Стійкість до антибіотиків: чому це важливо знати?

Чому багато антибіотиків сьогодні не в змозі перемогти серйозні захворювання? Бактерії, і інші шкідливі мікроорганізми використовують захисні механізми, щоб уникнути загибелі. Таким чином, розробка нового покоління антибіотиків спрямована на подолання зазначених бактеріальних механізмів, пише Жіночий Світ.

Фахівці переконані, що, якщо не бити на сполох, приблизно до 2050 року 10 мільйонів жителів планети стануть гинути від бактерій, що отримали резистентність до протибактеріальних препаратів. У зв’язку з цим ВООЗ привертає увагу світових фахівців до проблеми зростання стійкості до антибіотиків. Що ще необхідно знати про цю проблему?

Як бактерії стають резистентними

Бактерії, як і інші мікроорганізми, використовують різні механізми, щоб уникнути загибелі. Один з таких механізмів – секреція ферментів, що вбивають антибіотик. Найвідоміший із зазначених ферментів – це бета-лактамаза. Це він «винен» в тому, що цілий ряд різновидів бактерій отримав стійкість до антибіотиків бета-лактамної структури. Якщо в хімічній формулі препарату є бета-лактамне кільце, вище зазначений фермент його руйнує, і антибіотик втрачає свою ефективність.

Наступний сценарій формування резистентності бактерій – зміна структур, з якими вступає у взаємодію медичний препарат.

І останній – активне видалення антибіотика з клітини бактерії. Зазначений механізм був відкритий не так давно, до нього мають здатність майже всі бактерії.

Розробка нового покоління антибіотиків спрямована великою мірою на подолання зазначених захисних бактеріальних механізмів.

У зв’язку з цим на особливу увагу заслуговують дві проблеми, які спровокували значне зростання резистентності до антибіотиків.

Перша проблема стосується терапії гострих бронхітів. У 90% випадків зазначене захворювання провокують віруси, а, значить, антибіотики в даному випадку призначати не має сенсу. Це не говорить про те, що антибіотики як такі заборонено використовувати при бронхіті. Останні не повинні виступати медикаментом ключового вибору при терапії гострого бронхіту.

Наступна проблема пов’язана з новим методом терапії виразки шлунку. Фахівці встановили, що ключовим фактором у прогресуванні останньої виступає бактерія Хелікобактер пілорі (Helicobacter pylori). У зв’язку з чим почалася практика масованої терапії з підключенням антибіотиків. У підсумку, виникла значна кількість бактерій, резистентних до медикаментозних препаратів.

У Франції із зазначеної причини штучні антибактеріальні препарати – фторхінолони – втратили ефективність при терапії запалення легенів.

Дуже часто проти даної інфекції застосовували антибіотики групи макролідів, але й до них пневмококи отримали резистентність. В останніх рекомендаціях для лікарів по терапії пневмонії, знову повернулися до практики пеніцилінів, які продовжують зберігати результативність в боротьбі з хворобою.

Заходи, які будуть вжиті

На сьогоднішній день на планеті щорічно внаслідок інфекцій, спровокованих мікроорганізмами, стійкими до антибіотиків, помирає 700 000 осіб.

Зрозуміло, що бактерії, гриби, віруси та інші мікроорганізми не мають кордонів до поширення. Значить, перемогти проблему резистентності до антибіотиків реально, об’єднавши зусилля різних держав.

Серед ефективних методів захисту людей від вибухового зростання резистентних бактерій відзначається заборона на застосування антибіотиків як стимуляторів росту в сільському господарстві (тваринництві) і підключення їх в лікувальних цілях в даній галузі народного господарства у виняткових моментах.

Прийшов час задуматися про грамотне і раціональне застосування протибактерійних препаратів в терапії населення.

Джерело

Поділись


Новини партнерів