7 ранніх симптомів біполярного розладу, які важливо вчасно виявити

Біполярний розлад – один з 20 психічних розладів, які можуть привести до інвалідності. В останні роки до цього захворювання все частіше привертається увага громадськості: «зірки» повідомляють про відповідний діагноз, виходять у світ фільми і серіали, в яких розповідається про життя людей з БАР. Але про що говорять не так часто, так це про те, що можна хворіти БАР і не знати про це, тому що часто симптоми пов’язані і виглядають просто як періоди втоми, нестачі енергії і поганого (або навпаки, занадто хорошого) настрою. Якщо ви помітили у себе кілька з наведених нижче прихованих ознак біполярного розладу, можливо, вам варто звернутися до лікаря, пише Жіночий Світ.

Що таке біполярний розлад?

Біполярний розлад – це психічне захворювання, що характеризується перепадами настрою від емоційних максимумів до мінімумів. У тих, хто страждає на це захворювання, депресія змінюється періодами гарного настрою і навіть манією. Як правило, виділяють два типи цього розладу. При БАР першого типу емоційні піки сильно виражені, а ось при БАР другого типу і манія, і депресія ніби змазані і більше схожі на звичайний прояв емоцій. Тому так важливо вчасно визначити розлад і звернутися за допомогою.

Депресія

Депресивна стадія при біполярному розладі протікає з тими ж симптомами, що і звичайна депресія: нестача енергії, пригнічений настрій, можливо, суїцидальні думки. Почуття смутку або безнадійності протягом тривалого періоду часу, відсутність інтересу до колись улюблених занять, припинення спілкування з друзями і родичами, нестача енергії, зміни в харчових звичках, уповільнена мова, труднощі з концентрацією уваги, одержимість темою смерті – всі ці ознаки говорять про депресію. Але справа в тому, що антидепресанти при БАР небезпечні, тому що можуть «зіштовхнути» пацієнта в стадію манії. Якщо ви помічали, що ваш депресивний стан раніше змінювався підвищеним настроєм і станом гарячкової енергії, обов’язково повідомте про це лікаря, щоб він зміг підібрати безпечну схему лікування.

Безсоння

Всі ми час від часу стикаємося з неможливістю заснути або нічними пробудженнями, але справжній привід для тривоги – якщо протягом декількох днів ви спите набагато менше звичайного і при цьому відчуваєте прилив енергії. Звучить чудово? Як би не так. Пам’ятайте, що за цей енергійний період доведеться розплачуватися, причому дуже дорого. Обов’язково зверніться до лікаря.

Дуже гарний настрій

При біполярному розладі другого ступеня гіпомания менш виражена і часто маскується під просто дуже гарний настрій. Підказкою може стати комбінація з іншими симптомами або занадто велика тривалість: в нормі ми не повинні застрявати на емоційних піках, будь вони позитивні або негативні. Якщо тиждень і довше ви відчуваєте себе занадто життєрадісним героєм дитячого мультфільму, можливо, варто звернутися до лікаря.

Труднощі з концентрацією

Нездатність завершити проект, «перескакування» з одного завдання на інше, спроба вести кілька справ одночасно – і всі кинуті на середині. Все це теж може бути ознакою біполярного розладу, особливо якщо сконцентруватися настільки важко, що це заважає нормально працювати або вибудовувати близькі стосунки.

Дратівливість

Ще один «хитрий» симптом розладу, який маскується під природні емоції. Дійсно, немає нічого дивного в тому, щоб реагувати роздратуванням на розчарування або зіткнення з несправедливістю. Але ось гнів, масштаби якого не відповідають подразнику, цілком може виявитися симптомом. Якщо ваші близькі занадто часто або наполегливо просять тримати себе в руках, не зліться на них, а зверніться до лікаря.

Підвищена швидкість мови і думок

Люди, які страждають біполярним розладом, у періоди манії думають і говорять з такою швидкістю, що нам дістаються лише уривки їх ідей і фраз. Ніби людина, що знаходиться з нами в одній кімнаті, живе на швидкості, яка в десятки разів перевищує нашу – так це виглядає з боку. Це може навіть здаватися кумедним – до певного моменту. Якщо оточуючі перестають вас розуміти або якщо вони здаються вам жахливо повільними, подумайте, чи не час вам звернутися до лікаря?

Дуже висока самооцінка

Висока самооцінка, впевненість в собі – це добре, але тільки якщо знати міру. У людей, що живуть з БАР, може розвинутися неадекватно висока самооцінка і впевненість у правильності своїх рішень, яка здатна штовхнути їх на небезпечні вчинки. Повне відключення критичності – це дуже небезпечно.

Поділись


Новини партнерів