Обережно, кір: що це за хвороба і чому вона така небезпечна

Все ще думаєте, що кір – відносно безпечна дитяча хвороба? Дуже даремно. Поки кількість хворих на кір зростає по всьому світу, лікарі нагадують, що мова йде про небезпечну вірусної інфекції, яка легко поширюється серед невакцинованих людей. Причому, якщо вам не робили щеплення або ви не хворіли на кір в дитинстві, ризики зараження зростають до 90%.

Ось ще кілька фактів, які важливо мати на увазі:

  • Температура при кору може досягати 40-41 градуси;
  • Одному з чотирьох пацієнтів з кором знадобиться госпіталізація;
  • Приблизно у 30% хворих на кір виникне одне або кілька ускладнень (особливо це стосується дітей до 5 років і дорослих старше 20 років).

Але що це можуть бути за ускладнення? У 7-9 дітей з 100 хворих розвинеться отит, який може привести до втрати слуху. У 8 з 100 чоловік інфекція буде супроводжуватися діареєю і болями в животі. У випадку з кором також нерідкі ураження очей (руйнування рогівки, здатне привести до втрати зору), особливо серед ослаблених дітей з дефіцитом в організмі вітаміну А.

А тепер серйозніше:

  • У 1-6 чоловік зі 100 хворих розвинеться корова пневмонія. У маленьких дітей смертність від ускладнення досягає 60%;
  • У одного з 1000 хворих розвинеться гострий енцефаліт, який може привести до конвульсій, втрати слуху і, можливо, до розумової неповноцінності;
  • Існує мінімальний, але все-таки ризик підгострого склерозируючого паненцефаліту – фатального ускладнення, спровокованого заміщенням мозку сполучною тканиною, яка може наступати через кілька років після перенесеного кору;
  • Загальна смертність від кору – 1 на 1000 хворих.

Вважаємо, що все це звучить досить переконливо. Адже ще в 2000 році США заявили про фактичну ліквідацію кору. В СРСР теж були досягнуті вражаючі результати. Дійшло до того, що в 2010 році Всесвітня організація охорони здоров’я заявила про плани щодо повного знищення кору в Північній і Південній Америках, а до 2021 року – в усьому світі. Але спалахи захворювання в 2014 році (тільки в США за рік було виявлено понад 600 хворих) порушили ці грандіозні плани.

Не відставала і Європа, де в 2015-2016 роках із завидною регулярністю з’являлися нові вогнища. Останній спалах був зареєстрована в 2018 році в Україні. Так що, незважаючи на офіційно затверджений і практично опублікований некролог, хвороба відпочивати явно не збирається.

З чим це пов’язано?

Кір реально повністю знищити, як це сталося з натуральною віспою, яка колись викошувала цілі міста. Як і у віспи, у кору тільки один натуральний господар – людина. У природі їй циркулювати більше ніде, так що достатньо перервати ланцюжок передачі від людини до людини, щоб вірус зник. І широка вакцинація майже цього домоглася.

Але тут і починаються проблеми. Якщо з розквітом офіційних вакцинаційних кампаній в середині 20 століття, батьків, які не бажали щепити своїх дітей, автоматично зараховували до міських божевілень (з усіма наслідками, що випливають організаційними наслідками), то напередодні третього тисячоліття вони нарешті отримали свого духовного лідера, причому з лікарським дипломом. Звали цього доктора Ендрю Вейкфілд (Andrew Wakefield).

У 1998 році в поважному науковому журналі The Lancet він опублікував статтю, засновану на невеликому дослідженні, в якій стверджував, що комбінована вакцинація проти свинки, кору і коклюшу у деяких дітей може викликати аутизм. Світ здригнувся. І хоча доказова база в роботі була слабенька, а через якийсь час The Lancet відкликав публікацію і приніс вибачення медичному співтовариству, справа була зроблена. На грунті невігластва, забобонів і пристрасті до наживи виник потужний рух «відмовників», які виступали за скасування всіх щеплень, оголошуючи їх змовою лікарів і фармацевтів.

В результаті за двадцять років число щеплених людей знизилося, так званий стадний імунітет ослаб, а захворюваність на кір стала рости.

Які поради можна дати тим, хто не хоче хворіти?

Перш за все, перевірте свій імунний статус. А якщо простіше – перевірте свої щеплення (і переконайтеся, що від щеплення від кору вам зробили в дитинстві), або здайте кров на специфічні антитіла. Тим, хто народився до 1957 року, можна цього не робити. З великою часткою ймовірності на кір такі люди вже перехворіли, оскільки масові щеплення почали робити з 1958 року. Одноразове щеплення при цьому дає 95% захисту, а дворазове, проведене з інтервалом в чотири тижні, майже 100%.

А що робити, якщо щеплення не було, але ви були в контакті з людиною, у якої виявили кір? Тут три варіанти:

  • або вирушайте на домашній карантин на 21 день;
  • або терміново робіть щеплення (якщо з моменту контакту пройшло менше 72 годин, карантин не знадобиться);
  • або використовуйте нормальний імуноглобулін людини (якщо з моменту контакту пройшло більше 72 годин, але менше 6 днів).

Якщо ви все-таки захворіли, майте на увазі, що специфічного лікування від кору не існує. Пийте більше води, знижуйте температуру і приймайте вітамін А (з ним ризик ускладнень набагато нижчий). З моменту появи висипу хвороба, як правило, триває від чотирьох до шести днів. І, будь ласка, прищеплюйте дітей, тому що у саме у них ризики – як зараження, так і ускладнень – максимальні.

Джерело

Поділись


Новини партнерів