Аритмія є поширеним серцево-судинним захворюванням. І багато хто не знає, наскільки вона небезпечна.
З’ясуємо причини цієї недуги, симптоми, способи лікування і профілактики.
1. Що означає аритмія?
Аритмією називають порушення нормального ритму биття серця і зміна джерела збудження серця. Також до цього захворювання відносяться і розлади проведення імпульсу.
2. Аритмія – це прискорене серцебиття?
Помилково вважати, що будь-яке часте серцебиття є ознакою аритмії. Причиною швидкої роботи серця може послужити фізичне навантаження або емоційний стан в конкретній ситуації (переляк, стрес, плавання, біг та інші).
3. На які ознаки звернути увагу і як діагностувати захворювання?
Кращий спосіб визначити наявність захворювання – це в момент нападу зробити електрокардіографію. Це найбільш точний метод оцінки частоти серцевого ритму, його джерела і коректності проведення імпульсу. Обов’язковим є обстеження у кардіолога. Лікарі застосовують інструментальні методики – ЕКГ (електрокардіограму) або моніторування ЕКГ. В останньому випадку пацієнт повинен постійно носити спеціальний апарат для фіксації ЕКГ в умовах звичайного повсякденного життя. Такий підхід дозволяє фахівцеві зробити правильні висновки і призначити адекватне лікування.
4. Чи може захворювання протікати безсимптомно?
Так, це можливо. Це називається нападоподібною або постійною аритмією. Консультація лікаря буде не зайвою навіть при хорошому самопочутті, але нерегулярному серцевому ритмі.
5. Чим небезпечне захворювання?
Аритмія може загрожувати або не загрожувати життю людини. На перебіг захворювання впливають і супутні хвороби. Оцінка стану пацієнта проводиться виключно в індивідуальному порядку, оскільки у кожної людини аритмія може протікати різним способом і мати різний прогноз.
6. Що провокує виникнення аритмії?
Існує кілька причин розвитку цієї недуги:
- хвороби серця (вроджені чи набуті);
- підвищений артеріальний тиск;
- збій в електролітному балансі;
- зміна гормонального статусу;
- наявність супутніх проблем зі здоров’ям;
- шкідливі звички.
Всі перераховані вище фактори можуть сприяти почастішанню серцевого ритму.
7. Які існують заходи профілактики?
Головною профілактикою є ведення здорового способу життя:
- правильне харчування;
- відмова від шкідливих звичок;
- помірна фізична активність;
- підтримка нормальної ваги (розраховується за формулою: вага (кг) / зріст (м) ²).
Дотримуючись цих умов, вдасться нормалізувати роботу серця. Але також важливо проходити регулярне обстеження у фахівця, особливо при виникненні будь-яких тривожних симптомів.
8. Як лікувати захворювання?
Для лікування лікарі використовують різні методи, але основними з них є:
- медикаментозний (консервативний) – фахівець призначає лікарські засоби, здатні усунути проблему або виключити ймовірність виникнення ускладнень. Іноді прийом препаратів призначається довічно;
- хірургічний – ефективною малотравматичною методикою при прискореному серцевому ритмі (тахіаритмії) вважається радіочастотна абляція, в ході якої на стегні проколюється судина і проводиться катетер прямо до серця, а за допомогою рентгена лікар відстежує стан органу на екрані апарату у вигляді 3D-моделі, шукає проблемну зону і руйнує її за допомогою струму радіочастоти. Навпаки, при зниженому серцевому ритмі проводиться імплантація електрокардіостимулятора, що посилає певні імпульси серцевому м’язу, завдяки чому орган починає нормально функціонувати.
Методика лікування призначається фахівцем після повного обстеження пацієнта в індивідуальному порядку.