7 запитань і відповідей про рак
— Як виникає рак?
— В основі раку — мутація клітин, — пояснює Орест Тріль, заступник головного лікаря обласного онкологічного центру. — — Такі клітини швидко діляться, нагромаджуються й проростають у здорові тканини.
Ці мутовані клітини в організмі можуть перебувати у неактивному стані. Для виникнення раку потрібна їх стимуляція — зазвичай нею є гормональний збій, особливо підвищення рівня жіночого гормона — естрогену.
— Який середній вік онкохворих?
— 40 — 50 років. Проте все частіше рак трапляється і в молодших. Наприклад, наймолодшій пацієнтці з раком шийки матки в нашій лікарні – лише 20 років.
— Які види раку найпоширеніші?
— Рак шкіри, шийки матки, молочної залози, кишківника та легень.
— Які причини раку?
— Скажімо, онкологія у жінок дуже часто виникає через пережиті стреси та життєві травми. Майже кожна жінка, якій діагностували рак, пережила сильне нервово-емоційне потрясіння упродовж трьох попередніх років.
Серед інших причин — шкідливі звички, генетична схильність, перенесені інфекції та віруси, вплив яких на організм сприяє розвитку раку. Велика частка онкохворих мешкає у промислово забруднених районах.
Важливе й здорове харчування — приміром, вирощені на пестицидах овочі збільшують ризик появи злоякісних клітин. Існує також дослідження, що під час коптіння або приготування на диму клітини м’яса мутують, і подальше його споживання теж провокує рак.
— Яка ймовірність вилікуватися від цієї хвороби?
— Це залежить від виду раку та його стадії. На першій стадії це локальний процес, і майже у 100% випадків його можна вилікувати. На другій стадії вже вражені сусідні тканини, тому ймовірність менша — 70 — 80%. На третій стадії злоякісні клітини розростаються настільки, що проникають у кров та лімфатичні вузли. Ймовірність видужати знижується приблизно до 50%, адже іноді виявити, де є метастази, важко.
На четвертій стадії пухлина вже настільки велика, що оперувати небезпечно для життя. Імовірність видужання — лише декілька відсотків.
Та лікарі не дають точних прогрозів на тривалість життя хворого. Адже є випадки, коли медицина безсила, а людина зцілюється. Окрім того, імунітет людини здатен боротися зі злоякісними пухлинами. Є навіть такий метод лікування — імунотерапія.
Є пацієнти, які згасають за декілька тижнів. А є такі, що роками живуть із четвертою стадією раку. Адже в них є мотивація: родина, діти, робота… Саме тому потрібно зберігати віру та надію. Якщо людина опускає руки, відгороджується від оточення, не бачить сенсу жити далі, то це — додатковий стрес для організму.
— Як саме лікують рак?
— Окрім хірургічного видалення пухлин, застосовують хіміотерапію, променеву терапію (цільове опромінення злоякісних клітин, що знищує їх).
— Чому внаслідок хіміотерапії у пацієнтів випадає волосся?
— В організм вводять спеціальні препарати, які негативно впливають на процес ділення клітин. Очевидно, що це впливає і на здорові клітини, особливо ті, що часто оновлюються: слизової оболонки кишківника, печінки, волосяних фолікулів. Саме тому в людей після цього випадає волосся. Однак згодом воно росте, як і раніше.
Джерело