З’ясовано, чому у 80% людей COVID-19 протікає безсимптомно

Дослідники і клініцисти світу розбираються в складних взаємозв’язках між імунною системою людини і SARS-CoV-2, який заразив майже 2,5 мільйона чоловік в світі і забрав 170 000 життів.

Питання в тому, чому 80% інфікованих людей, будучи носіями, мають або легкі симптоми або взагалі хвороба протікає без них. В основному це діти і молоді, здорові люди. Виявилося, справа в специфічній відповіді імунної системи.

Симптоми зараження вірусом можуть з’явитися протягом 14 ній, однак шлях від точки зараження у всіх різний. Саме в цьому і суть імунної системи різних людей.

Наявність сильної імунної відповіді в цей час може зменшити кількість вірусу в організмі, запобігти поширенню інфекції і потрапляння в легені.

Використовуючи першу лінію захисту, або вроджену систему, імунітет дітей запускається швидше. Це одна з гіпотез, що пояснює, чому вони не хворіють COVID-19: вірусне навантаження знижується, менше вірусних частинок виживають, і організм швидше від нього очищається.

Друга лінія захисту, або адаптивна імунна відповідь, вимагає більше часу для ініціювання, але після цього набагато ефективніше викорінює інфекцію при повторному виявленні. Виходячи з цього, вважається, що на ступінь хвороби можуть впливати дуже специфічні генетичні зміни у деяких людей. Звичайно, людина повинна бути в цілому здоровою, щоб виробляти відповідну імунну відповідь на інфекцію.

Від чого залежить ступінь хвороби після інкубаційного періоду?

Якщо вірус SARS-CoV-2 виживе за межами точки проникнення в організм (ніс, очі, горло), він може проникнути в дихальні шляхи і легені. Там він захоплює рецептори ACE2 і продовжує реплікуватися, викликаючи подальші імунні реакції (грає роль і кількість вірусу).

В ході боротьби вірусу і імунітету інфіковані оболонки дихальних шляхів виділяють велику кількість рідини, яка заповнює повітряні мішки і зменшує перенесення кисню в кровотік і видалення вуглекислого газу. Так з’являються симптоми пневмонії, лихоманка, кашель з мокротою і задишка.

У деяких людей імунна відповідь є надмірною і тривалою, і викликає «цитокіновий шторм» (цитокіни – це група білків, які посилають сигнали клітинам імунної системи, допомагаючи направляти відповідь).

Катастрофічно надмірна реакція викликає настільки високий рівень запалення і пошкодження органів, що може привести до летального результату. Під таким ризиком знаходяться люди похилого віку і люди з хронічними захворюваннями легенів. Вважається, що це пов’язано з меншим числом рецепторів ACE2, а значить, регуляцією імунної відповіді і ступеня запалення.

Рівні рецепторів ACE2 відрізняють перебіг хвороби у літніх людей і дітей. У деяких випадках ліки, що пригнічують імунну систему, допомагали при надмірній імунній відповіді при COVID-19.

Поділись


Новини партнерів