратника — мікробіома.

Мікробіом, до речі, це всі ті бактерії, віруси, грибки та інша живність, яка вважає твоє тіло своїм рідним домом. Без них імунна система, травлення і навіть серце перестали б виконувати свої функції. Так, принаймні, свідчить дослідження 2016 року вчених-гастроентерологів Мічиганського університету, опубліковане в Журналі Національної бібліотеки здоров’я США.

І чим більше стерильне життя ти ведеш, тим бідніший твій мікробіом. Взагалі, найбільш стійким і різноманітним мікробіомом можуть похвалитися жителі села Яном на Амазонці, у яких раніше не було зареєстрованого контакту з західними людьми. Дослідники виявили, що їх шкіра, рот і навіть фекалії, містять найбагатший набір бактерій людської популяції, попри те, що раніше тубільці з антибіотиками ніколи справ не мали.

Все вищеперелічене ніби підводить нас до думки, що миття взагалі чума XXI століття. Але, з іншого боку, є нагальне питання: а що в такому разі робити з запахом?

Деякі бактерії, що живуть на людському тілі, виділяють неприємно пахнучі хімічні речовини, які підсилюють запахи, які виходять з отворів і складок нашого тіла. Варто припинити виполіскувати їх або вбивати дезодорантом, як коло твого спілкування звузиться настільки, що буквально перетвориться на точку.

Журналіст видання The Health Джордж Хемблін провів експеримент: він відмовився від душа на місяць і стверджує, що через тиждень його мікробіом перебудувався таким чином, що його піт перестав неприємно пахнути для оточуючих. Це не означає, що Джордж зовсім відкинув водні процедури: у своїй статті «Я перестав приймати душ, і життя не зупинилося» він розповів, що мився по мірі забруднення і після фізичної активності, наприклад після пробіжок. Але при цьому повністю виключив душ зі свого щоденного розкладу і не користувався ні милом, ні шампунем.

Так що правильно приймати душ не два рази в день, а тільки тоді, коли ти відчуваєш себе брудним.

Джерело

Поділись


Новини партнерів