Розторопша: для здоров’я печінки, нирок і мозку

Розторопша – це трава, яка використовувалася протягом тисяч років для підтримки здоров’я печінки, нирок і жовчного міхура. Вона містить флавоноїд силімарин, який, як вважається, відповідає за багато з її корисних ефектів, в тому числі за захист печінки і антиоксидантні, антивірусні і протизапальні властивості.

Розторопша, яка спочатку росла в Середземномор’ї, поширилася по всьому світу і в деяких районах вважається бур’яном, незважаючи на її терапевтичний потенціал. Коли листя подрібнюються, вони випускають молочний сік, даючи цій траві її характерну назву (англ. Milk thistle – «молочний чортополох»).

Силімарин, її активний компонент, фактично являє собою групу сполук (силібініну, силідіаніну, і силікрістіну), які працюють разом, щоб принести користь здоров’ю.

Як силімарин захищає печінку?

По-перше, це анти-фіброзна речовина, а значить, вона запобігає утворенню рубців, і діє в якості «агента, що блокує токсини» шляхом пригнічення зв’язування токсинів з рецепторами клітинних мембран печінки.

Мало того, що з силімарин використовується для лікування алкогольної хвороби печінки, гострого і хронічного вірусного гепатиту і викликаних токсинами захворювань печінки, але в дослідах на тваринах було показано, що це потужне з’єднання зменшує пошкодження печінки, викликане низкою лікарських препаратів і токсинів з навколишнього середовища, в тому числі:

 • Ацетамінофеном (Тайленол)
 • Чотирьоххлористим вуглецем (ймовірний канцероген, поширений в будівельних матеріалах і миючих засобах)
 • Випромінюванням
 • Надлишком заліза
 • Фенілгідразіном (отруйна рідина)
 • Алкоголем
 • Блідою поганкою (отруйний гриб)
 • Хіміотерапією
 • Психотропними препаратами

Розторопша знімає запалення клітин за допомогою двофазного процесу
Протизапальні ефекти розторопші є одним з її головних досягнень, і недавні дослідження припускають, що це досягається, почасти, завдяки використанню двофазного процесу, аналогічного іншим корисним природним сполукам, таким як куркумін (що міститься в куркумі) і EGCG (епігаллокатехін галлата, компонент зеленого чаю).

Дослідження показало, що перша фаза клітинної відповіді на силімарин це швидке збільшення експресії генів, асоційованих з клітинним стресом, зокрема стресом ЕПР (ER). У важких випадках це може привести до загибелі клітин, яка іноді може бути корисна (наприклад, при раку).

Другий етап включає в себе більш тривале пригнічення експресії гена, пов’язаного із запаленням. Поряд з пригніченням запальних сигнальних шляхів, силімарин також:

 • Активує АМФ протеинкиназу (AMPK) – AMPK це фермент в клітинах вашого тіла. Його іноді називають «головним метаболічним перемикачем», тому що він відіграє важливу роль в регуляції обміну речовин. Згідно Natural Medicine Journal:
  «AMPK запускає каскад подій всередині клітин, які беруть участь в підтримці енергетичного гомеостазу… AMPK регулює біологічну діяльність, яка нормалізує дисбаланс ліпідів, глюкози і енергії.

Метаболічний синдром проявляється, коли ці регульовані AMPK шляхи вимикаються, запускаючи синдром, який передбачає гіперглікемію, цукровий діабет, порушення ліпідного обміну, а також енергетичний дисбаланс.

… AMPK допомагає координувати відповідь на ці стресори, переводячи енергію на клітинне відновлення, підтримку або повернення до гомеостазу і підвищення ймовірності виживання.

Гормони лептин і адипонектин активують AMPK, що може бути так само корисно, як фізичні вправи, дієта і втрата ваги, тобто як зміни в способі життя, які надають позитивний вплив при цілому ряді недуг».

 • Інгібують мішень рапаміціну у ссавців (mTOR) – це, з великою ймовірністю, приносить користь, адже коли шлях mTOR активований, він може збільшити ризик розвитку раку. Це древній шлях, але він був гідно оцінений порівняно недавно і став відомий менше 20 років тому.

Є шанс, що ваш лікар не вивчав його в медичній школі і навіть не знає про його існування. Багато нових ліків від раку націлені на його використання. Препарати, що задіють цей шлях, також давали тваринам, щоб різко збільшити термін їх життя.

Крім печінки: для чого ще корисна розторопша?

Розторопша містить силімарин і силібін, антиоксиданти, які захищають печінку від токсинів, в тому числі від впливу алкоголю. Силімарин не тільки збільшує рівень глутатіону (потужний антиоксидант, який має вирішальне значення для детоксикації печінки), але він також може допомогти регенерації клітин печінки.

Однак не варто думати про розторопшу тільки як про траву, корисну для здоров’я печінки, так як вона має безліч додаткових переваг. Серед них потенційні протиракові ефекти. Як повідомили в Американському ботанічному раді (ABC):

«Ряд досліджень, проведених як в пробірці, так і в природних умовах, дозволяють припустити, що розторопша потенційно корисна при лікуванні або профілактиці різних видів раку: вона пригнічує клітини раку простати і підсилює їх апоптоз (запрограмовану загибель клітин); пригнічує ріст і стимулює регресію пухлин шкіри при місцевому нанесенні;

… Інгібує індукцію плоскоклітинного раку клітин язика; зменшує число випадків пухлин сечового міхура; пригнічує ріст і синтез ДНК раку грудей і шийки матки; зменшує частоту розвитку викликаної ліками аденокарциноми товстої кишки і інгібуєпроліферацію лейкозних клітин.

Силібін корисний при гормонорефрактерному раку передміхурової залози людини і може підвищити ефективність фактора некрозу пухлини та хіміотерапії на основі (TNF) -альфа. Дійсно, його ефекти при хіміо- і променевій терапії можуть бути так само корисними для ракових хворих, як протипухлинні ефекти розторопші, особливо при стійких до ліків видах раку.

… Хворі з пухлинами головного мозку з метастазами, які вживали розторопшу і жирні кислоти омега-3 перед опроміненням, частіше виживали і відчували менше побічних ефектів.

На основі ряду фармакологічних досліджень, автори вважають, що силімарин буде корисним доповненням до сонцезахисного крему від викликаного ультрафіолетом-B раку шкіри.

Вони рекомендують фахівцям включити стандартизовані ліки з розторопші в програми лікування раку, особливо у випадках, де є пошкодження або потенційні пошкодження печінки або нирок через алопатичну терапію».

Ще 4 потенційних переваги розторопші для здоров’я

Крім здоров’я печінки і захисту від раку, розторопша також може бути корисна для:

1. Здоров’я нирок – вплив розторопші на нирки – аналогічний її впливу на печінку. Це показує її потенціал для стимуляції регенерації клітин в нирках і може виявитися корисним навіть для пацієнтів на діалізі.

2. Здоров’я серця – розторопша підвищує рівень корисного холестерину ліпопротеїдів високої щільності та знижує ризик розвитку атеросклерозу. Силімарин також може допомогти знизити кров’яний тиск.

3. Цукровий діабет – серед людей з цукровим діабетом, ті, хто приймав силімарин протягом чотирьох місяців, зазнали поліпшення глікемічного профілю, в тому числі значне зниження глікованого гемоглобіну (HbA1c – це показник середнього рівня цукру в крові за останні три місяці), глюкози в крові натще, загального холестерину, холестерину ЛПНЩ і тригліцеридів у порівнянні з тими, хто приймає плацебо. Розторопша може також поліпшити контроль рівня цукру в крові у хворих на цукровий діабет.

4. Здоров’я мозку – розторопша має нейропротекторну властивість і ранні дослідження припускають, що вона може бути корисна при склерозі і хворобі Паркінсона. Дослідження, проведені на тваринах, також показують, що силімарин може пригнічувати утворення амілоїдного бета-білка (токсичного білка, пов’язаного з хворобою Альцгеймера), допомагаючи тим самим запобігти захворюванню.

До всього іншого, розторопша безпечна і добре переноситься більшістю людей з незначними побічними ефектами. ABC повідомив:

«В цілому, розторопша визнана безпечною рослиною, яка добре переноситься, з обмеженим несприятливим профілем подій аналогічно плацебо. Незважаючи на відсутність короткострокових випробувань споживання великої кількості силімарину здоровим населенням, в умовах обмеженої кількості наявних випробувань очевидно, що розторопша цілком безпечна … стандартна пероральна форма, яка містить 70-80% силімарину в дозуванні 420 мг щодня, була безпечною до 41 місяця прийому, а також не повідомлялося про значну реакцію на препарат.

Більшість повідомлень про несприятливі ефекти не має відношення до продукту, або їх важко відокремити від супутніх захворювань. Побічні ефекти, пов’язані з пероральним прийомом розторопші рідкісні і включають проблеми шлунково-кишкового тракту… При дозах, що перевищують 1,5 г в день, послаблюючий ефект можливий за рахунок збільшення секреції і припливу жовчі. Також відзначалися легкі несерйозні алергічні реакції».

Якщо ви турбуєтеся про здоров’я печінки або нирок, або зацікавлені в будь-яких з потенційних протиракових, протидіабетичних і зміцнюючих серце властивостей силімарину, подумайте про прийом високоякісної добавки розторопші. Силімарин в продуктах харчування ви можете знайти в артишоках, куркумі і коріандрі (кінза), хоча розторопша є найбагатшим з відомих джерел.

Про що варто подумати перед тим, як почати вирощувати розторопшу

Перш ніж ви подумаєте про вирощуванні розторопші в своєму саду, майте на увазі: це дуже агресивний бур’ян, який може швидко поширюватися не тільки по всьому двору, а й на сусідні газони. Розторопша також токсична для худоби, тому якщо навколо вашого будинку бродять тварини, які не саджайте її на відкритому повітрі.

Розторопша може рости в будь-якому типі грунту, навіть в грунті низької якості. Садіть насіння на глибину принаймні чверть дюйма відразу після останнього морозу. В ідеалі помістіть їх в місце, яке добре освітлюється сонцем. Коли ви помітите, що квіти починають висихати і формується білий пух (як у кульбаби), вони готові до збору врожаю.

Як зберігати розторопшу

Найкраще покласти суцвіття в паперовий пакет, а потім зберігати в сухому місці. Це дозволить процесу сушіння тривати. Коли ви будете впевнені, що вони висохли, поплескайте по мішку кілька разів, щоб відокремити насіння від суцвіть. Насіння найкраще зберігати в сухому герметичному контейнері. Виймайте його, тільки коли будете готові використовувати.

Рецепти з розторопші: як додати її в свій раціон

Є безліч способів додати розторопшу в їжу. Перемелене в порошок насіння можна насипати в салати або додавати в коктейлі та овочеві соки. Ви також можете додати стебла, квіти, листя і коріння в салати, сирі і приготовані страви.

З розторопші також можна заварити чай. Деякі магазини здорового харчування продають готовий до вживання чай з розторопші, але ви можете приготувати його самостійно, використовуючи насіння. Ось рецепт, який ви можете спробувати:

Складові:

 • Висушене насіння і листя розторопші
 • Гаряча вода
 • Сирий мед (за бажанням)

Приготування:

 • Подрібніть насіння і листя і покладіть їх в мусліновий мішечок.
 • Залиште його заварюватися в гарячій воді на п’ять хвилин.
 • Додайте чайну ложку сирого меду для смаку.

Джерело

Поділись


Новини партнерів