Про які хвороби нас попереджають лімфатичні вузли: відповідь фахівців

Лімфатична система – одна з найскладніших і хитро влаштованих систем людини. Її основне призначення полягає в тому, щоб своїм напором змивати в лімфатичні капіляри відмерлі клітини організму, а також бактерії, віруси і токсини, що потрапили в організм з їжею, водою і повітрям.

Завжди на сторожі

У тілі людини налічується більше 500 лімфатичних вузлів. Ці крихітні залози є як би проміжними насосними станціями на шляху руху лімфи, і в той же час – елементами, що фільтрують. Вони виконують обов’язки вартових, які самовіддано охороняють наш організм від зазіхань різних шкідливих вірусів і бактерій.

В якості санітарів цієї системи виступають захисні білі тільця (лімфоцити), які у величезній кількості зберігаються в лімфовузлах і не пускають патогенні мікроорганізми, а також ракові клітини в кровоносну систему, стримуючи розвиток хвороби.

Якщо “ворогів” виявляється занадто багато і звичайне число лімфоцитів з ними не справляється, білі кров’яні тільця починають активно розмножуватися, щоб ліквідувати інфекцію. Таке навантаження позначається на стані лімфовузлів: вони збільшуються, тверднуть, над ними з’являється почервоніння шкіри і виникають больові відчуття. Медичною мовою це явище називається лімфаденітом.

Так що запалення лімфовузлів – це не самостійне захворювання, а сигнал тривоги, який свідчить про те, що в організмі щось не в порядку. Причому в залежності від того, які лімфатичні вузли запалені, можна досить точно визначити, де і який саме інфекційний процес виникає.

Справа в тому, що лімфатичні залози сконцентровані групами в певних областях тіла і кожна група відповідає за свою ділянку організму. Збільшення лімфатичних вузлів в тому чи іншому місці свідчить про проблеми в тій зоні, яку “обслуговує” вузол.

Ось що підказують нам лімфатичні вузли:

 • Шийні і підщелепні вузли набухають при застуді, грипі, інфекційних захворюваннях горла і вуха.
 • Запалення нижньощелепних лімфатичних вузлів може говорити про захворювання зубів або порожнини рота.
 • Збільшені вузли на шиї часом виявляються єдиним симптомом токсоплазмозу – хвороби, якою можна заразитися від тварин або при вживанні недовареної свинини.
 • Горбок, що відчувається під пахвою, може свідчити про запальний процес в молочній залозі.
 • Збільшення ліктьових лімфатичних вузлів є ознакою інфекції на кисті або передпліччі.
 • Вузли в області паху збільшуються при запальному захворюванні нижніх кінцівок, проблемах з шлунково-кишковим трактом, а також при запальних процесах в статевих органах.
 • Реакція лімфатичних вузлів в черевній порожнині може свідчити про загострення апендициту.

Є інфекції, які викликають запалення декількох груп лімфовузлів. До них відносяться, наприклад, туберкульоз, тиф, деякі шкірні захворювання, краснуха, вітряна віспа, інфекційний мононуклеоз, артрит, червоний вовчак та інші.

За деякими даними, СНІД також може бути однією з причин, що провокують комплексне запалення лімфатичних вузлів.

Це явище може стати індивідуальною відповіддю організму у гіперчутливих людей на деякі медикаменти.

Слідкуйте уважно

Найчастіше збільшення лімфовузлів пов’язане з інфекцією, але іноді (нехай і в досить рідкісних випадках) воно свідчить про пухлинне ураження. І вже сама ця обставина не повинна дозволяти ставитися до запалення лімфатичних вузлів легковажно. Адже діагностика онкологічних захворювань на ранній стадії може стати запорукою успішного лікування.

Кожен, навіть маленький вузлик, якщо він запалений більше, ніж два тижні, слід показати лікарю. Якщо фахівця щось насторожить, він призначить додаткові дослідження, щоб поставити правильний діагноз.

Ознаки запалення

Як правило, запалення лімфовузлів супроводжується такими симптомами:

 • збільшення розмірів (запалені вузлики випирають з-під шкіри, досягаючи розмірів горошини, маслини, а іноді і волоського горіха);
 • больові відчуття в лімфовузлах;
 • загальне нездужання, слабкість;
 • головний біль;
 • підвищення температури.

В такому стані лімфовузли можуть перебувати від кількох днів до кількох тижнів.

Після того, як інфекція переможена, вони повинні повернутися до нормального стану, тобто стати непомітними і невідчутними. Якщо ж ці симптоми стають більш вираженими, шкіра в районі лимфоузла червоніє, з’являється сильний біль, значить, почався гнійний процес.

У цьому випадку може знадобитися термінове хірургічне втручання, поки в гнійний процес не залучилися сусідні ділянки.

Як правило, запалення лімфовузлів протікає тим важче, чим яскравіше виражена інфекція, яка його викликала.

Однак нерідко збільшення лімфатичного вузла може бути абсолютно безболісним і зовні, здавалося б, абсолютно не пов’язаним з будь-яким захворюванням. Це свідчить про приховану інфекцію або про те, що лімфатичний вузол встиг знешкодити шкідливого мікроба до появи початкових ознак патології.

Оскільки запалення лімфовузлів – явище вторинне, а не самостійне захворювання, то немає особливого сенсу його лікувати. Виняток становлять лише гнійні лімфаденіти.

Треба знати

Запалений лімфовузол не можна гріти, масажувати або впливати на нього яким-небудь іншим способом. Перш за все слід позбутися першопричини, що викликала лімфаденіт. Але не самостійно, а за допомогою лікаря.

Поява закладеності носа, нежитю та кашлю – теж показник навантаження на лімфу. Перед тим як потрапити в кров, вона повинна скинути залишки токсинів і робить це через слизові оболонки, шкіру. Тому не можна заважати їй, довго рятуючись від нежиті судинозвужувальними краплями.

Може порушити роботу лімфовузлів і дезодорант, який перекриває вихід поту і отрут з організму. При постійному застосуванні таких засобів отрути будуть накопичуватися в цій зоні, поступово просочуючи довколишні тканини.

Печінка, яка очищає організм від токсинів, повноцінно включається в роботу тільки в нічний час. Тому і не варто багато їсти на ніч, щоб не заважати організму знешкоджувати отрути, отримані вдень.

Допомагають поліпшити роботу лімфосистеми добре відомі в народі процедури: парна лазня з віником і пиття чаю зі смородиновим листом.

Джерело

Поділись


Новини партнерів