
Для того, щоб тримати свій мозок в тонусі, не втратити ясність розуму і уповільнити процес старіння, вкрай важливо його постійно тренувати.
На жаль, неможливо повернути час назад , і шанси на те, щоб підвищити свій рівень інтелекту і освіти тануть з кожним днем. Але на ясність розуму в похилому віці впливає спосіб життя. При цьому зовсім не важливо, коли ви почали його дотримуватися, в 50 років або 20.
З плином часу в організмі починається природний процес старіння і згасання когнітивних функцій. Негативні фактори, такі як стрес, алкоголь або постійне недосипання, можуть ускладнити ситуацію і прискорити неприємний процес в рази швидше.
Але в’янення мозку можна запобігти , якщо починати ще з молодого віку слідувати деяким простим, але дуже важливим звичкам.
Змушуйте ваш мозок залишався молодим
Кожен день мозок людини накопичує переживання, які закріплюються під час сну. Для стимуляції утворення нових нейронів, потрібно, щоб у нашому житті було якомога більше всього нового: якихось дій, емоцій, місць, людей і подій.
Аеробні вправи: навчіть ваше серце битися частіше
Ідеальним варіантом для підтримки функцій мозку є будь-які аеробні вправи, в які входять швидка ходьба або біг. Вправи з обтяженням і високоінтенсивні тренування дають найбільш позитивний ефект.
Найкраще таким кардіовправам приділяти не менше 2,5 год. На тиждень. Добре, якщо ви будете займатися на повітрі, в парку або в тренажерному залі.
Якщо ви не любите виконувати фізичні вправи на самоті, варто розглянути варіант командних видів спорту. Це може бути, наприклад, теніс. На хорошу здорову роботу мозку дуже позитивно впливає соціальна взаємодія. А в настільному тенісі ви до того ж ще можете розвинути у себе зорово-моторну координацію.
Це призведе, в свою чергу, до структурних змін в роботі головного мозку, а також до цілого ряду когнітивних переваг.
Вчені довели , що розвиток соціалізації та координації в один час можуть збільшувати кору головного мозку саме в тих ділянках, які відповідають за емоційний і соціальний добробут. А адже з віком це все стає вкрай важливим.
Корисно для мозку: киньте виклик собі самому
Дуже корисне для мозку захоплення – вивчення будь-яких іноземних мов. Доведено, що у людей, які знають кілька мов, зафіксовано менше ознак слабоумства.
Можна освоїти шахи або взяти кілька уроків гри на піаніно. Чим частіше ви будете стимулювати активність головного мозку, тим сильніше ви будете стимулювати і підтримувати його роботу.
Коли людина вивчає щось нове для себе , то його мозок відчуває при цьому якесь потрясіння. Він немов пробуджується від сплячки, починає активуватися і збуджуватися.
Навчаючись чомусь новому, ми привчаємо наш мозок пристосовуватися під навколишні обставини, змушуємо його бути гнучким, тому, що вимагаємо тих дій, до яких він зовсім не звик.
Якщо ви вирішили кинути собі виклик, то слід переконатися в тому, що ви дійсно в силах з цим впоратися. Якщо ви, наприклад, терпіти не можете сканворди, то не варто на себе брати відповідальність, розгадувати їх по 20 штук в день. У всьому потрібно знати міру, ну а до вибору свого хобі взагалі слід підходити з розумом.
Сон важливий: обов’язково приділяйте особливу увагу своєму сну
Коли людина повноцінно відпочиває , в головному мозку відбувається певне очищення, яке проводиться глімфатіичною системою. Вона здатна повністю вивести скупчення токсинів і бляшок з організму. А якщо людина відчуває нестачу сну, то у неї неодмінно починає погіршуватися пам’ять.
Знизити на кілька балів рівень вашого IQ може лише одна єдина ніч, проведена без сну. І тому, завжди намагайтеся спати 7-9 годин, і якщо вважаєте, що вам необхідний денний сон, то по можливості, обов’язково трохи поспіть після обіду.
У кожної людини абсолютно різні потреби уві сні. Хтось обов’язково повинен подрімати вдень, а комусь це зовсім не потрібно.
Для того, щоб визначити, що у вас в організмі все працює нормально , досить поспостерігати за тим, в який час ви прокидаєтеся в вихідні дні. Якщо ви встаєте як зазвичай, в такий ж саме час, то у вас все в порядку. Якщо ж для вас вкрай проблематично встати вранці з ліжка в вихідний день, і взагалі ви багато спите вдень, то щось йде не так.
Можна скористатися перед сном практикою усвідомленого розслаблення. На думку вчених, вона істотно покращує якість сну.
Яку б дію, описану вище, ви не вибрали , постарайтеся зробити її своєю звичкою. Для цього потрібно кожен день дуже старанно над цим працювати. Після закріплення однієї звички, переходите до іншої, і потім до наступної. Ви дуже швидко відчуєте, що стали енергійніше, здоровіше і бадьоріше.
Рівень стресу необхідно знизити або виключити зовсім
Будь-який стрес згубно впливає на наш режим сну і настрій. Через стрес може підскочити тиск і рівень гормону кортизолу. Все це дуже вимотує наш організм і неминуче призводить до неминучих наслідків. Найчастіше у нас може виникнути депресія.
Якщо людина перебуває в постійній напрузі, то може наступити хімічний дисбаланс. Він дуже небезпечний для всіх клітин організму, але особливо, для клітин головного мозку. Найдієвішим чином для нашого мозку є медитація.
Корисне харчування і здоров’я: слід повністю змінити звички в їжі
Для того, щоб в нашому мозку вироблялася потрібна кількість нейронів, потрібно обмежити калорії і час, потрібний для здійснення прийому їжі. За твердженнями вчених, структуру мозку і когнітивні функції покращує інтервальне голодування. І до речі, воно також зменшує симптоми діабету і метаболічних порушень.
Для того, щоб знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера, потрібно скоротити кількість цукру в раціоні, оскільки це зменшить негативний вплив окислювальних процесів в головному мозку.
Також, вчені довели, що вироблення нових клітин і нейронів, а також поліпшення роботи мозку викликає одноденне голодування на одній воді.
Корисне харчування на кожен день
Навчіться виконувати одне правило з нижченаведених, зрозуміло, після консультації лікаря:
1. Протягом двох тижнів постарайтеся вживати щодня на 20% калорій менше, ніж ви звикли до цього. Такі курси проводьте до трьох, чотирьох разів на рік.
2. Один день на рік візьміть за правило проводити повне голодування.
3. Протягом двох днів в тиждень намагайтеся вживати на 60% калорій менше, ніж ви зазвичай вживали. Робити це потрібно постійно, два або три рази на рік.
4. Визначте для себе час, коли вам можна харчуватися. Наприклад, з 9.00 ранку і до 18.00 вечора.
Соціальне спілкування: намагайтеся бути соціально активними
Уберегти мозок від раннього зношування і старіння сприяє тісний контакт з сім’єю, колегами і друзями. Намагайтеся проводити якомога більше часу зі своїми родичами. Ходіть з друзями регулярно в кіно або приєднаєтеся до дискусійного клубу.
Саме під час тісного спілкування з іншими людьми активуються нейрони в мозку, що позитивним чином позначається на його роботі.
Для збереження психічного здоров’я людини, вкрай важлива підтримка родинних і дружніх зв’язків. За статистикою, через занадто тривале перебування на самоті починає розвиватися деменція.
Для літньої людини самотність є згубною також, як і погане фізичне здоров’я. Через це ризик передчасної смерті збільшується майже на 14%.
Користь прогулянок: навчіться виходити з кімнати
У чотирьох стінах людина може збожеволіти. Когнітивне здоров’я полягає саме в спілкуванні з іншими людьми.
За статистикою, до старості у мізантропів розумові здібності на 70% нижче, ніж у філантропів. Причому до шкідливих звичок можна віднести самотність, також, як і неправильне харчування.
Через якийсь час людина, яка звикла перебувати на самоті, просто не в змозі адаптуватися в колі інших людей.
Люди, які більшу частину часу проводять на самоті, часто знаходяться в очікуванні всього найгіршого. Вони завжди пильні, тому, що їх мозок, який звик до вічної самотності, спілкування з незнайомцями сприймає як щось вкрай підозріле і тут же починає сигналізувати про небезпеку.
Здається, що це досить беззахисна оборонна реакція. Але насправді така реакція може запросто переростися в психічні захворювання і різні панічні атаки.
Приймайте душ із закритими очима
Відмінним способом розкрити потенціал тих частин мозку , які зазвичай бувають незачеплені, вважаються дії, які раніше нами не виконувалися.
Наприклад, почніть приймати душ із закритими очима: навчіться регулювати кран, шукайте руками мило або мочалку.
Правша і лівша: робіть звичні речі, використовуючи протилежну руку
Ви можете замість звичної правої руки , якщо ви правша, скористатися лівою, і навпаки.
Робіть всі ті речі, які ви робите кожен день , але тільки протилежною рукою. Спершу це буде трохи незвичним. Але ви досить швидко підлаштуєтеся під новий спосіб. Це дуже змінить ваш мозок, змусивши включити в роботу його іншу півкулю.
Користь думок: думайте про те, про що не звикли
Навчіться свої думки виносити за межі звичайних рамок. Почніть думати про щось глобальне.
Наприклад, що можна зробити, щоб позбавити світ від безробіття, або як перемогти злидні. Почніть замість розважальних дивитися освітні програми
Іноді щось корисне можна дізнаватися не тільки з книг, хоча книги безперечно завжди будуть займати перше місце, а також з пізнавальних передач.
У них наочно показані відеоматеріали, де для деяких людей інформація засвоюється легше, на відміну від книг. Вони більш доступні для розуміння. Крім того, люди, що розповідають про той чи інший сюжет, як правило, мають у цій справі великий досвід.
У будь-якому випадку, корисніше дивитися розвиваючі та освітні програми, дізнаватися щось нове і запам’ятовувати інформацію, ніж втрачати час за переглядом розважальних або негативних програм.
Якщо сьогодні ви повні сил і здоров’я, якщо вас не хвилює проблема старечого недоумства, варто все одно дотримуватися всіх цих простих рекомендацій, для того, щоб ваш мозок залишався повноцінним і здоровим ще на довгі роки.