Сир – один з найдавніших продуктів людства. Його вживали люди ще до нашої ери і вже тоді існувало кілька видів сирів, багато з яких вважалися гідними тільки королів. І все-таки всіма улюблений сир може виявитися шкідливим і перш за все для жінок, які чекають дитину.
Всі сири містять наркотик
Дивно, але ще в кінці минулого століття дослідники знали, що в будь-якому сирі міститься невелика кількість морфію, який провокує звикання до продукту. Зберіглася доповідь однієї з корпоративних дослідних лабораторій, яка ще в 1981 році попереджала про це американську громадськість.
У 2015 році на сайті Національної бібліотеки медицини США була опублікована стаття дієтолога Кемерона Уеллса, яка розповідає, що в будь-якому, м’якому або твердому сирі, в тому чи іншому процентному співвідношенні присутній молочний білок казеїн. В процесі травлення, на стадії проходження дванадцятипалої кишки людини, він трансформується в білок казоморфін, подібний за своєю дією з морфієм.
Однак це далеко не все. Посилаючись на дослідження вчених Іллінойського університету, США, дієтолог Кемерон Уеллс заявляє, що у вагітних жінок навіть не висока концентрація казоморфінів в кишечнику може негативно впливати на внутрішньоутробний розвиток плода і згодом стати однією з причин прояви у дитини аутизму. Тому сири жінкам, які перебувають в положенні, слід вживати з великою обережністю, бажано дуже рідко і в мінімальній кількості.
М’які сири часто інфіковані бактеріями
Рідкісні види м’яких сирів в багатьох країнах і регіонах є своєрідною національно-культурною гордістю. Часом їх виготовленням, як і століття тому, займаються спадкові сировари і в приватному порядку. Однак, зберігаючи родові традиції сироваріння та пропонуючи споживачам унікальні продукти, вони, на жаль, рідко піклуються про санітарію.
Британський дослідницький інститут «Campden BRI» здійснив збір аналізів в цехах сотень харчових виробництв на можливість зараження лістерією моноцітогенною. Фахівцями було взято близько десяти тисяч проб з різних європейських харчових підприємств, в тому числі, приватного порядку. З’ясувалося, що більша половина всіх позитивних аналізів на інфікування лістерією припала саме на сироварні.
У 2017 році в щомісячному Європейському журналі епідеміології була опублікована стаття, яка розповідає про те, що німецькі вчені провели метааналіз даних двадцяти дев’яти когортних досліджень за участю майже мільйона чоловік за останні двадцять років. І їх висновок виявився невтішним. Принаймні вісімдесят три відсотка всіх заражень людей лістеріозом в країнах Західної Європи за цей період сталися через непастеризоване молоко, яке використовувалося для виробництва м’яких сирів. Під час дозрівання такого продукту на його молочній основі дуже часто виникають сприятливі умови для зростання різних бактерій, в тому числі і лістерії моноцітогенної. В результаті інфекція з сиру проникає в людський організм і вражає центральну нервову систему. Спочатку хвороба проявляється м’язовим болем, ознобом, жовтяницею або лихоманкою, але в рідкісних, важких випадках може закінчиться смертю. Однак особливо небезпечний лістеріоз для вагітних жінок. Навіть якщо сама майбутня мати, опинившись інфікованою, зуміє зберегти дитину (при лістеріозі дуже високий ризик викидня) і відновить власне здоров’я, то у її новонародженого малюка швидше за все буде виявлено сепсис, пневмонія або навіть менінгіт, і лікування буде тривалим і дуже важким. Тому автор статті Європейського журналу епідеміології попереджає – за останні роки ризик у вживанні таких сирів як дорблю, брі, камамбер, таледжо, камбонзола, данаблу, шабішу і інших домашніх сирів розсолів, приготованих приватно і на фермах, тільки збільшився. Вживання таких продуктів може мати катастрофічні наслідки для здоров’я. А вагітним жінкам європейські лікарі зовсім не рекомендують їсти м’які сири всі дев’ять місяців.