Як відрізнити коронавірус від застуди та грипу

Коронавірус і вірус грипу (будь-якого типу) – вороги. Тобто підхопити одночасно два цих захворювання неможливо. Симптоми ж часто дуже схожі, адже обидва віруси вражають насамперед дихальні шляхи. Так чи є все-таки явні відмінності? Про це розповіла терапевт, ревматолог, нутриціолог Наталя Карасьова.

Інкубаційний період. Симптоми грипу виявляються швидко – від одного до п’яти днів після інфікування. Після зараження коронавірусом може пройти до двох тижнів, перш ніж виникне якесь нездужання.

Ломота в тілі. Ковід часто починається з тягнучих, ниючих відчуттів в суглобах, спині, шиї, м’язах кінцівок, що ніби викручують їх. При грипі все це може бути присутнім, але набагато менш виражено.

Кашель, біль в горлі. Ковідний кашель особливий: він гавкаючий, наростає з часом, перетворюючись в сухий і виснажливий, він може тривати годинами. Відкашлювання полегшення не приносить. Горло може почати хворіти саме через постійне напруження при нестримному кашлі. При ГРЗ і грипі кашлю може не бути взагалі або він не дуже інтенсивний, з незначним відділенням мокротиння, хворі скаржаться на першіння і біль в горлі.

Чхання та нежить. Для коронавірусу виділення з носа і чхання зовсім не характерні. При грипі звичайне явище: людина багато чхає, мокрота з носових ходів ллється струмками, носоглотка набрякає.

Головний біль. При коронавірусі відзначаються головний біль, схожий на мігрень, який ніби стискає і оперізує череп, він носить нападоподібний характер. Нерідко до нього приєднується нудота. Препаратами від головного болю не знімється. При грипі біль локалізується в основному за очима, голову ломить в передній частині.

Втрата нюху і смаку. При коронавірусі – дуже частий симптом (відзначається приблизно у 80% хворих), людина втрачає чутливість до запахів на два тижні і навіть більше. Відомі випадки, коли нюх поступово відновлювався в період до півроку. При грипі такого не спостерігається.

Утруднене дихання. «Фірмовий» знак коронавірусу – наростаюче утруднення дихання, що переходить в задишку і навіть напади задухи. Може спостерігатися біль під лопатками. Тут вже необхідна термінова допомога фахівців і кисневий балон. До проблем з диханням часто приєднується почуття сорому і давлячий біль в грудях.

Температура тіла. Ще одна характерна відмінність коронавірусу від грипу і ГРЗ: «корона» довго запрягає, зате проявляється різко, відразу. Температура тіла раптово піднімається до 38-39 градусів Цельсія. Або не піднімається взагалі. При грипі градуси повзуть вгору поступово і до високих цифр.

Блідість шкірних покривів. Нетипово для застуди та грипу, зате практично завжди супроводжує «корону».

– Я б відзначила ще один важливий симптом при ковіді – пітливість, – сказала Наталія Карасьова. – Вночі це може бути «проливний піт». При грипі це явище спостерігається нечасто.

Підводячи підсумок: відмінності від звичної ГРВІ, грипу і COVID- 19 є, але штами цієї інфекції мутують і дають все нові і нові симптоми і прояви, тому тільки лікар може поставити точний діагноз і підібрати ефективне лікування.

Основними методами діагностики, як і раніше залишаються ПЛР-тести і виконання КТ ОГК при підозрі на ковід-асоційовану пневмонію.

Поділись


Новини партнерів