7 несподіваних симптомів деменції, які вам варто знати

Багато людей побоюються старечого недоумства, тоді коли у них починаються проблеми з пам’яттю, але це далеко не перша ознака …

Як пояснює професор Джун Ендрюс, автор книги «Деменція: універсальний путівник по проблемі», провали в пам’яті далеко не завжди є першою ознакою хвороби.

Перераховані нижче ознаки не обов’язково є маркером недоумства, але якщо ви знайшли у себе або рідних хоча б один з них, вам варто поговорити з лікарем.

1. ТРУДНОЩІ З ПОШУКОМ СЛІВ … У всіх буває момент, коли потрібне слово крутиться на язиці, але ви не можете його вимовити і навіть згадати. Само по собі це не проблема, якщо тільки це не починає відбуватися частіше, ніж звичайно.

2. ПРОБЛЕМИ З планування та виконання інструкцій … «Багато речей ми робимо кожен день на автоматі», – каже Ендрюс. «Якщо ви не можете згадати улюблений рецепт, за яким готували багато років, або ви розгублені, не в змозі спланувати послідовність дій – це ознака порушених нейронних зв’язків мозку».

3. ЗМІНА НАСТРОЮ … Якщо ваш член сім’ї став менш товариським, більш похмурим або дратівливим, все це може бути пов’язано з деменцією. «Слабоумство, яке вражає передню частину мозку, може викликати агресію, тому що лобові частки мозку є тим місцем, де лежать наші заборони», – каже професор Ендрюс. По суті, ви втрачаєте вольове гальмування і не в змозі контролювати свій гнів або образу на будь-яку ситуацію.

4. БЕЗСОННЯ І ВТОМА … Коли ви стаєте старше, для вас природно спати менше і прокидатися вночі, але ще помітніше це у людей з деменцією. Мелатонін, гормон сну, знижується в організмі з віком. Але хвороба Альцгеймера ще сильніше знижує його рівень. Це призводить до безсоння вночі і стомлюваності днем. А деякі види деменції викликають кошмарні сновидіння.

5. ПРОБЛЕМИ З водінням … Якщо ви провели за кермом все життя, ваші дії стають автоматичними. Але розвиток деменції робить цю звичну роботу небезпечною як для вас, так і для оточуючих. Так, якщо у вас діагностована деменція, вам не можна сідати за кермо.

6. ЗМІНА ЗВИЧОК У ЇЖІ

Тяга до дуже солодких продуктів з віком не є нормою. Ця зміна смаку служить ознакою порушення сенсорного сприйняття. Австралійські вчені довели залежність між лобно-скроневою деменцією і зростаючою потребою в солоденькому.

7. ПАДІННЯ І труднощі при ходьбі … Люди з судинною деменцією часто втрачають орієнтацію в просторі і рівновагу. Швидкість ходи через це теж сповільнюється. Залежність між ураженням мозку і швидкістю пересування літніх людей, на жаль, теж недавно була доведена вченими.

Джерело

Поділись


Новини партнерів