Чому не варто виключати картоплю зі свого раціону: відповідь фахівців

Для того, щоб ринок здорового харчування розвивався і приносив прибуток, необхідні сенсації, новинки та винаходи. Якщо в цій сфері все буде без змін, то люди засвоять наявний багаж знань, і тоді їм не будуть потрібні коучі, дієти, книги, програми, персональні тренери. Адже не можна з року в рік позиціонувати користь кардіотренування і вітамінний салат, як унікальне знання. Тому поряд з науковими відкриттями сусідять сумнівні факти і маркетингові ходи. Таким чином серед «несправедливо засуджених» продуктів опинилася і картопля.

Страх перед її вживанням пов’язаний з високим глікемічним індексом і зростанням рівня інсуліну. Насправді в нутриціології давно не дивляться на глікемічний індекс, так як є більш точний показник – глікемічне навантаження. Якщо порівнювати з ГІ шоколад і картоплю, то вони обидва будуть зараховані до продуктів з високим ГІ, однак якщо керуватися параметром глікемічного навантаження, то картопля потрапить в категорію помірне ГН, а шоколад – високе ГН. Крім того, на відміну від шоколаду, в якому в основному присутній тільки вільний цукор, в картоплі є клітковина і корисні речовини.

Єдина по-справжньому шкідлива речовина, яку можна знайти в картоплі, – це соланін. Однак в значній кількості вона міститься лише в тих бульбах, які зберігалися занадто довго, або перебували на світлі. Їх видає колір, тому що частини бульб, які позеленіли, обов’язково потрібно зрізати.

Рекордсмен за калієм

Калій – один з найавторитетніших макроелементів в забезпеченні роботи нашої м’язової тканини. При найменшій його нестачі відразу збільшується навантаження на серце. Щоб покрити добову норму організму в калії, достатньо з’їсти всього 500 г картоплі (в мундирі). До всього іншого калій допомагає виводити з організму надлишки води, а значить, допомагає при схильності до набряків і ниркових захворюваннях.

Обволікає кишечник

Тим, хто страждає від хвороб шлунково-кишкового тракту, наприклад, виразкою, гастритом, додавання картоплі до раціону допоможе зняти неприємні симптоми. Їі протизапальні і обволікаючі властивості допоможуть не тільки поліпшити самопочуття, але і впоратися із загостреннями цих захворювань.

Містить вітамін С

Неймовірно, але в звичайній картоплі міститься стільки аскорбінової кислоти, скільки і в цитрусових фруктах. Щоб забезпечити організм добовою нормою вітаміну C, достатньо з’їсти близько 400 грамів продукту. Наявність вітаміну С в картоплі врятувало чимало жителів Європи від смертельної цинги. Найбільше цього вітаміну в молодій картоплі (до 20 мг на 100 г), а при зберіганні його кількість неухильно зменшується і до наступної весни становить лише близько третини від початкового рівня.

Допомагає уникнути серцево-судинних захворювань

Картопля приблизно на 17% складається з крохмалю, а в пізньостиглій картоплі його ще більше. Крохмаль допомагає в профілактиці атеросклерозу судин, тому що знижує вміст холестерину в сироватці крові. У розвинених країнах Європи і Америки, за даними ВООЗ, серцево-судинні захворювання є першопричиною смертності.

Багата на амінокислоти

У картоплі є 14 з 20 амінокислот (тобто практично всі, які зустрічаються в рослинній їжі). У їх числі і незамінні, тобто ті, які не здатні вироблятися в нашому організмі, і тому ми можемо отримувати їх тільки з їжею. Особливо важливо це для тих, хто дотримується вегетаріанського харчування. Адже з амінокислот (і тільки з них) будуються білки в нашому організмі.

Знижує тиск

На Національних зборах Американського товариства хіміків вчені представили дослідження, за результатами якого щоденне вживання картоплі знижує тиск у людей з надмірною масою тіла. Учасники дослідження кожен день з’їдали 6-8 картоплин в мундирі, приготованих в мікрохвильовій печі без солі і жирів. Позитивний ефект проявився вже через місяць – і, між іншим, у вазі ніхто з них на такій дієті не додав.

Джерело

Поділись


Новини партнерів