Із закінченням літнього сезону овочеві лавки все більше поповнюються кавунами. Однак цей улюблений багатьма плід може завдати шкоди здоров’ю, повідомила Альбіна Єрмоленкова, дієтолог, спеціаліст з корекції ваги і харчової поведінки.
Експерт розповіла, що для підгодівлі баштанних культур нерідко використовують азотисті добрива, які допомагають плодам швидко дозріти. Їх хімічний склад аж ніяк не є нешкідливим і здатний спровокувати появу онкологічних процесів, передає «360».
При попаданні азотистих добрив в шлунково-кишковий тракт з них формуються небезпечні сполуки. Провокувати появу онкології здатні саме нітрати.
Перехід добрив в більш шкідливий стан можливий і в самому плоді за умови його некоректного зберігання. Саме за допомогою нітратів порушується транспортна функція крові. Крім того, вони відповідальні і за негативний вплив на рівень гемоглобіну.
Експерт зазначила, що подібні процеси можуть призвести до нестачі кисню в крові, що особливо серйозно відбивається на дітях і людях, схильних до захворювань серця і судин.
Наявність жовтих і білуватих ущільнень, схожих на вату, у плода вказують на присутність в ньому нітратів. Також одним з сигналів є занадто яскрава м’якоть і глянсова шкірка. Якщо ж на шкірці кавуна присутня жовта пляма, це означає, що його дозрівання відбувалося природним шляхом.
Єрмоленкова помітила, що наявність нітратів у фруктах і овочах регулюється технічним регламентом ЄС. Максимально допустимою нормою для кавунів є 60 мкг на 1 кг., що повинно підтверджуватися певними сертифікатами у продавців.