Щитовидна залоза бере активну участь в обміні речовин – синтезує гормони, що впливають на функції багатьох органів і тканин. Тироксин (Т4) ключовий продукт щитовидної залози. Він «вирішує», як проходять різні зміни в тілі. Якщо спостерігається дисфункція щитовидки, показник Т4 відхиляється від норми, спостерігається дисфункція систем і органів, погіршується самопочуття, пише Жіночий Світ.
Попередити розвиток захворювання, вчасно, на ранніх стадіях діагностувати певні дисфункції – ключ до успішної боротьби з недугою. Так, банальна постійна втома і відчуття втоми можуть, наприклад, служити ознаками дисфункції щитовидної залози. А цей орган, як відомо, бере важливу участь в механізмі метаболізму.
Здоров’я щитовидної залози
Захворювання щитовидки поширені в усьому світі, але, все одно, проблему не так-то просто швидко ідентифікувати: її прояви притаманні цілій низці розладів.
Гіпотиреоз – це дисфункція щитовидної залози (відзначається у 27 млн. людей в світі). Симптомами виступають втомлюваність, загальмований метаболізм, що тягне за собою збільшення ваги, сухість шкіри і волосся, депресивний стан.
Для чого потрібна щитовидна залоза в організмі?
Щитовидка бере активну участь в обміні речовин – синтезує гормони, що впливають на функції багатьох органів і тканин. Тироксин (Т4) – ключовий продукт щитовидки. Він «вирішує», як проходять різні зміни в тілі: від тироксину залежать наступні процеси і показники: ріст і розвиток організму, міцність кісток, частота серцевих скорочень, товщина внутрішньої оболонки матки, розумові здібності, апетит, якість сну.
Якщо спостерігається дисфункція щитовидної залози, показник Т4 відхиляється від своєї норми, дисбаланс демонструють різні системи в організмі, погіршується самопочуття. Також, щитовидка нерозривно пов’язана з центральною нервовою системою. За кількість тироксину відповідає тиреотропний гормон (ТТГ), секреція якого відбувається в гіпофізі. Якщо має місце певна проблема, відразу ж реагує мозок: змінюється поведінка і емоційний стан людини.
Дефіцит йоду
Дисфункція щитовидки пов’язана з секрецією тироксину: при дисбалансі його виробляється або недостатньо, або забагато. Часто такі проблеми мають причину генетичної схильності і йододефіциту. Атоми йоду якраз і складають гормон тироксин.
Але патології щитовидки можуть взагалі не дати про себе знати протягом життя людини. Це залежить від великого переліку різних факторів, тому спадковість і йододефіцит не вирок. Навіть якщо у батьків був розлад щитовидки, це не означає, що діти успадкують зазначену патологію, хоча, ймовірність виникнення дисфункції залози вища, ніж у тих, хто не має такої схильності.
Чим підступні захворювання щитовидки?
Якщо організм відчуває нестачу Т4, починає прогресувати гіпотиреоз. В результаті чого обмін речовин загальмовується, рідина і продукти розпаду виводяться важко, пацієнт набирає вагу. Причиною даної патології може виступати дефіцит йоду. Наступна причина гіпотиреозу – аутоімунний тиреоїдит: коли імунна система організму ідентифікує щитовидку як чужорідне тіло і починає руйнувати останню.
Коли показник тироксину зростає, розвивається гіпертиреоз. Надлишок гормону має токсичну дію на організм, обмінні механізми прискорюються, маса тіла втрачається. Спровокувати гіпертиреоз може хвороба Грейвса. Дане захворювання аутоімунної природи змушує щитовидну залозу виробляти тироксину більше, ніж це необхідно.
Які медичні обстеження потрібно пройти?
Щоб упевнитися, що саме у вас: проблеми з щитовидкою або депресія, рекомендується здати аналіз крові, який продемонструє показник, і пройти обстеження щитовидної залози у фахівця-ендокринолога. У разі, якщо доктор побачить вузли, можливе призначення УЗД щитовидки.
Якщо ж пальпація та УЗД не дозволили встановити точний діагноз, призначається тонкоголкова біопсія з метою уточнити характер новоутворення. Доброякісний вузол достатньо систематично спостерігати, а злоякісний необхідно видаляти разом з щитовидкою. Після операції «обов’язки» залози бере на себе медикамент з тироксином. Перевіряти щитовидку доцільно щонайменше раз на рік.
Профілактика
Профілактика патологій щитовидки полягає в достатньому введенні в організм йоду. Достатньо замінити кухонну сіль на йодовану.
Для повноцінної роботи залози необхідно, щоб організм працював в комплексі без перебоїв і дисбалансу. Значення при цьому має раціон з додаванням йодовмісних продуктів.
Повноцінний сон, фізичні навантаження і систематична здача аналізів дадуть можливість тримати ситуацію під контролем.
Що необхідно знати! Щитовидна залоза надзвичайно страждає від тютюнопаління. Дана згубна звичка зводить нанівець профілактику і збільшує ймовірність виникнення недуги щитовидки до 80%.
Причини формування вузлів щитовидної залози – дисфункція зазначеного органу. У пацієнта можуть бути в нормі аналізи на гормони, проте, наявний вузол свідчить про певні відхилення. Погіршують стан проблеми з нервовою системою, стресові хвилювання. Будь-які вузли в щитовидній залозі припускають невідкладне лікування.
Небезпека вузлів
Утворення такого роду в щитовидці приносить незручності, які проявляються при ковтанні і диханні.
Не потрібно забувати, що новоутворення будь-якого характеру (і вузли щитовидки – теж) ризикують переродитися в злоякісну форму.
Фітотерапія
Траволікування виступає одним з успішних методів терапії.
Що слід знати! Посилене серцебиття, почуття слабкості, збільшення щитовидки в розмірі, труднощі з ковтанням, так званий «клубок у горлі» – це привід для запису на прийом до ендокринолога. Зазначені вище ознаки виступають симптомами присутності вузлів в щитовидці.
Що рекомендується приймати для терапії вузлового зоба з нормальною функцією щитовидної залози? Ось ключові противузлові, протипухлинні, розсмоктуючі засоби.
- білий перстач (являє собою настойку 10%, приймається по 30 кап. з водою тричі на день перед їдою),
- нетреба звичайна (1 ст. ложку трави всипати в ємність з 1 склянкою окропу, тримати 10 хв. на слабкому вогні. Далі настоювати 1 годину, розділити на кілька частин і випити протягом дня),
- морозник кавказький (приймати в ранковий час на голодний шлунок по 50 мкг з водою 1 раз в день),
- аконіт (представляє собою настойку 10%, приймати за схемою від 1 кап. до 10 кап. і тому тричі на день з водою, перед прийомом їжі),
- гасова настоянка на зелених волоських горіхах Тодикамп (приймати по 15 кап. з водою двічі на день перед прийомом їжі).
Здійснюючи терапію вузлів щитовидки в комбінації з розсмоктуючими доцільно неодмінно пити трави, які очищають кров і лімфу: Шабельник болотний, софору японську, червону щітку (у формі настоянок на спирту / водних настоїв, цвіт чорної бузини / сироп з ягід чорної бузини, цвіт кінського каштану.
У зв’язку з цим рекомендується заспокійливий збір з: кореня півонії, валеріани, трави пустирника, шишок хмелю, листя малини, меліси, чебрецю, м’яти, сухоцвіту.
Продукти харчування й речовини для підтримки
Яблука
Несприятливим фактором для виникнення гіпотиреозу можуть виступати ртуть та інші важкі метали, які проникли в організм. Яблука (з шкіркою!), сливи, груші та цитруси мають в своєму складі пектини – желатинові волокна, які сприяють виведенню зазначених металів з організму.
Бразильський горіх
Причиною виникнення гіпотиреозу може виступати брак селену. Зазначеним елементом багатий бразильський горіх. У значних обсягах містять селен яловичина, індичка, курка, тунець, сардини, яйця, бобові.
Нут
Їжа з високим показником клітковини сприяє вирішенню проблем запорів, нерідко обумовлену гіпотиреозом. Нут містить багато клітковини і, крім цього, цинк, який відіграє велику роль в роботі щитовидки.
Гарбузове насіння
Насіння гарбуза багате цинком, тому воно дуже доречне при гіпотиреозі. Також містять цинк в значній кількості устриці, омари, краби, бобові, горіхи і насіння соняшнику.
Водорості
Йод просто необхідний для нормальної роботи щитовидки. Якщо спостерігається нестача йоду в організмі, необхідно вводити в раціон водорості, рибу, молочні продукти і яйця.
Сардини
Сардини містять омега-3 жирні кислоти, які мають властивість знижувати запалення і посилювати імунний захист.
Вітамін А
Вітамін А відіграє важливу роль в процесі обміну речовин. Зазначений вітамін знижує показник ТТГ (тиреотропний гормон) в крові. А високі показники ТТГ свідчать про розвиток гіпотиреозу.
Вітамін Д
Вітамін D необхідний для нормального функціонування імунної системи. У людей, які страждають на гіпотиреоз простежується низький показник даного вітаміну.
Цинк
Більшість пацієнтів, які страждають на гіпотиреоз, відзначають брак цинку. Дефіцит даного елемента провокує гальмування метаболізму білків. Цинк потрібен для утворення ТТГ.