Інфаркт міокарда: що робити при нападі

Інфаркт міокарда – це гострий перебіг ішемічної хвороби серця, викликаний припиненням доставки крові до якого-небудь відділу серцевого м’яза. Якщо кровопостачання порушується на 15-20 хвилин і більше, «голодуюча» ділянка серця починає відмирати. Цю омертвілу ділянку і називають інфарктом міокарда. Врятувати деякі клітини, зменшивши площу некрозу, можна лише протягом кількох годин.

Як правило, інфаркт виникає дуже гостро, з вираженим больовим синдромом. Всі про це чули і відразу можуть припустити діагноз. Принаймні викличуть лікаря. Однак, іноді інфаркт починається неспішно, замість різкого болю є лише неприємні відчуття або ж незначний біль, не схожий на типовий вид «кинджал в серце». Тому не тільки оточуючі, але і сам хворий може не звертати уваги, слідуючи принципу «саме пройде». Так дуже легко пропустити час, коли допомога ще буде ефективною.

Як поступати при інфаркті міокарда і правильно проводити реабілітацію

Тим часом інфаркт міокарда – це найчастіша причина раптової смерті. У світі щороку від нього вмирає близько 4,5 мільйона чоловік, і частота захворювання все збільшується, як і ішемічної хвороби серця, яка часто призводить до інфаркту. Крім того, інфаркт «молодшає» все стрімкіше: якщо раніше «мотор» зношувався від часу, то сучасне життя з точки зору фізіології організму дуже нездорове і супроводжується, по суті, постійним стресом.

Людям, що страждають від ішемічної хвороби серця, необхідно знати симптоми інфаркту міокарда, щоб вчасно звернутися за допомогою. Пам’ятайте, при інфаркті міокарда дорога кожна секунда! Вкрай важливо негайно викликати «Швидку допомогу» і відвезти людину в лікарню.

Як розпізнати тривожні симптоми?

Інфаркт міокарда починається з болю, печіння або відчуття здавлювання в центрі грудної клітини, які тривають кілька хвилин або постійно повторюються. Біль може віддавати в руки, ліве плече, щелепу або в спину. Також можуть виникнути:

  • утруднене дихання і задишка;
  • нудота і блювота;
  • гикавка;
  • запаморочення і слабкість;
  • піт і блідість шкіри.

Люди, які страждають від цукрового діабету, при інфаркті міокарда можуть не відчувати біль в грудях протягом тривалого часу, так як при цукровому діабеті пошкоджується провідність нервових закінчень.

Важливо!

Що може спровокувати інфаркт міокарда?

  • Фізичні навантаження надмірної інтенсивності.
  • Куріння.
  • Зловживання спиртними напоями і кавою.
  • Стрибки артеріального тиску.
  • Зміна погоди.
  • Стрес.

Що робити до приїзду «Швидкої допомоги»?

Викличте невідкладну допомогу. Зніміть або розстебніть одяг, який сковує рухи. Прийміть позу напівлежачи, щоб верхня частина тулуба була розташована вище, тоді навантаження на серце буде меншим. Якщо ви перебуваєте в приміщенні, відкрийте кватирку або вікно. Покладіть під язик 1 таблетку нітрогліцерину. Потім, через 3 хвилини, – 1 таблетку ацетилсаліцилової кислоти.

При інфаркті міокарда необхідно кожні 5 хвилин перевіряти рівень артеріального тиску. При різкому зниженні тиску повторний прийом нітрогліцерину неприпустимий!

Нітрогліцерин не можна давати більше двох разів!

При відсутності у хворого свідомості, дихання і пульсу слід негайно приступити до реанімаційних заходів. Непрямий масаж серця і штучне дихання необхідно проводити тільки на твердій рівній поверхні. Після кожних 15 сильних натискань в область серця потрібно робити два вдихи. Проводити реанімаційні заходи необхідно до приїзду «Швидкої допомоги».

Що можете зробити ви?

Гострий період – відразу після інфаркту. Дієта призначається на строк не більше двох тижнів і проходить під суворим наглядом лікаря. У неї включені тільки легкі овочеві супи, знежирені молочні продукти і рідкі круп’яні каші. Всі страви вживаються без солі і в протертому вигляді. Харчування 6-7 разів на день маленькими порціями.

Підгострий період – 2-3-й тиждень після інфаркту. Дозволяються непротерті страви, але без солі. Харчування залишається дробовим, невеликими порціями 5 разів на день.

Період реабілітації – з 4-го тижня після інфаркту. Призначається низькокалорійне харчування з обмеженням рідини до 1 літра і солі до 3-5 грамів в день. Заборонені: жирна їжа, гостре, копченості, солоні продукти, продукти, багаті на холестерин, кондитерські вироби, кава і чай, алкоголь. Корисно додавати в раціон висівки, натуральні молочні продукти – нежирні сир, кефір, сметана, вершки, несолоний сир. Не слід перевантажувати організм білком. Добову потребу в білках повністю забезпечують 400 грамів сиру, риби або нежирного м’яса. Налягайте на клітковину – сирі несолодкі овочі та фрукти, цільнозерновий хліб, крупи. Рекомендується вживати курагу, родзинки і чорнослив, так як вони насичують організм калієм.

У народі вважається, що якщо комусь і вдалося пережити цей смертельний напад, то все одно інвалідність людині забезпечена. Але якщо правильно виконувати реабілітаційні дії, то можна зберегти якість життя і після такої страшної події. Пам’ятайте, після виписки з лікарні ваша реабілітація не закінчується, вона тільки починається!

Не пропускайте прийом ліків, призначених лікарем!

Правильна реабілітація проходить в 4 етапи:

1-й етап. Реабілітація починається ще в лікарні, де поряд з прийомом лікарських препаратів та проходженням фізіотерапевтичних процедур проводиться адаптація до простих побутових навантажень. Після кількох днів зусилля спрямовані на досягнення такого рівня фізичної активності хворого, при якому він міг би обслужити себе, піднятися на один поверх сходами і здійснювати невеликі прогулянки.

Коли лікарі радять після виписки дотримуватися постільного режиму і обмежити фізичну активність, вони зовсім не мають на увазі, що ви повинні весь день лежати в ліжку. Це означає, що не варто відразу після виписки тягати важкі сумки або бігати по сходах.

Важливо!

2-й етап. Після виписки з лікарні необхідно почати нарощувати фізичну активність. У цей період показані масаж, заняття ЛФК з поступовим збільшенням навантаження.

3-й етап. Щоб повністю компенсувати брак серцевих клітин, які загинули за рахунок здорової ділянки, необхідно досягти максимально можливої ​​індивідуальної фізичної активності і повернення працездатності. У цьому допоможуть регулярні піші прогулянки, ходьба по сходах, ЛФК, плавання. Всі фізичні навантаження повинні виконуватися під наглядом лікаря. Обов’язково необхідний постійний моніторинг серцевої діяльності. Тому цей етап краще проходити в спеціалізованому санаторії або реабілітаційному центрі.

Ударно-хвильова терапія стимулює проростання нових судин в тканині серця, покращуючи кровообіг в цій області. Рекомендується включення цієї процедури в курс реабілітації після інфаркту міокарда.

Важливо!

4-й етап. Заняття на тренажерах, аеробні навантаження (такі, як заняття на велотренажері, біговій доріжці), спортивні ігри повинні постійно бути присутніим в післяреабілітаційному періоді для підтримки фізичної працездатності.

Джерело

Поділись


Новини партнерів