Всемогутня розторопша: 10 неймовірно корисних властивостей

Розторопша широко поширена по світу. У народі вона відома як будяк. Городники знають її як дуже агресивний бур’ян. Культивується для отримання лікарської сировини, плодів (насіння) розторопші. Цілющі властивості розторопші відомі з давніх часів. За своїми лікувальними властивостями розторопша – унікальна і універсальна рослина. Чим же така корисна розторопша? Давайте поговоримо про це більш детально.

Латинська назва рослини – Silybum (пензлик). Розторопша має потужні антиоксидантні та протизапальні властивості. Зазвичай вона використовується для очищення організму від токсинів.

Застосовується для лікування хвороб печінки і жовчного міхура. Основними біологічно активними речовинами розторопші є флавоноїди і флаволігнани, які відомі під загальною назвою силімарин. Традиційно розторопша використовується при комплексній терапії багатьох захворювань.

Як лікарська рослина, розторопша ефективно діє при проблемах з печінкою, стимулює лактацію, має заспокійливі і болезаспокійливі властивості, попереджає і лікує рак, навіть допомагає при укусах змій і отруєнні грибами. Крім того, розторопша позитивно впливає на роботу травної системи, збільшуючи вироблення харчових ферментів, жовчі, знімає запалення на слизових оболонках організму.

Розторопша як ліки

Розторопша як лікарська рослина відома вже більше 2000 років. Батьківщиною розторопші є Середземномор’я. Ця рослина з досить високим і колючим стеблом і з характерними квітками фіолетового кольору. Вона належить до сімейства складноцвітих, куди входять добре нам знайомі соняшник і маргаритки. Перший, хто описав лікувальні властивості розторопші, був грецький лікар і ботанік Діоскорид (40 рік до н.е.).

У розторопші багато народних назв. Одна з них – чортополох молочний. Таку назву ця рослина отримала через білий сік, який виділяється з листя, якщо його подрібнити. Також на листках розторопші можна побачити білі плями, немов би його занурили в молоко. Завдяки цьому вона отримала ще одну назву, розторопша плямиста.

Як лікарську рослину з антиоксидантною дією, розторопшу застосовують в боротьбі з вільними радикалами. Завдяки її антиоксидантним властивостям сповільнюється процес старіння, який викликає розвиток різних захворювань, зміцнюється імунна система.

Розторопша також добре відома своєю гепатопотекторною і очищаючою дією. Силімарин успішно використовується в медицині як натуральний засіб з потужним антиоксидантним впливом в лікуванні захворювань печінки.

Розторопша успішно застосовується в лікуванні таких захворювань печінки, як цироз, жовтяниця, гепатит, а також захворювань жовчного міхура. Наша печінка старанно працює та схожа на фільтр, захищаючи наш організм від токсинів і виводячи з нього шкідливі речовини (алкоголь, антибіотики, забруднюючі агенти, важкі метали тощо). Цілюща дія розторопші на печінку, включаючи знешкодження вільних радикалів в клітинах печінки, і навіть повне відновлення гепатоцитів, багаторазово підтверджена.

Існує велика кількість лікарських препаратів, виготовлених на основі розторопші, у вигляді таблеток, порошку, олії, настоянки, екстракту і чаю зі шроту розторопші. Насіння розторопші також можна вживати в сирому вигляді, але зазвичай перевага віддається екстракту розторопші або харчовим добавкам з розторопші. Так її лікувальний ефект буде вищим.

Топ 10 науково доведених корисних властивостей розторопші

1. Розторопша – сильний гепатопротектор

Печінка – найбільший внутрішній орган. Вона виконує цілий ряд життєво важливих функцій в організмі. Розторопша допомагає відновити клітини печінки, видаляючи токсини з організму, які проходять через печінку. Саме тут вони фільтруються, знешкоджуються та руйнуються.

Стан нашої крові залежить від здоров’я печінки. Вона очищає кров кожного дня, підтримуючи нормальне функціонування всіх систем організму. Печінка бере участь в синтезі гормонів, жовчних кислот, які розщеплюють жири, що надходять з їжею, забезпечує енергетичні потреби організму і т.д. Ось чому збій в роботі печінки викликає величезні проблеми в організмі.

Розторопша протягом багатьох століть успішно використовується в лікуванні таких захворювань, як:

  • Алкогольна хвороба печінки
  • Гострі і хронічні вірусні гепатити
  • Токсичні ураження печінки
  • Продовжує життя хворим на цироз печінки

Слід зазначити, що хоча препарати розторопші широко застосовуються при лікуванні гепатобіліарної системи, однак немає науково обґрунтованих доказів її здатності попередити їх розвиток, особливо при нездоровому способі життя.

2. Розторопша – потужний захист від раку

Насіння розторопші – багате джерело силімарину, що володіє вираженими антиоксидантними властивостями. Силімарин знижує ризик розвитку онкологічних захворювань завдяки його здатності підвищувати захисні властивості організму, попереджати пошкодження ДНК і припиняти ріст ракової пухлини.

У 2007 році дослідники з Університету Міннесоти в результаті численних досліджень лікувальних властивостей розторопші, встановили її гепатопротекторну і протиракову дію, включаючи пригнічення росту ракових клітин в простаті, шкірі, молочній залозі і шийці матки.

Від 50% до 70% молекул силімарину розторопші – це молекули типу силібіну (силібініну). Цей антиоксидант стимулює синтез протеїну і оновлює зовнішній шар здорових клітин, захищаючи їх таким чином від пошкоджень і мутацій. Він видаляє токсини з організму; сприяє відновленню клітин; перешкоджає шкідливому впливу забруднюючих речовин (пестицидів і важких металів), захищає організм від негативного впливу вільних радикалів.

Як показують результати дослідження, проведеного вченими University Magna Graecia, силімарин забезпечує дієвий захист від раку, так як блокує дію і проникнення токсинів в клітини.

Ряд досліджень, проведених на тваринах, показали здатність розторопші зменшувати побічні ефекти лікування онкологічних захворювань. Також встановлена ​​здатність розторопші підвищувати ефективність хіміотерапії деяких видів раку. Однак такі дослідження проводилися обмежено і значимий клінічний ефект не був доведений. Потрібні додаткові дослідження.

3. Розторопша – прекрасний засіб для зниження холестерину

Підвищений рівень поганого холестерину сприяє утворенню атеросклеротичних бляшок на стінках кровоносних судин, що може викликати закупорку судин і навіть їх тромбоз. Як відомо, холестерин виробляється в печінці. Розторопша, позитивно впливаючи на роботу печінки, контролює вироблення поганого холестерину, тим самим підтримує здоров’я серця, очищає кров і попереджає можливість окисного стресу.

Попередні дослідження показують, що застосування екстракту розторопші в поєднанні з традиційними методами лікування значно покращує ліпідний профіль.

4. Розторопша попереджає і контролює цукровий діабет

Силімарин, що міститься в розторопші, ефективно контролює цукровий діабет, регулюючи рівень глюкози в крові. Результати експериментальних і клінічних досліджень говорять про те, що прийом розторопші знижує рівень цукру в крові у інсулінорезистентно хворих, так як розторопша підвищує чутливість до інсуліну.

Американські вчені з Інституту лікарських рослин виявили позитивний ефект розторопші у хворих на діабет. Чотиримісячний прийом екстракту значно поліпшив у них показники рівня глюкози і інсуліну в порівнянні з хворими, які вживали плацебо.

Як відомо, печінка частково регулює синтез гормонів, включаючи вироблення інсуліну і його надходження в кров. Інсулін підтримує нормальний рівень цукру в крові, що особливо важливо при цукровому діабеті.

Регулярний прийом силімарину забезпечує істотне зниження рівня цукру в крові і глікованого гемоглобіну, важливого показника для контролю діабету.

5. Розторопша перешкоджає розвитку жовчнокам’яної хвороби

Печінка – надзвичайно важливий орган для нормальної роботи всієї системи травлення, процесу засвоєння поживних речовин і видалення токсинів, що потрапляють в наш організм через продукти харчування, воду і повітря. Всі органи, які беруть участь в процесі травлення – печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, нирки – тісно взаємопов’язані між собою. Тому розторопша, покращуючи роботу печінки, тим самим запобігає утворенню каменів у жовчному міхурі і нирках.

6. Розторопша уповільнює процеси старіння

Оскільки антиоксиданти, що містяться в расторопші, захищають організм від руйнівного впливу вільних радикалів, очищають кров і шлунково-кишковий тракт від токсинів і шлаків, ця рослина дійсно може уповільнювати вікові процеси в організмі.

7. Розторопша в профілактиці вікового зниження мозкової активності

Розторопша традиційно використовується при лікуванні нейродегенеративних захворювань таких, як хвороба Альцгеймера і хвороба Паркінсона. Протизапальні та антиоксидантні властивості розторопші визначають її нейропротекторну дію і здатність значно затримувати вікове зниження мозкової активності.

У дослідженнях, проведених на тваринах, доведена здатність силімарину попереджати окисне пошкодження клітин мозку, що і попереджає зниження розумових здібностей. Також встановлено, що розторопша зменшує кількість амілоїдних бляшок в мозку при хворобі Альцгеймера.

Амілоїдні бляшки – одна з фізичних ознак хвороби Альцгеймера. Це липкий білковий наліт на клітинах мозку. Їх поява, як правило, обумовлена старінням організму.

Численні дослідження, проведені за участю пацієнтів з хворобою Альцгеймера, підтвердили можливість використання розторопші в лікуванні даного захворювання. Однак залишилася ще велика кількість нез’ясованих питань, як, наприклад, біодоступність розторопші і її здатність долати гематоенцефалічний бар’єр; не визначена доза для отримання необхідного лікувального ефекту.

8. Розторопша і здоров’я шкіри

Розторопша має захисну дію на шкіру, зменшуючи видимі ознаки старіння. Тому вживання розторопші – простий спосіб поліпшити стан шкіри, позбутися від темних плям на шкірі, зменшити кількість зморшок і попередити розвиток раку шкіри.

Дослідження показують, що силімарин захищає шкіру від окисного стресу і скорочує кількість лейкоцитів, що сприяє адекватній реакції організму на запальний процес.

Розторопша також ефективна при акне.

Акне – хронічне запальне захворювання шкіри, яке може залишати на шкірі рубці. Воно буває досить болючим і заподіює значний дискомфорт людині.

Вважається, що однією з головних причин розвитку акне є окислювальний стрес як результат впливу на організм вільних радикалів. Завдяки своїм антиоксидантним і протизапальним властивостям розторопша має виражений лікувальний ефект при акне.

Дослідженням встановлено, що щоденний прийом 210 мг силімарину протягом 8 тижнів, зменшує прояви акне на 53%. Але, на жаль, це результат тільки одного дослідження. Потрібно провести додаткові дослідження.

9. Розторопша для стимуляції лактації

Розторопша стимулює лактацію за рахунок вироблення лактогенного гормону пролактину. Однак дані дуже обмежені. Але є одне клінічне дослідження, в якому встановлено, що у годуючих мам кількість грудного молока збільшувалася на 64% при щоденному прийомі 420 мг силімарину. Потрібні додаткові дослідження для підтвердження отриманого результату і безпеки прийому розторопші для годуючих матерів.

10. Розторопша допомагає зберегти здоров’я кісткової системи

Остеопороз – захворювання, для якого характерним є зменшення щільності кісткової тканини. Воно розвивається повільно, в результаті якого кістки стають слабкими і крихкими.

Як показали експериментальні дослідження, проведені на тваринах, розторопша стимулює мініралізації кісток і попереджає зниження їх щільності. Передбачається, що розторопша може успішно використовуватися в профілактиці остеопорозу у жінок в постклімактеричному періоді. Однак на людях такі експерименти не проводилися, і тому її ефективність в даному випадку не підтверджена.

Розторопша і глутатіон

Силімарин – активний інгредієнт розторопші, який перешкоджає зниженню кількості глутатіону у організмі. Значення глутатіону полягає в його антиоксидантних властивостях, його здатності захистити клітини від вільних радикалів.

Тому низький рівень вмісту глутатіону в організмі підвищує ризик виникнення окисного стресу і сприйнятливість організму до хвороб. Так, дефіцит глутатіону викликає розвиток таких хвороб, як рак, діабет, серцево-судинні та нейродегенеративні захворювання.

Різного роду дієти, забруднення навколишнього середовища, токсини, ліки, стрес, травми, вік, інфекції, радіація негативно позначаються на роботі печінки, а значить і на рівні глутатіону в організмі. Розторопша підтримує очищувальну функцію печінки шляхом зміцнення стінок клітин печінки, захищаючи їх таким способом від проникнення токсинів, сприяє відновленню клітин печінки і виробленні глутатіону.

Особливості застосування розторопші

Найчастіше розторопша застосовується у вигляді біологічно активних добавок. Тому вміст активних інгредієнтів може широко варіюватися в залежності від способу їх виробництва. На сьогоднішній день стандартизованої дози розторопші немає. Але як показує досвід, найбільш прийнятним вважається вживання 20-300 мг розторопші в день.

Біологічно активні добавки з розторопші:

  • Для очищення організму рекомендована щоденна доза становить 150 мг. Цю кількість можна розділити на 1-3 прийоми.
  • Підтримуюча доза становить від 50 до 150 мг щодня.

Віддавайте перевагу високоякісним препаратам, в одній капсулі яких міститься від 50 до 150 мг екстракту розторопші. Доза підбирається індивідуально. При виборі компанії-виробника орієнтуйтеся на ті, які випускають добавки, що містять не менше 80% чистого екстракту розторопші.

Чай з розторопші

Відчути позитивний вплив розторопші на організм можна вживаючи її і у вигляді чаю, який заварюється з насіння і листя рослини.

При можливості ви можете виростити розторопшу у себе на присадибній ділянці або на дачі і готувати з неї домашній чай. Кожна головка рослини містить до 190 насіння. Вона зрізається з рослини і просушується протягом одного тижня.

Насіння, що висохло, виймають з головки, подрібнюють на кавомолці і заварюють разом з листям розторопші. Щоб довше зберегти корисні властивості, насіння і листя розторопші можна заморозити.

Наскільки безпечний прийом розторопші?

Розторопша особливо цінується за її нешкідливість. Вона практично не має побічних ефектів. Якщо такі і трапляються, вони не становлять серйозної небезпеки і проявляються найчастіше як шлунково-кишкові розлади з легким проносним ефектом.

Встановлено, що при тривалому і регулярному вживанні високих доз розторопші тільки 1% людей відчував побічні ефекти. Дотримання рекомендацій щодо приймання розторопші забезпечує її безпеку і ефективність, виключає можливість алергічних реакцій.

Але в деяких випадках потрібна особлива обережність у прийомі розторопші. Це:

  • Вагітність. Так як не підтверджена безпека розторопші для вагітних жінок, їм краще утриматися від її прийому.
  • Алергія. Розторопша може викликати алергічну реакцію у людей з алергією на рослини сімейства складноцвітих.
  • Діабет. Хворим на діабет слід проявляти обережність у зв’язку з вираженим цукрознижуючим ефектом розторопші, щоб уникнути різкого падіння рівня цукру в крові.
  • Деякі гормочутливі захворювання. Розторопша може мати естрогенний ефект і погіршувати стан хворого при гормоночутливих захворюваннях, особливо при деяких видах раку молочної залози.
  • Окремі ліки. Можлива взаємодія розторопші з деякими лікарськими препаратами, наприклад, ліками від алергії, заспокійливими і кроворозріджуючими.
  • Злоякісні утворення. Слід мати на увазі, що антиоксиданти розторопші можуть послаблювати дію хіміотерапії при онкозахворюваннях, перешкоджаючи загибелі ракових клітин.

Тому перед тим, як почати приймати розторопшу, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Розторопша у вигляді біологічно активної добавки практично безпечна при комлексній терапії багатьох захворювань печінки, злоякісних пухлин, цукрового діабету. Однак медики вважають, що все ж потрібне проведення додаткових досліджень для обґрунтованих рекомендацій і підтвердження лікувального ефекту цієї дивної рослини.

Джерело

Поділись


Новини партнерів