
Люди, які сплять менше шести годин на добу, можуть мати підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань в порівнянні з тими, хто спить від семи до восьми годин. Погана якість сну збільшує ризик атеросклерозу – накопичення бляшок в артеріях по всьому тілу – згідно з новим дослідженням. Дане дослідження опубліковано в журналі Journal of the American College of Cardiology .
Актуальність проблеми
«Серцево-судинні захворювання є серйозною глобальною проблемою, і ми запобігаємо і лікуємо їх, використовуючи кілька підходів, в тому числі лікарські препарати, фізичну активність і дієту. Але в цьому дослідженні підкреслюється, що ми повинні включати сон як один із засобів, що ми використовуємо для боротьби з серцевими захворюваннями » , – говорить автор дослідження Хосе Ордовас (José Ordovás), науковий співробітник в Центрі національних досліджень серцево-судинних захворювань Карлоса III (Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III) в Мадриді.
Недолік сну підвищує ризик серцево-судинних захворювань за рахунок збільшення таких факторів ризику серцевих захворювань, як рівень глюкози, кров’яний тиск, запалення і ожиріння.
Матеріали і методи дослідження
У новому дослідженні взяли участь 3974 банківських співробітника. Всі учасники носили маленький пристрій, який безперервно вимірює активність або рух. Випробовувані були поділені на чотири групи: ті, хто спав менше шести годин, ті, хто спав шість-сім годин, ті, хто спав сім-вісім годин, і ті, хто спав більше восьми годин. Учасники пройшли 3D-УЗД серця і КТ серця для виявлення захворювань серця. У дослідженні також використовувався ультрасучасний 3D-ультразвук для виявлення атеросклерозу у всьому тілі, а не тільки в серці.
Результати наукової роботи
Дослідження показало, що при аналізі традиційних факторів ризику серцево-судинних захворювань в учасників, які спали менше шести годин, вірогідність розвитку атеросклерозу була на 27% вище, ніж у тих, хто спав сім-вісім годин. Аналогічно, у тих, хто мав погану якість сну, ймовірність розвитку атеросклерозу була на 34% вище, ніж у тих, хто мав хорошу якість сну. Якість сну визначалося тим, як часто людина прокидалася вночі, і частотою рухів під час сну, які відображають фази сну.
Результати дослідження також показали, що сон більше восьми годин на добу може бути пов’язаний зі збільшенням атеросклерозу. Хоча число учасників, які спали більше восьми годин, було невеликим, дослідження показало, що жінки, які спали більше восьми годин на добу, мали підвищений ризик розвитку атеросклерозу.
висновки
Потенційно величезний вплив позбавлення і порушення сну на здоров’я населення, підкріплене справжнім дослідженням, є достатньою підставою для того, щоб з упевненістю поставити сон поряд з дієтою та фізичними вправами в якості ключового фактору здорового способу життя.