Як відновити організм після прийому антибіотиків: 5 важливих рекомендацій

Перше правило в використанні антибіотиків – ніякого самолікування. Але, якщо курс призначив лікар, його обов’язково потрібно пройти. А потім (також обов’язково) необхідно відновити рівень корисних бактерій в кишечнику.

Всесвітня організація охорони здоров’я називає безконтрольний прийом антибіотиків однією з глобальних проблем людства. Справа в тому, що багато людей приймають антибіотики, коли необхідності в них немає. Так формується резистентність (стійкість) до препаратів, яка небезпечна тим, що в найближчому майбутньому у нас може не залишитися ліків навіть від найпростіших інфекційних хвороб.

З іншого боку, іноді антибіотики не просто потрібні, а життєво необхідні. Якщо лікар призначив курс антибіотиків, його потрібно пройти повністю. А потім, щоб налагодити здорову роботу шлунково-кишкового тракту і відчувати себе максимально комфортно, необхідно відновити мікробіом кишечника, який серйозно постраждав. Як це зробити – читайте у нашій статті.

Відпочивайте

Навіть якщо стан, що вимагає прийому антибіотиків, не передбачає наявність постільного режиму і повний спокій вам не показаний, намагайтеся ставитися до себе дбайливо. Йдеться про те, щоб відмовитися від важких фізичних навантажень або інтенсивної роботи з підвищеним стресом і дозволити організму трішки полінуватися. При цьому йогу або пілатес в фітнес-раціоні, якщо без них ніяк, можна залишити.

Більше гуляйте на свіжому повітрі

Свіже повітря – найшвидший шлях до відновлення після будь-якої хвороби. Тому подумайте про те, щоб вибратися на природу в заміський будинок, еко-готель або хоча б в найближчий парк. Вчені давно довели, що споглядання природи позитивно позначається на нашому психічному здоров’ї. А фізика і психіка, як відомо, міцно пов’язані між собою.

Правильно харчуйтеся

Найбільше антибіотики «б’ють» по кишечнику: вчені довели, що іноді на відновлення корисної мікробіоти йде до двох років. Тому дотримуватися здорового раціону при прийомі цих препаратів особливо важливо.

Додайте в нього більше клітковини у вигляді свіжих фруктів і овочів (це улюблена їжа корисних кишкових бактерій), поліфенолів (це потужні антиоксидантні сполуки, які містяться в горіхах, насінні, ягодах і оливковій олії) і ферментованих продуктів (кефір, несолодкий йогурт, квашена капуста), які містять натуральні пробіотики і корисні продукти їх діяльності. При цьому корисно відмовитися від їжі, що містить цукор і штучні підсолоджувачі – кишкові мікроби від них не в захваті.

Доглядайте за своєю шкірою

У деяких людей антибіотики можуть спровокувати дерматологічні прояви. Як правило, це індивідуальна реакція організму. Люди, схильні до алергії, повинні бути особливо уважними: звернутися в разі висипу і почервоніння до лікаря, прийняти антигістамінні засоби.

Якщо після антибіотиків шкіра стала виглядати більш тьмяною і сухою, допоможе поживний крем (краще без ароматизаторів), пілінг-засіб з кислотами (в невеликій концентрації) і, звичайно, «сон краси» протягом 7-8 годин вночі, який інколи працює краще за всі косметичні засоби.

Приймайте пробіотики

Одна з головних проблем антибіотиків полягає в тому, що в організмі вони працюють як бульдозер, знищуючи не тільки шкідливі, але й корисні для нас бактерії. Звідси всі неприємні побічні ефекти, які, до речі, турбують не тільки дорослих, а й дітей. Вчені довели, що прийом пробіотиків нового покоління може усунути дискомфортні симптоми, включаючи діарею і пов’язані з нею проблеми шлунково-кишкового тракту.

Найкраще почати приймати пробіотики з першого дня прийому антибіотиків з інтервалом між прийомами не менше двох годин. І продовжувати це робити ще 1-2 тижні після курсу антибіотиків.

Але які саме пробіотики найкращим чином захистять мікробіоту від агресивних антибіотиків?

Тут є кілька важливих моментів:

  • по-перше, пробіотик повинен містити оптимальну кількість бактерій в одній дозі;
  • по-друге, він повинен включати в себе різні штами корисних бактерій, які при взаємодії посилюють роботу один одного;
  • по-третє, бактерії повинні бути стійкими до кислоті шлунку і ферментів кишечника (багато сучасних пробіотиків випускають в кислотостійких капсулах, але капсульні стінки рано чи пізно все одно розчиняються в шлунково-кишковому тракті, тому потрібно, щоб кислотостійкими були самі бактерії).

Наслідки після прийому антибіотиків можуть бути зовсім не райдужними, а процес відновлення займає багато часу, тому не забувайте допомагати своєму організму за допомогою пробіотиків. Це значно прискорить ваше одужання і налагодить комфорт в кишечнику.

Поділись


Новини партнерів