Якщо ви небайдужі до власного здоров’я, ви повинні бути уважними до свого самопочуття і зовнішнього вигляду. Є ряд зовнішніх ознак, які допомагають виявити онкологічне захворювання на ранній стадії і вчасно вжити відповідних заходів.
Онкологічні захворювання – це справжній бич сучасності. Як уберегтися від подібних небезпечних недуг? Своєчасна діагностика і уважне ставлення до власного здоров’я зведуть можливі ризики до мінімуму. Ось 5 загальних правил, які допоможуть уникнути найпоширеніших видів раку або, хоча б, вчасно забити на сполох. Дотримуйтеся їх.
1. Уважно оглядати себе
За статистикою в Україні найчастіше новоутворення виникають на шкірі.
З усіх зафіксованих випадків 14,2% – це злоякісна меланома – одне з найбільш агресивних пухлинних утворень.
Меланому розпізнати можна не відразу, так як вона зазвичай маскується під родимки, але новоутворення навіть візуально відрізняється від здорової тканини. Тому рекомендується систематично оглядати тіло, уважно вивчати родимки і пігментні плями (особливо ті, що недавно з’явилися), тоді ймовірність розпізнати рак шкіри на ранній стадії, коли лікування може бути максимально ефективним, зростає в рази.
2. Контроль ваги
Часто онкологічні захворювання розвиваються приховано: новоутворення вже є в організмі, але ніяк не дає про себе знати (ні болями, ні іншими тривожними сигналами). На звичайні нездужання ми, як правило, часто махаємо рукою: ну, не висипаємося, ну відчуваємо постійну втому …
Одна з яскравих ознак онкологічного захворювання – це втрата ваги при звичайному, нормальному харчуванні і звичному способі життя.
У переважній більшості випадків так сигналізують про себе рак шлунку, підшлункової залози, стравоходу або легень.
3. Генетичний аналіз
Схильність до багатьох видів онкологічних захворювань – спадкова особливість, а генетичне тестування виявляє мутації, які потенційно вводять людину до групи ризику. Робити подібні тести доцільно в разі, якщо у когось в сім’ї вже траплялися ракові захворювання.
Наприклад, на розвиток раку молочної залози впливають спеціальні гени BRCA1 і BRCA2. Якщо у жінки такі виявлені, значить, її можна включити в групу ризику.
4. Мамографія
Мамографія – це сучасний вид діагностики або дослідження молочних залоз за допомогою рентгенівських променів. Всім жінкам необхідно проходити мамографію після 40-45 років, а після 50 років робити її раз на рік або два. У більш ранньому віці цю процедуру проробляти не рекомендується. Адже, чим частіше проходити обстеження подібного роду, тим вищою є ймовірність хибнопозитивного результату. А це вже тягне за собою додаткові дослідження і пов’язані з ними стреси.
Увага! Самостійно шукати в грудях ущільнення не доцільно.
За статистикою, самодіагностика не допоможе виявити рак молочних залоз на ранній стадії. Але доставить жінці непотрібні хвилювання і тривоги. До того ж, люди яасто починають лікувати новоутворення, які проходять самі по собі (тобто ті, які медичного втручання не вимагають).
У чоловіків також діагностується рак грудей, але рідко. Тому їм теж слід звертати увагу на такі специфічні симптоми, як болі або ущільнення в грудях, різного роду виділення із сосків або зміна їх конфігурації.
5. Куріння
Рак легенів – один із сумних лідерів серед найпоширеніших видів онкологічних захворювань. За статистикою найчастіше страждають на цю недугу саме курці. До групи ризику відносяться (як не дивно) і ті, хто кинули цю згубну звичку менше 15 років тому.
Існує метод оцінки ризику захворювання, так званий індекс кращої людини. Ось як він працює: кількість викурених в день сигарет помножити на кількість років тютюнової залежності і розділити це число на 20. Якщо індекс більше 25, людина зарахована до групи злісних курців. Висновок: ризик раку легенів росте.
Ставтеся уважно до свого фізичного стану, звертайте увагу на найменші зовнішні зміни і на те, що стало вас турбувати. І тоді все буде добре.