![щитовидка](https://wworld.com.ua/wwfiles/uploaded/2019/05/content_shchytovydnaia_zheleza1.jpg)
Правильна робота щитовидної залози надзвичайно важлива для здоров’я людини. Розташовується щитовидка на передній частині шиї. Гормони щитовидної залози (кальціотонін, трийодтиронін і тироксин) впливають на всі види обміну речовин в нашому організмі. Трийодтиронін і тироксин надають дію на серцево-судинну, травну і статеву системи, крім того регулюють діяльність нервової системи і процеси метаболізму.
Кальціотонін регулює рівень цукру в нашій крові. Отже, будь-яка патологія в роботі щитовидної залози призводить до виникнення негативних наслідків практично для всього організму.
Причому до негативних наслідків призводить як надлишок, так і брак вироблення гормонів щитовидної залози, а так само зміна розміру самої залози.
Тому вкрай важливо відстежити ознаки порушень в роботі щитовидки на ранніх етапах. Типи ознак можуть варіюватися в залежності від виду порушення. Точний діагноз може поставити тільки лікар на основі аналізу крові, УЗД, сцинтиграфії або пункційної біопсії. Але ознаки захворювання можна помітити і в домашніх умовах самостійно.
Варто сказати, що захворювання щитовидної залози в 10-20 разів зустрічаються частіше у жінок, ніж у чоловіків. А ймовірність їх виникнення збільшується з віком, як у чоловіків до 55-70 років, так і у жінок до 40-60 років. Останнім часом медики констатували збільшення кількості захворювань щитовидної залози у сучасної людини, крім того встановлено зв’язок їх виникнення та деяких атрибутів сучасного світу – погана екологія, природний дефіцит йоду в деяких регіонах, шкідливі звички, стреси, неправильне харчування.
Для того, щоб не пропустити перші ознаки появу захворювання варто звернути свою увагу на такі симптоми. Вони не обов’язково будуть ознакою захворювання саме щитовидної залози, але їх наявність буде приводом для візиту до лікарів-ендокринологів.
7 ознак захворювань щитовидної залози
Постійна втома, депресія, дратівливість або тривожність. Від рівня вироблення гормонів щитовидної залози багато в чому залежить наш настрій. При гіпофункції залози відбувається зниження вироблення серотоніну в головному мозку, який відповідає за відчуття радості і щастя, тому людина може відчувати себе пригніченою, сумною і постійно втомленою без особливих причин. Надмірне вироблення гормону призводить до дратівливості, неспокою і тривожності.
Часто на цю ознаку люди практично не звертають уваги, продовжуючи вести звичне життя, і списувати нездужання на стрес, втому після робочого дня та інші побутові труднощі. Але з часом це може призвести не тільки до серйозних фізичних наслідків у вигляді хвороб, а й до психічних відхилень, в тому числі і розладів особистості. Тому уважно стежте за своїм емоційним станом, якщо він змінюється без особливих причин і вас нічого не радує кілька днів поспіль, то це достатній аргумент для того, щоб відвідати лікаря.
Поява підвищеної температури або ознобу. При неправильній роботі щитовидної залози відбувається порушення процесів терморегуляції в організмі. Надлишок гормонів веде до підвищення температури тіла і підвищеного виділення поту, температура підвищується до 37-37.5 градусів, а брак – до стану ознобу, температура тіла знижується до 36 градусів, що може привести до ослаблення імунної системи і виникнення додаткових захворювань.
Різка і безпричинна зміна ваги в ту або іншу сторону. Це найбільш часта ознака порушення роботи щитовидки. Зниження вироблення гормонів уповільнює процеси матаболізму в організмі і призводить до набору ваги, а збільшення – до втрати. Причому вага буде знижуватися, якщо ви будете їсти порції більшого розміру в порівнянні зі звичними.
Те ж саме стосується набору ваги при гіпофункції залози – його буде неможливо зупинити ні фізичними вправами, ні дієтою. Єдиний спосіб зупинити ці процеси – пройти повноцінне лікування і відновити гормональний фон.
Проблеми з травленням. Гормони щитовидки впливають на роботу всіх органів травної системи. При зниженому рівні гормонів можуть спостерігатися запори або метеоризм, так як робота перистальтики сповільнюється. Крім того порушується робота жовчного міхура, що може привести до утворення каменів. Підвищене вироблення гормонів призводить до виникнення діареї.
Випадіння волосся, зміна якості нігтів і шкіряного покриву. При підвищеному виробленні гормонів спостерігається підвищена пігментація шкіри, на пізніх термінах захворювання ущільнюється шкіра на стопах і гомілках. При зниженому виробленні гормонів можна спостерігати сухість та лущення шкіряних покривів, які набувають жовтуватого відтінку, ламкість нігтів. І в тому, і в іншому випадку спостерігається випадіння волосся. Після проведеного лікування всі перераховані вище симптоми зникають.
При підвищеному виробленні гормонів спостерігається підвищена пігментація шкіри.
Виникають очні захворювання : світлобоязнь, рідкісне моргання, сльозотеча, витрішкуватість. Такі симптоми характерні для гіперфункції щитовидної залози.
Відчуття дискомфорту в області горла і шиї.
Так як при захворюванні щитовидна залоза може збільшуватися в розмірі, то це призводить до виникнення неприємних відчуттів при ковтанні, зміни тембру голосу, труднощів дихання, асиметрії в області шиї, відчуття «клубка в горлі», набряків і збільшення розміру шиї.
У більшості випадків захворювання, виявлене на ранніх етапах, піддається лікуванню досить добре. Найчастіше його можливо купірувати на ранніх етапах і не допустити важких ускладнень і прогресування захворювання. Лікування може бути терапевтичним або ж хірургічним методом. Запущені випадки не піддаються лікуванню і можуть привести до злоякісних утворень і виникнення інвалідності. Будьте уважні до свого здоров’я.