Хвороба Альцгеймера: 10 ранніх ознак

Підступна хвороба починається непомітно, але все ж існує десять ранніх ознак, за якими можна з імовірністю 95% діагностувати всі форми хвороби Альцгеймера на ранньому терміні.

Хвороба Альцгеймера небезпечна, оскільки до цих пір не до кінця вивчена. Без видимої причини особистість хворого розпадається все більше, на кінцевій стадії він стає схожим на безпорадну дитину. Вчені виявили, що в головному мозку хворого є дивні відкладення. Організм припиняє виводити шкідливий білок, так званий бета-амілоїд  внаслідок чого він у вигляді бляшок відкладається в нервових клітинах і порушує обмін імпульсами між ними.

Але і це спостереження не можна вважати стовідсотково вірним, оскільки патології виявили такі ж бляшки і в мозку здорових людей, в той час як у деяких пацієнтів з хворобою Альцгеймера вони відсутні. Єдиний очевидний факт полягає в тому, що при цій хворобі порушується обмін інформацією між нейронами. Мозок перестає видавати необхідні дані, як комп’ютер, що втратив доступ до жорсткого диска.

Інший тривожний момент полягає в тому, що хвороба починається непомітно. Тільки після того, як перестане функціонувати одна п’ята нервових клітин, провали в пам’яті стануть настільки очевидними, що на них звернуть увагу родичі і друзі. Що характерно, хворий найчастіше відмовляється визнати факт захворювання.

Можливо, через кілька років з’являться ліки, які прибирають ці відкладення. В кінці 2004 року вченому Роберту Бендзу і його колегам з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі вдалося розчинити ці бляшки у мишей за допомогою їх власних захисних клітин. В результаті пошкоджені нервові клітини відновилися.

Хвороба Альцгеймера була названа на честь німецького невропатолога Алоїса Альцгеймера (1864-1915). У 1896 році він вперше виявив присутність бляшок в головному мозку. Тоді він позначив їх як атероматозні захворювання кровоносних судин. У 1901 році у франктфуртській психіатричній лікарні він досліджував головний мозок померлої пацієнтки Августи Детер і знову виявив такі ж бляшки. Він зіставив ці дані з виявленими раніше і опублікував своє дослідження про нове захворювання, яке в 1910 році отримало його ім’я.

Помилкова постановка страшного діагнозу досить поширена сьогодні. Втрата однієї з розумових функцій в літньому віці не обов’язково свідчить про початок хвороби Альцгеймера. Згідно з дослідженням університетської клініки Кіля, з 450 літніх людей у 15% жінок і 12% чоловіків не було виявлено жодних ознак деменції, вони страждали від вікової депресії.

Група дослідників під керівництвом Джеймса Стівенса з медичного університету штату Індіана в Блумінгтоні (США) назвали десять ранніх ознак, за якими можна з імовірністю 95% діагностувати всі форми хвороби Альцгеймера на ранньому терміні:

  1. Втрата пам’яті, що впливає на працездатність;
  2. Проблеми з виконанням добре відомих завдань;
  3. Проблеми з мовою;
  4. Втрата орієнтації в просторі і в часі;
  5. Труднощі з винесенням суджень;
  6. Проблеми з абстрактним мисленням;
  7. Людина забуває розташування повсякденних речей, втрачає їх, кладе в незвичні місця;
  8. Часта зміна настрою і поведінки;
  9. Особистісні зміни;
  10. Безініціативність.

Якщо багато цих симптомів постійно проявляються, необхідно пройти ретельне обстеження – виконати певні тести і/або досліджувати головний мозок за допомогою комп’ютерної (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ). Провали пам’яті самі по собі, без особистісних порушень, без шкоди для повсякденного життя, не є ознакою хвороби Альцгеймера.

Джерело

Поділись


Новини партнерів