Печінка є одним з головних органів людини і, щоб добре себе почувати, необхідно починати дбати про неї вже на етапі харчування.
Печінка бере участь в кровотворенні і допомагає в очищенні організму від токсинів, в цілому виконує 500 метаболічних функцій.
І якщо думка лікарів про те, які продукти для печінки шкідливі, а які корисні, недавно кардинально змінилася, то про корисність для цього органу сухофруктів і горіхів – ніхто не сперечався і не сперечається.
Так, нещодавно проведені дослідження показали, що курага і горіхи – арахіс, мигдаль, кедрові горіхи – знижують ризик розвитку раку печінки. Крім того, фенольні сполуки, які є в куразі, сприяють зниженню рівня холестерину, а горіхи багаті поліненасиченими жирними кислотами, мінералами, вітамінами і необхідними амінокислотами. Поліненасичені жирні кислоти Омега-3, без яких неможливий правильний процес обміну речовин в організмі, взагалі вважають природними гепатопротекторами. Вони запобігають утворенню в судинах холестеринових бляшок, беруть участь в синтезі вітаміну D і детоксикації печінки, відновлюють клітинні мембрани.
Також для печінки буде корисний компот з сушених фруктів. Це особливо актуально взимку та більшу частину весни, адже свіжі фрукти, які в цей час є у продажі, «багаті» нітратами, а соки – консервантами.
Крім перерахованих вище, печінка ще любить:
- фініки,
- родзинки,
- насіння,
- грецькі горіхи,
- кешью,
- мигдаль
- і особливо мед, який є жовчогінним продуктом.
До речі, волоський горіх, крім різноманітних корисних компонентів, містить аргінін. А амінокислота є важливим антиоксидантом, яка не дає вільним радикалам накопичуватися, і допомагає виводити з організму солі важких металів.
Гепатолог і інфекціоніст Віталій Янченко, який є науковим співробітником Інституту епідеміології та обміну речовин імені Л.В. Громашевського НАМН України, для здоров’я печінки радить щодня вживати по столовій ложці наступної суміші:
- Взяти неповну склянку меду,
- додати туди по столовій ложці попередньо перемелених кураги, горіхів, чорносливу та родзинок.
- Всі інгредієнти добре перемішати і дати настоятися.
Така суміш буде корисна не тільки для здоров’я печінки, але і для серця, адже тут міститься багато калію, а він допомагає енергетичному обміну в клітинах.