Як ми старіємо: що відбувається кожні 10 років

Боротися зі старістю можна, але робити це треба по-різному. Ось кілька порад для тих, кому 30, 40, 50 …

Коли вам 20 …

Що відбувається. У цьому віці починають відмирати клітини мозку. Кровоносні судини поступово втрачають еластичність, тому кров’яний тиск може повільно, але підвищуватися.

На шкірі обличчя і рук вимальовуються перші складки і зморшки. Причина у зменшенні вироблення колагену і еластину – двох білків, що забезпечують нашій шкірі здатність стягуватися та пружність. Але це ще не все: сальні і потові залози теж починають працювати слабше, а процес відновлення шкіри сповільнюється.

До речі, саме в цьому віці ваш скелет перестає розвиватися. Пік зростання припадає на 22 – 25 років.

Що робити. Поки нічого особливого. Максимум, що вам необхідно, – це 30 хвилин легких вправ в день, щоб притримати кров’яний тиск і не набрати зайвого холестерину. Крім того, стежте за своєю дієтою: незважаючи на те що скелет перестав розвиватися, йому як і раніше потрібен кальцій і вітамін D. Їх забезпечать молочні продукти і зелені овочі.

Особливого догляду за шкірою не потрібно. Просто їжте більше цитрусових і солодкого перцю – в них є вітамін С, який допомагає зберегти рівень колагену.

Коли вам 30 …

Що відбувається. М’язовий тонус поступово падає. Шанси до зачаття знижуються на 50% в порівнянні з 25-річним віком. Через падіння рівня гормону тестостерону у чоловіків починається процес втрати волосся. Поступове згасання активності маланоцитів (ці клітини виробляють пігмент, який забарвлює наше волосся) призводить до появи першого сивого волосся.

Слинні залози працюють гірше – ротова порожнина погано омивається, чому підвищуються шанси заробити карієс і запалення ясен. Колір зубів поступово темніє, на поверхні з’являються мікротріщини.

Починає сповільнюватися обмін речовин; наш організм витрачає все менше калорій, все більше відкладаючи у вигляді жиру.

Що робити. Тепер пора переходити на більш інтенсивні тренування. Ви можете займатися не кожен день, але вправи повинні бути складнішими і задіяти великі групи м’язів. Особливо звертайте увагу на м’язи рук і тулуба – це близько половини всіх існуючих в людському тілі м’язів. Не гребуйте тренажерними залами і силовими тренуваннями: якщо хочете залишатися у формі, тягати гантелі треба хоча б раз на тиждень. Крім того, доведеться пожертвувати своїм раціоном. Уріжте денну норму споживання на 150-200 кілокалорій.

Якщо плануєте завести дітей, не налягайте на алкоголь і сигарети, відмовтеся від кави, намагайтеся менше нервувати. Все це зменшує ваші шанси на зачаття, і це стосується як чоловіків, так і жінок. Крім того, представникам сильної статі варто звернути увагу на продукти, що містять вітаміни С і Е, для поліпшення якості сперми.

З сивиною боротися складно, але уповільнити це процес допоможе вітамін В (міститься в арахісі, свинині, молоці, більшості овочів).

Коли вам 40 …

Що відбувається. Щодня ваш мозок втрачає до 10 тисяч нервових клітин. М’язова маса скорочується зі швидкістю від 0,5 до 2% в рік. Шанс зачаття у жінок скорочується до мінімуму. Якість сперми у чоловіків знижується настільки, що при зачатті дуже велика можливість викидня. Через зниження рівня естрогену, у жінок підвищується кров’яний тиск, жирові відкладення в області живота збільшуються.

Падіння м’язового тонусу призводить до розтягування м’язів в області рота і носоглотки; починає розвиватися сонне апное. Це захворювання характеризується короткочасними зупинками дихання уві сні, постійною втомою і хропінням.

У цьому ж віці може почати погіршуватися зір, розвивається остеопороз і інші хвороби суглобів, проявляються ознаки зносу кісток. У чоловіків можуть з’явитися проблеми з передміхуровою залозою (проявляються вони в неприємних відчуттях при сечовипусканні і постійних «позивах»).

Серце і судини стають все більш уразливі. Зайва вага і відсутність фізичної активності можуть призвести до утворення холестеринових бляшок і закупорки артерій. У свою чергу, з погіршенням кровотоку погіршується і еректильна функція у чоловіків.

Що робити. Протистояти процесу зношення скелета допоможе зміцнення м’язів. Вибирайте аеробні навантаження – біг, танці, – більше гуляйте. Це, крім того, корисно і для вашого серця.

Знизьте вміст жиру у своїй дієті, щоб уберегти судини, не погладшати і не відчувати проблем в ліжку. Щоб компенсувати нестачу естрогену, жінкам треба їсти більше бобових, зелені овочі і лляного насіння.

Коли вам 50 …

Що відбувається. У травному тракті знижується кількість корисних бактерій, збільшується ризик шлунково-кишкових порушень. Найпоширеніше з них – запор. У ще більшій небезпеці перебуває зір. Після 55 різко зростає ризик дистрофії сітківки і формування старечих катаракт. Жінки, крім того, можуть заробити остеопороз і захворювання серця, що пов’язано з критичним падінням рівня естрогену і початком менопаузи. Різко підскакує ризик захворювання на рак грудей.

Шкіра стає блідою, стоншується, втрачає еластичність. Повільно тане підшкірний жировий прошарок, через що шкіра виглядає як пергаментний папір. Але найголовніше – починають руйнуватися клітини майже всього нашого тіла. М’язи, кістки, печінка і нирки – більшість органів поступово втрачають у масі, все гірше і гірше справляються зі своїми функціями. Цей процес не обходить стороною навіть мозок: в 55 років погіршується пам’ять, утруднюється сам процес запам’ятовування.

Що робити. Щоб захистити свій зір, перш за все, кидайте курити. Якщо не курите, зверніть увагу на такі речовини, як лютеїн (міститься в яєчному жовтку) і зеаксантин (в зелених овочах і ягодах).

Якщо хочете зберегти міцну пам’ять, спробуйте чогось навчитися – займіться іноземною мовою або освойте ази гри на гітарі. Будь- який новопридбаний навик допоможе зміцнити ваші розумові здібності. Гарною підмогою будуть продукти, багаті антиоксидантами (броколі, ягоди, зелений чай) і жирними кислотами омега-3 (жирна риба, горіхи).

Жінкам лікарі радять щорічно перевірятися у мамолога.

Коли вам 60 …

Що відбувається. Більше половини людства в цьому віці починає втрачати волосся. Гострота і широта кута зору значно падає, стає складніше розрізняти сині і зелені відтінки. Інші почуття також стають все менш гострими. Смак, слух, нюх, навіть чутливість до температури – все притупляється. Через розтягнення м’яких тканин гортані може змінитися голос, з’явитися хрипота.

У жінок починаються проблеми з сечовипусканням. Зниження рівня естрогену призводить до ослаблення м’язів уретри, що в свою чергу може викликати нетримання.

Що робити. Обов’язково продовжуйте стежити за своїм серцем. Регулярні аеробні навантаження в поєднанні з низкожировою дієтою допоможуть вам уникнути закупорки судин та інфарктів. Щоб не посилювати проблеми з сечовим міхуром, намагайтеся рідше бігати в туалет. І, нарешті, стежте за своєю вагою, щоб уникнути зайвого тиску на суглоби і не посилювати остеопороз і інші хвороби скелета.
Источник:  Новости Ю

Поділись


Новини партнерів