Рак підшлункової залози: 10 ранніх симптомів, які не можна ігнорувати

Рак підшлункової залози – захворювання вкрай небезпечне. Велику проблему представляє не тільки його лікування, але і діагностика, оскільки симптоми раку підшлункової часто залишаються непоміченими. До того ж, вони мають неспецифічний характер і виявляються при інших захворюваннях. Тому хворі не поспішають звертатися до лікаря, і обмежуються самолікуванням. Далі ми розповімо про те, як не пропустити цю підступну недугу.

Підшлункова залоза – один з тих органів, про який практично не згадують. Її довжина становить 20 см. Розташована підшлункова залоза за шлунком. Її основні функції – сприяти травленню і контролювати рівень цукру в крові. У нормі її робота непомітна. Але при виникненні порушень в її діяльності страждає весь організм.

Згідно з даними Національного інституту раку (США) близько 2% людей ставлять діагноз «рак підшлункової залози». Це захворювання характерне в однаковій мірі як для чоловіків, так і для жінок старшого віку, але бувають випадки цього захворювання і в молодому віці.

У раку підшлункової залози страшна статистика: тільки 8% хворих мають п’ятирічну виживаність з моменту постановки діагнозу. Це пояснюється, головним чином, складною діагностикою на ранніх етапах захворювання, коли воно піддається лікуванню. Адже підшлункова залоза розташована глибоко всередині організму, і тому пухлину на початкових етапах не видно, і вона не відчувається хворим.

Американське товариство по боротьбі з раковими захворюваннями попереджає, що з цієї причини симптоматика цього захворювання часто залишається непоміченою до тих пір, поки рак не пошириться на інші органи.

Ось чому так важливо знати ранні симптоми раку підшлункової залози і при їх виявленні поставитися до них з усією серйозністю, каже Антон Білчік, доктор медицини, професор хірургії, керівник науково-дослідного відділу хвороб органів травлення в John Wayne Cancer Institute (Каліфорнія). Він зазначив пізнє звернення пацієнтів до лікаря, коли їх стан різко погіршується. Особливо це характерно для жінок.

Так як це смертельне захворювання, не варто так ризикувати. Тому, дорогі жінки, при наявності хоча б одного із симптомів захворювання, негайно йдіть до лікаря! Нехай це буде краще помилкова тривога, ніж пропущений рак.

Ранні ознаки раку підшлункової залози

1. Склери очей і шкіра набувають жовтого кольору

Це також симптом цілого ряду інших захворювань, зокрема, алкоголізму, захворювань печінки. Як пояснює професор Антон Білчік, причиною є первинне утворення пухлини біля головки підшлункової залози, поблизу жовчної протоки. Навіть найменша пухлина може чинити тиск на жовчний протік і блокувати його.

Як відомо, одна з функцій жовчі – видалення білірубіну, продукту життєдіяльності червоних кров’яних тілець. І якщо ця функція порушується, надмірний білірубін викликає пожовтіння шкіри та склер. Незалежно від причини, це один з тих симптомів, який строго не можна ігнорувати.

2. Ви відчуваєте себе як на 4-му місяці вагітності

З ростом пухлини підшлункової залози живіт може розтягуватися. Це перше, що найчастіше помічають жінки. Але до лікаря з цього приводу вони не звертаються, тому що не надають цьому великого значення. Однак доктор Білчік підкреслює необхідність обстеження. Можливо, каже він, це навіть не рак. Але краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати.

3. При вигляді вашого улюбленого десерту вас тягне на блювоту

Втрата апетиту – ще одна ознака раку підшлункової залози. З ростом пухлини чиниться тиск на сусідні органи, включаючи шлунок. Як результат – нудота або почуття швидкого насичення, навіть якщо ви не їли протягом багатьох годин. Прийом їжі в деяких випадках може завдавати болю.

4. Безпричинна втрата ваги

Відсутність апетиту, як правило, веде до швидкого зниження ваги. В середньому людина протягом від півроку і до року втрачає понад 5% своєї ваги. Цей симптом також вимагає обстеження у лікаря, підкреслює професор Білчік.

5. Поперек ломить від болю

Зростаюча пухлина підшлункової залози тисне не тільки на внутрішні органи, а й на нижню частину хребта і м’язи спини, викликаючи постійний тупий біль. Жінки схильні пояснювати цей біль в попереку місячними або передменструальним синдромом. Постійний біль (який не проходить з закінченням менструації) повинен вас насторожити і служити серйозним приводом для звернення до лікаря.

6. Сеча схожа на чай

Темний колір сечі – ознака дегідратації організму, але також дуже часто це і перша ознака жовтяниці. У зв’язку з пухлиною, зменшується кількість виділеної жовчі, рівень білірубіну в крові підвищується, і сеча темніє. Якщо збільшення споживання води не змінює колір сечі на світло-жовтий, необхідно проконсультуватися з лікарем. Так як жовтяниця – рання ознака раку підшлункової залози, пояснює професор Білчік.

7. Безперервний свербіж шкіри

Рання ознака жовтяниці і раку підшлункової залози – свербіж шкіри. Білірубін, накопичуючись в шкірі, викликає свербіж ще навіть до того, як з’являється її жовтизна. Якщо ви не можете пояснити причину свербежу, необхідно пройти медичне обстеження.

8. Кал незвичного вигляду

Якщо стілець сіруватий, освітлений, жирний, це погана ознака. Вся справа знову в білірубіні. Він видаляється з організму через кишечник з калом, надаючи йому характерного темно-коричневого кольору. Але коли білірубіну мало через здавлювання пухлиною жовчної протоки, він залишається в організмі. Тому колір і текстура калу змінюється. Причин цього може бути кілька: захворювання печінки, шлунково-кишкова інфекція, рак підшлункової залози. Безумовно необхідно звернутися до лікаря, якщо кал знебарвлений, спливає і тримається на поверхні води.

9. Біль в шлунку

Багато хто вважає, що йти до лікаря і скаржитися на біль в животі, це виглядає трохи по-дитячому. Але такого роду неспецифічний біль може бути раннім симптомом раку підшлункової залози, говорить доктор Білчік. Підшлункова залоза розташована позаду нижньої частини шлунку, тому пухлина може викликати слабкий, але постійний біль в шлунку, незалежно від раціону.

10. Відчуття внутрішнього дискомфорту

Раннє виявлення цього захворювання можливе, якщо звернути увагу на такі неявні симптоми, як тривале відчуття втоми, млявість, слабкість, незрозуміле погіршення самопочуття. Запам’ятайте, краще зайвий раз перевіритися у лікаря, ніж пропустити небезпечне захворювання. У раку підшлункової залози є одна убивча особливість: чим очевидніші його симптоми, тим гірший прогноз.

Єдина умова, яка дає надію на лікування небезпечного захворювання – це його рання діагностика. Перераховані вище симптоми дозволяють визначити захворювання на початковій стадії. При будь-якому з подібних симптомів слід невідкладно звернутися до лікаря!

Джерело

Поділись


Новини партнерів