7 ознак нестачі йоду в організмі жінки

Хоча для нормальної роботи організму потрібні зовсім невеликі кількості йоду, недостатність цього мікроелементу – дуже часте явище.

Як вчасно розпізнати дефіцит йоду в організмі?

Симптоми, які ми описуємо, очевидні навіть неспеціалістові, а їх аналіз займе у вас лічені хвилини.

Йод і його споживання

Цей елемент було вперше виділено та вивчено французькими хіміками: Наполеону Бонапарту для його нескінченних воєн були потрібні воістину гігантські запаси пороху. Кращі вчені Франції намагалися налагодити виробництво компонентів вибухової речовини з водоростей і в результаті збагатили науку відкриттям йоду, інформує.

Йод дуже активно вступає в реакцію з різними хімічними сполуками, що робить його високу концентрацію небезпечною для здоров’я людини. На щастя, кількості цього елементу, які допомагають організму зберігати здоров’я, вимірюються мільйонними частками грама.

Роль йоду в організмі

Мікроелемент йод в значній мірі поглинається щитовидною залозою, яка з його допомогою виробляє гормони трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4). Ці речовини задіяні майже усіма системами організму і беруть участь у величезній кількості процесів, серед яких можна виділити:

  • Розвиток і зростання
  • Нормалізація артеріального тиску
  • Інтелектуальна функція мозку
  • Розщеплення жирів печінкою

Крім щитовидної залози, йод концентрується в молочних залозах, очах, слизовій оболонці шлунку, слинних залозах і шийці матки. Очевидно, що для жіночого здоров’я цей пункт особливо важливий — найменші його нестачі дуже швидко дають про себе знати саме у прекрасної половини людства. Так як же вчасно розпізнати йододефіцит?

Симптоми нестачі йоду

Наводимо ряд ознак, на які необхідно звернути особливу увагу:

Гіпотеріоз (нестача гормонів щитовидної залози)

У гіпотиреозу можуть бути найрізноманітніші прояви: набір ваги, попри втрату апетиту, відчуття холоду в тілі, запор, проблеми з травленням, втома, депресія, труднощі з концентрацією і пам’яттю, запаморочення, пухлість очей, болі в м’язах і підвищення рівня холестерину в крові. Якщо ці симптоми вам знайомі, у вашому раціоні потрібно щось терміново міняти!

Сухість шкіри і утруднене потовиділення

Неймовірно, але факт: майже двадцять відсотків йоду в організмі зосереджені в шкірі — особливо їм багаті потові залози. Лише намічається брак цієї речовини, як шкіра стає сухою і покритою тріщинами, а виділення поту різко знижується. Нігті втрачають живлющу вологу і легко ламаються, а волосся на щітці після ранкового причісування стає нормою.

Проблеми зі шлунком і травленням

Нестача йоду в тканинах шлунка призводить до недостатнього вироблення шлункового соку, необхідного для переварювання їжі і засвоєння організмом поживних речовин. Результатом може стати часта відрижка, коліки і дискомфорт у черевній порожнині, пов’язаний з запорами.

Сухість рота і очей

Без достатніх кількостей йоду порушується нормальна робота слізних і слинних залоз. Брак слини, сухі, сверблячі очі — одні з перших ознак йододефіциту.

Проблеми з концентрацією

Нестача йоду — одна з провідних причин уповільнення розумового розвитку і моторних навичок у дітей. Якщо ваша дитина відстає в освоєнні важливих знань і умінь, крім інших можливих пояснень, потрібно також перевірити і гіпотезу недостатнього надходження в організм цього мікроелемента.

Зниження імунітету

Якщо організм недоотримує йоду, в ньому накопичуються шкідливі сполуки фтору і солей хлорної кислоти, що послаблює імунну систему і призводить до збільшеної захворюваності на застуди та ГРЗ.

Біль і відчуття важкості в грудях

При такому стані, як дефіцит йоду в організмі жінки, симптоми нерідко включають особливу болючість та відчуття сильної тяжкості грудей в деякі дні менструального циклу. Висунута гіпотеза, що йододефіцит може бути одним з факторів, який сприяє раку грудей. За даними статистики, недолік йоду часто виявляється, коли у жінки виявляють кісти грудей або яєчників.

Що може призвести до дефіциту йоду

Йододефіцит — як і раніше залишається гострою проблемою як для нерозвинених країн, так і для економічно благополучних держав. Наприклад, у США нестача йоду зазначається у кожної сьомої жінки, а всього у світі цей стан спостерігається у приблизно двохсот мільйонів осіб.

Основними факторами ризику для розвитку йододефіциту є:

  • Недолік в харчуванні іншої важливої для здоров’я щитовидної залози речовини — селену.
  • Вагітність — жінці потрібно забезпечувати цією речовиною і себе, і дитину.
  • Підвищений рівень радіаційного фону. Куріння і прийом алкоголю.
  • Використання оральних контрацептивів.
  • Надлишок в організмі речовин-антагоністів йоду: наприклад, кальцію та літію.
  • Певні види їжі, які сприяють прискореному виведенню йоду: соєві боби, кедрові горішки, лляне насіння, груші, персики, шпинат, батат, різні види капусти (серед них і найпопулярніші — білокачанна, брюссельська, броколі, цвітна).

Якщо ви відчуваєте описані вище симптоми, а також схильні до впливу наведених факторів ризику, має сенс звернутися до лікаря для проходження обстеження на нестачу йоду.

Пам’ятайте, самолікування може бути небезпечним для здоров’я, а домашні способи діагностики (горезвісні «три смужки спиртового розчину йоду на шкіру на ніч») зовсім не ефективні. Призначати аналізи і розшифровувати отримані в лабораторії дані повинен досвідчений лікар.

Як подолати брак йоду в організмі

Для профілактики дефіциту і лікування несуттєвих відхилень від нормального рівня достатньо змін в дієті. Наведемо перелік продуктів, особливо багатих йодом:

Очевидно, що стравою номер один для повного позбавлення від будь-яких проблем з надходженням йоду є морська капуста — ніякий інший продукт і близько не може з нею зрівнятися в тому, що стосується насиченості цим мікроелементом. Чимале значення також має і її низька вартість — шкоди сімейному бюджету ця морська рослина завдати не може. Хоча далеко не всім подобається смак цього продукту, з’їсти його для позбавлення від вкрай широкого спектру проблем потрібно всього нічого.

 

Якщо ж морська капуста вам зовсім не мила, постарайтеся, щоб у вашому раціоні був присутній йогурт (його користь для здоров’я воістину невимірна) і журавлина. Хоча б в один з днів тижня на стіл повинна подаватися риба.

 

Дана стаття носить виключно інформаційний характер. Перед використанням даних, наданих вище, проконсультуйтеся з сертифікованим фахівцем. Редакція не гарантує будь-які результати і не несе ніякої відповідальності за шкоду або інші наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання відомостей, наданих вище.

Джерело

Поділись


Новини партнерів