Від щитовидної залози дуже сильно залежить наш настрій і багато інших важливих речей. У цій статті ми розповімо, які продукти потрібно їсти, щоб підтримати її здоров’я.
Щитовидна залоза знаходиться на передній нижній частині шиї і схожа на метелика не тільки за формою, а й вагою – зазвичай вона не перевищує 20 грамів. Такий тендітний і ніжний орган виконує важливу функцію – виробляє гормони тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3), що регулюють статеву і психічну діяльність, обмін речовин, роботу серцево-судинної системи і шлунково-кишкового тракту. При захворюваннях залози можуть виникати найрізноманітніші збої в організмі: від дратівливості і пітливості до зміни ритму серця і проблем з вагою.
Для повноцінного функціонування щитовидної залози необхідні йод, селен і амінокислота тирозин – без цих речовин не може відбуватися важливий синтез гормонів, що виробляються в залозі. Тому в раціоні обов’язково повинні бути продукти, які їх містять.
Морська риба
Не вся риба буде корисна в даному випадку – потрібна саме морська: тріска, лосось, оселедець, скумбрія, камбала і т.д. Для отримання достатньої кількості корисних речовин потрібно з’їдати близько 200-300 грамів такої риби щодня. Крім амінокислоти тирозину, йоду і селену, морська риба містить велику кількість інших важливих речовин: фосфор, кальцій і вітамін D. Не кажучи вже і про високу концентрацію омега-3 жирних кислот, що мають велике значення для здоров’я будь-якої людини. В принципі, все, що мешкає в морі, містить багато йоду і селену, тому будь-які морепродукти (креветки, мідії, восьминоги) теж сміливо можна включати в раціон при проблемах з щитовидною залозою.
Часник
Не дарма багато бабусь радять своїм спадкоємцям для здоров’я щитовидки носити на шиї намисто з часнику: мабуть, на інтуїтивному рівні наші предки завжди розуміли, що часник дуже корисний. Дійсно, з’ясувалося, що у цієї рослини зі специфічним смаком і ароматом і склад особливий: йод, селен і тирозин – все, що потрібно для повноцінного функціонування щитовидної залози. А ще вітаміни групи B, фосфор і інші цінні мікроелементи. До речі, цибуля, брат часнику, теж дуже корисна для щитовидки – її краще вживати в сирому вигляді.
Горіхи
Жменя горіхів в день здатна на диво! Ще давньогрецький цілитель Гіппократ радив їсти горіхи для того, щоб позбутися від багатьох хвороб. Підтримати здоров’я щитовидної залози і нормалізувати її роботу допоможуть, наприклад, фундук, мигдаль, кедрові і волоські горіхи. Останні, до речі, навіть зовні схожі на залозу-метелика. У горіхах є і йод, і селен, і тирозин, і жиророзчинні вітаміни A, E, K, і інші корисні речовини. Горіхи можна їсти сирими або робити з них відвари і настоянки – приймати їх рекомендують в народній медицині навіть при вузлах на щитовидці.
Водорості
Ще один продукт з дна морського, багатий йодом і селеном, – це водорості. І, якщо раніше крім консервованої морської капусти (вона ж ламінарія) в магазинах інших водоростей не було, то зараз можна знайти що завгодно! Хрусткі листочки норі для ролів, сушені водорості комбу для ароматного бульйону, водорості вакаме для салату Чука і навіть спіруліна в порошку або таблетках. При такому розмаїтті гріх не урізноманітнити раціон, що підтримує здоров’я щитовидки.
Хурма
П’ятий, неочевидний, продукт для здоров’я щитовидної залози – це хурма! На Кавказі ще з давніх-давен за допомогою хурми лікували захворювання щитовидки, наприклад, появу зобу при гіпертиреозі. Правда, йоду в ній не так багато, як, наприклад, у водоростях але комплекс корисних речовин, що міститься в ній, дозволяє включити її в цей список. У кожному соковитому плоді є залізо (більше, ніж в яблуках!), магній, калій, вітаміни A, C і P. Також яскраво-оранжевий колір хурми буквально “кричить” про високий вміст бета-каротину і біофлавоноїдів, що підтримують здоров’я.