
Чим промити зубну щітку, яка впала на підлогу? Не ставте таке питання стоматологам. Відповідь буде аналогічна тій, що дає лікар імплантолог-ортопед-хірург Андрій Бірюков. За його словами, таку щітку однозначно потрібно замінити, до подальшого вживання вона непридатна. І це не залежить від того, як часто і ретельно ви миєте підлогу.
Якою б дорогою і суперсучасною не була ваша зубна щітка, її необхідно міняти не рідше, ніж через кожні три місяці. Ось кілька причин, про які дуже добре відомі кожному пересічному стоматологу і, в принципі, повинна знати кожна людина, що дотримується гігієни.
Вчені університету Манчестера спеціально займалися дослідженням зубних щіток, якими користувалися якийсь час. Вони встановили, що навіть у педантів після трьох місяців використання зубна щітка являє собою розсадник для сотень мільйонів бактерій, включаючи стафілококи.
Що ж стосується менш педантичних у питаннях чистоти людей, то на їх щітках в окремих випадках виявлялися навіть бактерії, характерні для фекалій. Це встановили вчені іншого університету – Бірмінгемського.
Експерт одного з виробників зубних щіток пояснює, що до стоматологів дуже часто звертаються пацієнти, всі проблеми яких тільки через неправильний догляд за порожниною рота. Використання старої зубної щітки тільки одна з них, але саме вона стає причиною виникнення багатьох захворювань в порожнині рота. Наявність бактерій на старій щітці – це півбіди. У старої щітки щетинки сильно зношуються, вони стають м’якими і нездатними проникнути в найпотаємніші місця. В результаті в таких місцях постійно накопичується наліт, який є добрим ґрунтом для розвитку карієсу і ще ряду захворювань, наприклад, гінгівіту або пародонтиту, а також їх ускладнень.
Фахівці іншої компанії з виробництва зубних щіток говорять про неспроможність нарікань тих, хто говорить, що має погані зуби через погану спадковість. На думку експертів, вплив спадковості на розвиток всіляких стоматологічних захворювань становить не більше десяти відсотків. Ще 30 відсотків негативних факторів – це екологія і загальний стан здоров’я людини. А ось 60, що залишилися – безумовно, порушення правил гігієни, неправильний догляд за порожниною рота.
До числа вже перерахованих небезпек тривалого користування однією і тією ж щіткою додається небезпека травмування ясен. Старі щетинки стають м’якше, але кінці ворсинок при цьому загострюються і колють ясна. В мікротравми, які утворюються потрапляють бактерії. Процес інфікування переходить в активну фазу.
На тлі розвитку стоматологічних захворювань виникає ще одна загроза. Бактерії, які потрапляють в кров з часом у пацієнтів з ослабленою імунною системою викликають захворювання серця. Саме з цієї причини стоматологи рекомендують уважно стежити за станом зубів і при найменшому появі ознак карієсу або будь-якого іншого захворювання негайно звертатися до дантиста.
Чистити зуби, необхідно починати практично з моменту їх появи. А лікар-гігієніст Діна Рунова дає пораду на вибір першої зубної щітки для малюка: дуже м’яка щетина, маленька головка, велика зручна ручка. І міняти її потрібно також не менше одного разу на три місяці.
Незалежно від того, дитяча це щітка або доросла, стоматологи радять при заміні щітки ніколи не орієнтуватися на її зовнішній вигляд. Просто міняйте і все.