
Хвороби серця утримують лідируючу позицію серед причин смерті – в тому числі і передчасної. І, всупереч стереотипам, жінки страждають від інфарктів і серцевих нападів ніяк не менше чоловіків – а після 50 років, коли в організмі стає менше естрогену, нашого природного захисту, жіночі серця стають ще вразливішими. Важливо знати, чим відрізняються жіночі симптоми хвороб серця, але ще важливіше піклуватися про своє серце і робити все можливе, щоб якомога довше зберегти його здоров’я. Ми зібрали добірку простих дій, які ви можете робити щодня – і ваше серце буде вам по-справжньому вдячне.
Не поспішайте вставати вранці
Стрес – один з основних факторів, що впливають на розвиток гіпертонії і підриває здоров’я серцево-судинної системи. Причому особливо небезпечні щоденні, звичні джерела напруги – і фахівці включають в їх число і ранковий підйом. Щоб не отримувати з ранку порцію шкідливого кортизолу, по-перше, постарайтеся висипатися. А, по-друге, не поспішайте підхоплюватися з ліжка відразу після дзвінка будильника – замість цього як слід потягніться, зробіть кілька глибоких і повільних вдихів-видихів і обов’язково подумайте про те, що хорошого приготував для вас цей день. Всі разом ці процедури займуть не більше п’яти хвилин, але зате день ви почнете в хорошому настрої і без стресу.
Робіть розтяжку
Відразу після того, як встанете з ліжка, виконайте кілька простих вправ на розтяжку – випади, потягування і інші. Незважаючи на те, що ці дії не мають прямого впливу на серцевий м’яз, вони дуже корисні для підтримки здоров’я м’язів, сухожиль, зв’язок і суглобів і в підсумку дозволять вам більш ефективно займатися кардіо. А це вже пряма користь для серця!
Займайтеся йогою
Йога – це ідеальний для серця вид фізичного навантаження. Дослідження, проведене фахівцями зі Швеції, підтвердило: після 12 тижнів регулярних занять йогою, у пацієнтів з миготливою аритмією стабілізувався артеріальний тиск і знижувалася частота серцевих скорочень. Дихальні практики, які є невід’ємною частиною занять, допомагають регулювати пульс, крім того, вони допомагають справлятися зі стресом і зміцнювати нервову систему.
… і аеробікою
В ідеалі ви повинні щодня одержувати не менше півгодини аеробних навантажень – нехай це буде пробіжка, або заняття на велотренажері, або прогулянка в швидкому темпі. Кардіотренування знижують кров’яний тиск, рівень глюкози в крові, рівень холестерину в крові, жирові відкладення, зменшують запалення і надають іншу корисну дію на здоров’я. До речі, хороша новина: інтенсивне прибирання і навіть прасування теж цілком зараховуються за тренування. Але краще (і приємніше) все-таки спорт!
Відвідуйте стоматолога
Як не дивно це звучить, але здоров’я серця і зубів пов’язані безпосередньо. Справа в тому, що інфекції зубів і особливо м’яких тканин ясен можуть призвести до проникнення небезпечних бактерій в кров – і порушення роботи серця і судин. Так що двічі на рік відвідуйте стоматолога, дотримуйтесь гігієни порожнини рота і зберігайте не тільки білосніжну усмішку, а й здоров’я серця.
Просто ходіть
Чим більше ви ходите пішки, тим міцніше ваше серце. Середній городянин занадто багато часу проводить в нерухомості. Привчіть себе проходити хоча б одну зупинку громадського транспорту пішки, під час телефонної розмови не сидіть, а прогулюйтеся, піднімайтеся по сходах, а не на ліфті – і пам’ятайте, що кожен крок має значення.
Заведіть кішку або собаку
Домашні вихованці – це справжнє щастя. Любов, дружба – і, між іншим, додаткова порція здоров’я. Собаки змусять вас двічі в день гуляти – причому, досить інтенсивно. А кішки допомагають боротися зі стресом, гіпертонією і навіть здатні «виходжувати» своїх господарів після серцевих нападів. Якщо ж стиль вашого життя не дозволяє обзавестися власним вихованцем, частіше ходіть в гості до друзів, у яких живуть коти і собаки – або хоча б в кото-кафе.