
У наш вік комп’ютерних технологій складно обійтися без ноутбука або смартфона – ці пристрої настільки міцно увійшли в наше життя, що про рекомендації дивитися в екран не довше години ніхто і не згадує. У цій статті ми розповімо, як в таких умовах зберегти зір і допомогти своїм очам.
Око будь-якої живої істоти на нашій планеті створено, щоб бачити тільки у відбитому світлі. Отримувати візуальну інформацію від джерела, що випромінює світло, для наших очей неприродно і шкідливо. Тому постійне читання або перегляд відео з екранів, навіть найбільш передових, безумовно, відбивається на зорі. Для того, щоб уберегти очі, необхідно знати прості правила і щодня робити нескладні вправи для очей.
Крок 1: зменшуємо навантаження
Рекомендую вам якомога менше часу проводити перед екранами. Щоб зняти з очей надмірне навантаження, дотримуйтесь рекомендацій досвідчених офтальмологів.
- Зробіть підсвічування екрану настільки тьмяним, щоб ви могли легко розібрати текст, але не яскравіше;
- Збільшіть текст документа або сторінки, тоді вам буде простіше його роздивитися, і очі не будуть так напружуватися (якщо ви зайшли в інтернет з комп’ютера, це легко зробити, затиснувши «Ctrl» і «+»);
- Всю необхідну вам літературу перенесіть на електронну книгу з екраном E-Ink, яку очі сприймають також, як звичайну книгу;
- Мінімум раз в 20 хвилин відривайте очі від монітора на 20 секунд і дивіться удалину;
- Якщо ви володієте методом сліпого друку, то під час набору тексту намагайтеся не дивитися на екран, переводячи погляд у бік;
- Слідкуйте за своєю поставою під час читання або друку: шия повинна бути випрямлена, щоб кров по судинах вільно надходила до голови, а значить, і до очей;
- Гарна підмога для зору – це чорниця, в будь-яких кількостях. Завдяки антоціанам, які входять до її складу, ця ягода здатна поліпшити кровопостачання сітківки ока і відновити пошкоджені ділянки, позитивно впливаючи на гостроту зору;
- Їжте свіжу моркву: вітамін А, або ретинол (від слова «ретина» – сітківка), що міститься в ній, сприяє відновленню зору. Цей вітамін відноситься до жиророзчинних, тому краще всмоктуватися він буде з вершками або оливковою олією, які потрібно додавати просто в сік.
Крок 2: розслаблюємо очі
Незважаючи на те, що ми постаралися максимально знизити навантаження, від роботи за комп’ютером і постійних поглядів на екран смартфона очі все одно напружуються. Потрібно навчитися їх добре розслабляти. Виконуйте ці вправи кілька разів на день, як тільки відчуєте втому і дискомфорт.
Вправи допоможуть зняти почуття різі і болючість очей, яка змушує вас жмуритися. Якщо ж протягом дня часу не вистачає, то виконуйте вправи перед сном.
# 1. Найкраще виконувати цю вправу в повній темряві, адже очі повністю розслабляються тільки за відсутності світла, коли їх ніщо не дратує.
Для початку гарненько розітріть долоні, щоб вони сильно розігрілися. Прикладіть їх до відкритих очей, щоб центр долоні знаходився навпроти ока – теплі долоні володіють цілющим ефектом.
Кілька разів сильно зажмурте і відкрийте очі, не відриваючи долонь від обличчя. Це потрібно, щоб зволожити рогівку слізною рідиною і поліпшити кровопостачання. Так необхідно робити між кожним новим рухом очей.
Потім, як і раніше не прибираючи долонь від обличчя, поводите очима спочатку знизу вгору до межі, потім вправо і вліво, потім по черзі по двох діагоналях, після – по колу, за годинниковою стрілкою і в протилежну сторону, потім намалюйте очима квадрат – за годинниковою стрілкою і проти неї.
Кожну вправу потрібно повторювати 4 рази. Амплітуда руху очних яблук повинна бути максимально можливою – тільки в цьому випадку ви отримаєте хороший ефект. Після закінчення вправ м’яко заберіть руки від обличчя.
Починаючи виконувати цю вправу, ви відчуєте біль у крайніх положеннях очного яблука. Це цілком природно, тому що в звичайному житті ми так не рухаємо очима. Через тиждень занять це відчуття значно знизиться, а потім зникне зовсім. Це означає, що окорухові м’язи розтягнулися і відновили свою еластичність.
Виконувати вправу потрібно щодня. Якщо ви виконуєте її перед сном, то таким чином ви знімаєте те навантаження, яке очі накопичили протягом дня. Це профілактика старечої далекозорості і прогресування короткозорості.
# 2. Витягніть перед собою руку з випрямленим вказівним пальцем. Не відриваючи погляду, наближайте палець до носа на мінімальну відстань, на якій ви можете ясно розрізнити лінії на пальці. Потім почніть повільно відводити палець на відстань витягнутої руки, зберігаючи фокус на ньому. Повторіть 10 разів.
# 3. Піднесіть вказівний палець до носа на мінімальну відстань, при якій ви можете ясно розрізнити лінії на пальці. Потім подивіться на який-небудь віддалений предмет за вікном (будинок, хмара, дерево, гору). Повторіть 10 разів.
Щодня виконуючи ці вправи, ви зменшите навантаження на очі і відчуєте, що вам стало легше читати текст, наприклад, далеко, відчуєте, що очам стало набагато комфортніше. І, звичайно, менше часу проводьте в віртуальній реальності і більше – на свіжому повітрі. Довгі прогулянки позитивно впливають на все тіло в цілому.