Хвороба Лайма: чим небезпечний бореліоз і як його лікувати

Травневий пікнік може закінчитися тяжкою хворобою через укус кліща. Експерти розповідають, що наслідки хвороби Лайма дуже тяжкі – аж до паралічу всього тіла і смерті. У нашій статті ми розповімо про лікування, симптоми і причини захворювання, а також про те, чи заразна хвороба Лайма і чи можливе повне одужання.

Хвороба Лайма: що це

Більшість боїться заразитися від кліщів енцефалітом. Але в нашій місцевості енцефалітні кліщі – рідкість. Набагато більшу небезпеку становлять бореллії: ними інфікований кожен третій, а то й кожен другий український кліщ.

Ці бактерії викликають хворобу Лайма, яка загрожує масштабним ураженням організму: від хвороб серця до порушень в роботі центральної нервової системи, включно з головним мозком.

Якщо імунітет міцний, то організм може впоратися з інфекцією самостійно, придушивши її у місці укусу. Але так буває, на жаль, не завжди. Тому потерпілі мусять обов’язково звертатися до лікаря.

Хвороба Лайма: інкубаційний період

Папула, що виникла в місці укусу, спочатку може не турбувати і навіть трохи зменшитися. Але через тиждень-другий на шкірі з’являється еритема: пляма розширюється, набуває виду кільця – краї яскравіші та злегка опукліші, як валик.

Коли еритема невелика, кілька сантиметрів у діаметрі, поставити діагноз, орієнтуючись на кільцевидну структуру, досить легко. Нерідко це роблять навіть самі пацієнти. Але коли еритема поширюється (поруч з’являються схожі висипання) або починає рости до величезних розмірів, визначитися з діагнозом іноді важко навіть лікарю. Тим паче що в багатьох випадках пацієнт почувається більш-менш нормально: у нього не підвищується температура, не виникає інтоксикація.

Підступність хвороби Лайма ще і в тому, що діагностувати її не так просто. По-перше, так звані гострофазні антитіла (класу М) з’являються в крові тільки через 3-4 тижні після зараження. По-друге, в 30-40% випадках аналіз може дати хибно негативний результат. Тому потрібно буде повторити аналіз через 20-30 днів після першого.

Хвороба Лайма: симптоми і наслідки

Перша стадія розвитку хвороби триває від 3 до 30 днів. Її симптоми такі:

  • припухлість і почервоніння в місці укусу;
  • висипання на шкірі;
  • підвищення температури тіла;
  • головний біль;
  • ломота в суглобах і м’язах;
  • швидка стомлюваність;
  • озноб.

Через 1-1,5 місяці розвиваються ознаки ураження нервової системи, серця або суглобів. Спостерігаються грипоподібні симптоми, такі як головний біль, слабкість, лихоманка, втома, болі в горлі, м’язові болі. Суглоби гарячі, набряклі і хворобливі (найчастіше вражаються колінні суглоби), з’являються болі в м’язах і сухожиллях.

Можливі й психіатричні зміни: депресія, деменція. Якщо бореліоз не лікувати, через три-чотири місяці хвороба перейде в хронічну форму.

Хвороба Лайма: чи передається вона від людини до людини

Підхопити кліщовий бореліоз можна тільки від укусу кліща і немає доказів того, що хвороба передається від людини до людини. Ви також не зможете підхопити це захворювання від собаки, але ваш вихованець може принести до будинку кліщів, тому варто перевіряти шерсть домашнього улюбленця, особливо після прогулянок у лісі.

Хвороба Лайма: лікування і препарати

Для лікування хвороби Лайма призначають антибіотики, зазвичай тетрацикліни або пеніциліни, які застосовують всередину принаймні протягом 2 тижнів, а як правило значно довше. У тяжких випадках антибіотики вводяться внутрішньовенно. Чим раніше розпочате лікування, тим воно ефективніше.

Для відновлення ураженого суглоба може знадобитися хірургічне втручання. Якщо відбулося зараження вагітної жінки, то вона мусить якомога швидше повідомити про це лікаря.

Джерело

Поділись


Новини партнерів