13 лютого 1972 Мішель Сіффр добровільно забрався в печеру на південному заході Техасу на цілих шість місяців. З собою він узяв лише одну лампочку, воду і продукти. А головне – календар і годинник він залишив удома. До чого такі жертви? Мішель був аж ніяк не божевільним, цей французький вчений вивчав циркадні ритми, тобто ритми сну і неспання людини.
На власному прикладі він намагався вивчити, як же працює біологічний годинник, і чи зможе організм адаптуватися до таких умов. Експеримент вдався на славу: за шість місяців в печері у вченого виробився досконалий сон, тіло саме обирало, коли спати і їсти. Цікавий експеримент, чи не так?
Як позбутися від втоми
Багато людей абсолютно усвідомлено позбавляють себе нормального сну на користь роботи та інших справ. Менше спиш – більше встигаєш. Але чи правильно це? Вчені стверджують, що дорослій людині необхідно від 7 до 9 годин сну, щоб жити повноцінним життям.
Зменшення тривалості сну сприяє втраті фізичної і розумової активності. При чому літнім людям і дітям необхідно спати ще довше. Але люди піддаються шаленим ритмам життя і сплять все менше і менше.
Вчені Гарварду стверджують, що чим старша людина, тим складніше їй заснути і тим гірше сон справляється зі своєю функцією. Можна сміливо сказати, що якщо у літньої людини з’являються проблеми зі сном, значить процеси старіння в її організмі прискорюються. А це свідчить лише про одне: щоб довше залишатися молодим, не можна шкодувати часу на сон!
Коли лягати і коли вставати
Циркадні ритми змінюються під тиском вашої поведінки і зайнятості протягом дня. Для всіх вони різні. Але є основні моменти, які притаманні всім.
- 6:00
Рівень кортизолу підвищується, тим самим пробуджуючи ваш мозок і тіло. - 7:00
Вироблення мелатоніна припиняється. - 9:00
Статеві гормони знаходяться в піку продуктивності. - 10:00
В цей час дня у вас пік розумової активності. - 14:30
Системи, що відповідають за моторику і координацію, знаходяться на піку активності. - 15:30
Час, коли рівень реакції перевищує всі показники. - 17:00
Серцево-судинна і м’язова системи в цей час працюють найкращим чином. - 19:00
Температура тіла й кров’яний тиск в цей час доби підвищені. - 21:00
Організм починає підготовку тіла до сну, виробляючи мелатонін. - 22:00
Починаються часті позиви до сечовипускання, а ваш організм як і раніше готується до сну. - 2:00
Це час глибокого сну. - 4:00
В цей час доби температура вашого тіла досягає допустимого мінімуму. А неспання в цей час особливо шкідливе!
То як же обнулити цей годинник і запустити його заново? Існує один простий і перевірений спосіб: 30 хвилин вдивляйтеся в яскраве світло. Не потрібно витріщатися на лампу, звичайно, а проведіть цей час на сонці без темних окулярів. А ще краще – прокиньтеся на світанку і проведіть ранок на балконі.
Що ж робити, щоб нормалізувати сон і отримувати від нього максимум користі? Ось кілька правил, дотримуючись яких ви будете спати спокійно. Адже хороший і здоровий сон – запорука довгої молодості й прекрасного здоров’я!
Як правильно спати
- Кофеїн
Якщо ви страждаєте від проблем зі сном, то спробуйте відмовитися від кофеїну. Якщо вже від ранкової кави не відмовитися ніяк, то спробуйте не пити її після полудня. - Куріння
Кидайте курити негайно! До речі, чудова книга Аллена Карра «Легкий спосіб кинути палити» вам в цьому допоможе. - Алкоголь
Багато хто стверджує, що ковток коньяку, наприклад, перед сном допомагає швидше заснути. Але це величезна помилка. Так, можливо ваш мозок відпочине, а ось тіло – ні. Алкоголь затримує фазу швидкого сну і знижує його якість. - Вправи
Фізичне навантаження за 2-3 години до сну допоможе тілу й свідомості швидше вимкнутися. - Спальня
Головна помилка – використання спальні не за призначенням. Це кімната для сну і тільки. Приберіть з неї абсолютно все, що відволікає, кота за двері й щільніше закрийте фіранки. - Звуки
Ідеальна тиша – невід’ємний атрибут здорового сну. І якщо ніяк не виходить заглушити шум вулиці, скористайся затичками або спеціальним додатком для смартфона, яке імітує білий шум. - Температура
Більшість людей стверджує, що засипати приємніше в прохолодній кімнаті. Ідеальна температура – 18-21 ° C. - Релаксація
Спробуйте знайти ідеальний для себе спосіб боротьби зі стресом. Медитація, дихальні вправи, читання – пробуй все! - Сонячне світло
Кава – спосіб прокинутися в похмурі дні. Для всіх інших є сонячне світло! Спробуйте зустріти день на балконі. Перші промені сонця вас неодмінно підбадьорять і зададуть настрій на весь день!
Недостатній сон – грабіжник, який нахабно відбирає у вас працездатність, молодість і натхнення. То може час припинити недооцінювати користь такого важливого фізіологічного процесу і почати висипатися?
Неодмінно поділися цією статтею з друзями!