Як захиститися від серцево-судинних захворювань: нові європейські рекомендації

Нещодавно були опубліковані нові рекомендації Європейського товариства кардіологів (ESC) для оцінки індивідуального ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ) і проведення профілактики ССЗ у клінічній практиці.

Вони розроблені групою вчених ESC у співпраці з 12 медичними товариствами та за особливою участю Європейської асоціації профілактичної кардіології.

Метою роботи було створення єдиного керівництва з профілактики ССЗ. При цьому розробники намагалися створити не універсальні, а більш персоналізовані рекомендації.

Керівництво розділене на два розділи:

  • Профілактика ССЗ на індивідуальному рівні у практично здорових людей, у пацієнтів з встановленим ССЗ, а також у пацієнтів з діабетом, сімейною гіперхолестеринемією або хронічним захворюванням нирок.
  • Профілактика ССЗ на рівні населення, в тому числі щодо політики громадської охорони здоров’я і навколишнього середовища, включаючи заходи щодо скорочення забруднення повітря, використання викопного палива та обмеження викидів вуглекислого газу.

Багато показників – ліпідів крові, артеріального тиску і глікемічного контролю при діабеті, не змінилися і відповідають останнім рекомендаціям ESC по дисліпідемії, гіпертонії або діабету.

Проте в рекомендаціях вводиться новий поетапний підхід до інтенсифікації лікування для досягнення цих цілей з урахуванням ризику серцево-судинних захворювань, переваг лікування від факторів ризику, модифікаторів ризику, супутніх захворювань і переваг пацієнтів.

Рекомендації з профілактики серцево-судинних захворювань на 2021 рік також включають недавно опубліковані алгоритми оцінки системного коронарного ризику 2 (SCORE2) і оцінки системного коронарного ризику 2 – літні люди (SCORE2-OP).

Необхідність нового керівництва полягала в тому, що багато алгоритмів, які використовуються, застаріли. Потрібно було оновити прогнози ризику, оскільки це відправна точка профілактики захворювань з боку серця і судин.

У керівництві також вводяться вікові пороги ризику для лікування факторів ризику у практично здорових людей і дається оцінка ризику ССЗ протягом усього життя і користі від лікування. Це дозволить клініцистам провести поінформоване обговорення з пацієнтами довічного ризику і потенційних переваг лікування.

Деякі подробиці рекомендацій по профілактиці

  • Куріння: вперше в керівництві рекомендується кинути палити незалежно від того, чи призводить це до збільшення маси тіла, оскільки навіть в цьому випадку користь перевищує ризики.
  • Фізичні вправи: дорослим будь-якого віку показана помірна фізична активність як мінімум 150-300 хвилин на тиждень або інтенсивна аеробна фізична активність в межах 75-150 хвилин в тиждень. Рекомендується протягом дня скоротити малорухливий спосіб життя і займатися хоча б легкою активністю.
  • Харчування: оптимальною визнана середземноморська або аналогічна дієта. Рибу бажано вживати не рідше одного разу на тиждень, переважно – жирну. Також рекомендується обмежити споживання м’яса, особливо переробленого.
  • Алкоголь: не бажано перевищувати максимум – 100 г алкоголю в тиждень.
  • Зайва вага: в керівництві вперше говориться про те, що для людей з ожирінням з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, якщо здорова дієта і фізичні вправи не призводять до результату, повинна розглядатися баріатрична операція.

Джерело

Поділись


Новини партнерів