Чи помічаєте ви, що гризете нігті, навіть не розуміючи, що робите? Приміром у США 20-30% населення не можуть впоратись з обкусуванням нігтів самостійно, пише Жіночий світ з посиланням на Cleveland Clinic. Лікар з профілактичної медицини Сандра Дарлінг стверджує, що подолання цієї звички вимагає чогось більшого, ніж захисного покриття для нігтів.
Коли ж проблема кусання нігтів потребує втручання медиків? Професійне лікування потрібно, якщо кусання нігтів завдає фізичної шкоди та спричиняє стрес. Зазвичай людина знає, коли її поведінка викликає проблеми, однак не може її контролювати. Обов’язково зверніться по допомогу, якщо обкусування нігтів має якісь із перерахованих наслідків:
- Пошкодження нігтя, кутикули або шкіри, що їх оточує
- Бактеріальні інфекції
- Стоматологічні проблеми
- Сором, зниження самооцінки, депресія
Більшість людей гризе нігті час від часу. Коли ж вони не можуть зупинитись, медики називають їхній стан хронічним кусанням нігтів або оніхофагією. Причини оніхофагії досі не відомі. Часто вона супроводжує такі розлади:
- Синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ)
- Опозиційно-викличний розлад
- Тривожний розлад розділення (людина виявляє надмірну тривожність, коли розлучається з певними людьми або домашніми улюбленцями)
- Синдром Туретта
- Інші типи тілесно орієнтованої повторюваної поведінки, як кусання щік, пощипування шкіри, скреготіння зубами і т.д.
Кусання нігтів, як правило, машинальне. Людина не усвідомлює, що робить. Це може бути наслідком спроби зосередитись або подолати стрес. Лікарі класифікують хронічне кусання нігтів як тип обсесивно-компульсивного розладу.
Для того, щоб подолати цю звичку, медики пропонують комбінувати такі методи:
- Поведінкова терапія, яка допомагає звільнити сором та подолати негативні емоції, які часто супроводжують кусання нігтів.
- Догляд за собою та розслаблення (регулярні прийоми їжі, 8 годинний сон, фізична активність), які дозволять почуватись більш спокійно і впевнено. Це допоможе заспокоїти розум і зняти напругу, що, найчастіше, і є причиною кусання нігтів.
- Соціальна підтримка, яка допоможе зняти стрес. Замість того, щоб гризти нігті у спробах заспокоїтись, виговоріться приятелю.
- Лікування пов’язаних з оніхофагією психічних станів.